czwartek, 31 marca 2016

Krzesełko schodowe na schody proste Otolift model Parallel

Krzesełko schodowe na szynie prostej Otolift Parallel

Krzesełko schodowe na torze prostym Otolift Parallel
Holenderska firma Otolift, która od wielu lat zajmuje się projektowaniem oraz produkcją krzesełek schodowych posiada w swojej ofercie model Parallel. Winda ta dedykowana jest do montażu na prostych biegach schodów. 
Krzesełko schodowe Parallel charakteryzuje się niezwykle płaską konstrukcją - po złożeniu (siedziska, podłokietników oraz podnóżka) zajmuje ono na prawdę bardzo mało miejsca na schodach, dzięki czemu nawet przy wąskich schodach umożliwia wygodne z nich korzystanie innym osobom.
Krzesełko schodowe Otolift na szynie prostej  podobnie jak inne tego rodzaju urządzenia jest zasilane akumulatorowo, na stajach krańcowych (dolnej i górnej) akumulatory są automatycznie doładowywane przez ładowarkę, która musi być wpięta do gniazdka. Ta winda schodowa posiada udźwig do 130 kg. Na górze schodów użytkownik ma możliwość obrotu siedziska, a sterowanie może być zdalne (za pomocą pilotów na podczerwień) lub z poziomu siedziska za pomocą specjalnego przycisku znajdującego się na podłokietniku.

środa, 30 marca 2016

Schodołaz jako alternatywa dla windy schodowej

Czym jest schodołaz?

Schodołazy są to transportery schodowe posiadające napęd elektryczny - służą one do przewożenia ludzi - najczęściej po schodach. Schodołazy często są jednym możliwym rozwiązaniem służącym do likwidacji bariery architektonicznej.
Ogólnie schodołazy możemy podzielić na schodołazy kroczące i gąsienicowe. Zarówno jedne jak i drugie można także znaleźć na polskim rynku w wersji używanej, a więc i w znacznie niższej cenie niż ta, jaką trzeba zapłacić za nowe urządzenie.

Schodołazy kroczące

Schodołaz kroczący w zestawie z wózkiemZaczniemy od schodołazów kroczących, gdyż te urządzenia są z reguły bardziej przystępne cenowo. Schodołazy kroczące posiadają oprócz silnika elektrycznego i akumulatorów specjalny układ napędowy zbudowany albo z dwóch zestawów kółek albo z kółek i wysuwanego trzpienia - ten zestaw napędowy ma za zadanie podniesienie lub opuszczenie schodołaza (wraz z pasażerem) na kolejny stopień schodów. Zasadę działania schodołaza kroczącego można zobaczyć na tym filmie - https://www.youtube.com/watch?v=4Q96IqB77A8 - zachęcamy do obejrzenia.
Schodołazy kroczące są z reguły dostarczane albo z wózkiem inwalidzkim albo ze specjalnym fotelikiem, który najczęściej wyposażony jest w małe kółeczka. Wynika to z faktu, że schodołaz kroczący ma specjalne mocowanie, które pozwala na doczepienie do niego wózka lub tego fotelika - jednak to mocowanie jest z reguły ustawiane na stałe. Z drugiej strony wózek inwalidzki również musi mieć takie samo mocowanie - dlatego też, nie każdy wózek da się podpiąć pod schodołaz kroczący.

wtorek, 29 marca 2016

Dane techniczne krzesełka schodowego Acorn Superglide

Krzesełko schodowe Acorn Superglide
Krzesełko schodowe Acorn, szczególnie model na prostym torze jezdnym o oznaczeniu Superglide 120 to bardzo popularna winda schodowa. To krzesełko schodowe jest dostępne na polskim rynku w wersji nowej oraz używanej. Poniżej zamieszczę kilka najważniejszych danych technicznych tego urządzenia.

Maksymalny udźwig krzesełka schodowego Acorn Superglide to 127 kg. Z doświadczenia wiem, że urządzenie to w pewnych sytuacjach może przewieźć  bez problemu osobę ważącą nawet do 140 kg - szczególnie jeżeli schody są w miarę krótkie i niezbyt strome. Winda zasilana jest z dwóch akumulatorów żelowych o napięciu 12 V i pojemności 7 Ah - baterie połączone są w szereg, co oznacza, że na silnik podawane jest napięcie 24 V DC. Moc samego silnika elektrycznego to 250 W - jest on na stałe połączony z przekładnią, która gwarantuje odpowiednie przełożenie oraz bezpieczeństwo. Na wałku silnika zamocowano hamulec elektromagnetyczny, który w razie potrzeby zatrzymuje od razu urządzenie bez praktycznie żadnej bezwładności.

niedziela, 27 marca 2016

Krzesełko schodowe używane Acorn Superglide

Krzesełka schodowe to jedno z najtańszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań jeżeli chodzi o likwidowanie barier architektonicznych. Krzesełka schodowe możemy ogólnie podzielić na krzesełka schodowe poruszające się na szynie prostej oraz poruszające się na torze krzywoliniowym. Krzesełka schodowe na szynie prostej mogą występować w wersji używanej i to właśnie takie rozwiązanie przedstawiam poniżej.
Używane krzesełko schodowe Acorn

Krzesełko schodowe na torze prostym jest dedykowane do montażu na prostych odcinkach (biegach) schodów. Oczywiście czasami, w niektórych sytuacjach możliwy jest montaż takiej windy schodowej na schodach, które nie są całkowicie proste - opiszemy to w dalszej części strony.
Angielska firma Acorn, która jest producentem różnego rodzaju wind schodowych, jako jedyna w Europie oferuje sprawdzone i na gwarancji krzesełka schodowe na szynie prostej.
W Polsce ich oficjalnym przedstawicielem jest firma Windy Schodowe (www.windy-schodowe.pl), która dostarcza i montuje te urządzenia na terenie całej Polski.
Używane krzesełko schodowe to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących taniego i szybkiego sposobu na likwidację bariery architektonicznej.

sobota, 26 marca 2016

O czym będę pisał na tej stronie?

Witam wszystkich czytelników tej strony lub bloga - jak zwał tak zwał. Dlaczego założyłem stronę "Windy dla niepełnosprawnych" i o czym chciałbym tutaj pisać?
Otóż z racji tego, że mam różne ciekawe doświadczenia związane z urządzeniami służącymi do  likwidowania barier oraz dlatego, że w Polsce nadal ta tematyka nie jest zbyt popularna chciałbym przedstawiać tutaj różne urządzenia, które pozwalają na zniwelowanie bariery architektonicznej w domu, miejscu pracy lub miejscu użyteczności publicznej. Będę pokazywał przykłady praktyczne bazując na swoich doświadczeniach związanych z tą tematyką.

Na początku zadajmy sobie jedno ważne pytanie - dlaczego w ogóle potrzebuję windę? 

Przecież na razie jestem jeszcze osobą w miarę sprawną. Poruszam się po mieszkaniu bez przeszkód - tzn. bez większych przeszkód. Nie jestem aż tak niedołężny, aby inwestować w windę. Poza tym windy są drogie.
To wszystko jest w pewnym sensie prawdą. Oczywiście u każdego z nas sytuacja jest inna. Jednak ogólnie tak może przebiegać nasz tok rozumowania.
Dlatego ważne jest, aby nieco wybiegać w przód - umieć przewidywać. W tym momencie jestem osobą w miarę sprawną, nie potrzebuję jeszcze windy. Jednak z każdym dniem podczas którego pokonuję te nieszczęsne schody do piwnicy lub z tarasu do ogrodu mój stan zdrowia nieco się pogarsza. I tak już chore biodro, zużywa się i któregoś pięknego dnia powie mi "Dziękuję - nigdzie nie idę".
Poza tym może te nieszczęsne windy nie są aż tak drogie jak mi się wydaje. Poszukam na internecie wind, popytam, poproszę o wycenę kilka firm - zobaczymy jak to wyjdzie.

Drodzy czytelnicy obiecuję, że w kolejnych postach jakie będą się ukazywać na łamach tej strony będę odkrywał kolejne tajemnice i obalał mity związane ogólnie z urządzeniami do transportu osób starszych i niepełnosprawnych.