poniedziałek, 29 stycznia 2018

Platformy dla niepełnosprawnych

Platforma dla niepełnosprawnych
Platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych są to urządzenia pozwalające osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na samodzielne pokonanie schodów - tak przynajmniej mówi teoria. Platforma schodowa np. Ascendor PLK8 może posiadać udźwig nawet do 300 kg, i może ona przetransportować w sposób łatwy i bezpieczny osobę wzdłuż schodów z jednego poziomu na drugi.

Jeżeli masz problem z pokonywaniem schodów w domu lub w bloku to właśnie platforma schodowa jest tym urządzeniem, które może rozwiązać Twoje problemy.

To co wyróżnia ten model na tle innych platforma to bardzo prosta obsługa, 3-letnia gwarancja, szyna jezdna wykonana ze stali nierdzewnej oraz bardzo płaska i kompaktowa konstrukcja, która nie zajmuje dużo miejsca nawet na wąskich schodach. Jest to wręcz idealne urządzenia do stosowania w blokach wielomieszkaniowych. Do tego okres serwisowania platform schodowych Ascendor wynosi 12 miesięcy, a to oznacza, że jako użytkownik takiej platformy ponosisz bardzo małe koszty związane z utrzymaniem swojej windy.


Obecnie wszystkie platformy schodowe zasilane są elektrycznie - co więcej, niemalże standardem jest, że w środku takiego urządzenia znajdują się akumulatory, które zasilają silnik elektryczny napędzający platformę. To oznacza, że platforma schodowa nie pobiera energii z sieci.

Platformy dla niepełnosprawnych poruszają się po torze jezdnym i to właśnie ze względu na jego kształt możemy podzielić te windy schodowe na prostoliniowe oraz krzywoliniowe.
Platforma schodowa prosta Ascendor PLG7
Platformy schodowe proste - np. modele Ascendor PLG7 mogą poruszać się po schodach prostych - czyli np. jeden bieg schodów lub też dwa biegi rozdzielone podestem, ale biegnące wzdłuż linii prostej. Szyna jezdna w takiej platformie montowana jest ściany, jeżeli obok schodów jest odpowiednia ściana lub jeżeli jej nie ma to na słupkach.
Montaż na słupkach jest nieco droższy, ale daje większe możliwości montażu.

Platforma schodowa jest zawsze składana jak jest nieużywana - dzięki temu zajmuje mało miejsca na schodach i mogą z nich korzystać inne osoby. Grubość platformy po złożeniu wynosi około 30-40 cm - w zależności od modelu.
Sam tor jezdny oczywiście nie zajmuje aż tyle miejsca - wręcz często szyna jezdna ma grubość poręczy i też może pełnić funkcję poręczy - szczególnie w platformach Ascendor PLG7 lub Logic Extrema.

Platforma schodowa dla osoby poruczającej się na wózku inwalidzkim
Platformy dla niepełnosprawnych mogą być sterowane zdalnie za pomocą albo pilotów zdalnego sterowania, albo za pomocą specjalnych kasetek przywoławczych. Oczywiście można również sterować platformą schodową przyciskami znajdującymi się na jej obudowie. Niektóre model mają sterowniki na specjalnym kablu.

Na platformie może z reguł poruszać się wyłącznie jedna osoba siedząca na wózku inwalidzkim - tylko niektóre modele mają specjalne rozkładane siedzisko, którego może używać  pasażer podczas jazdy.
Również niektóre modele pozwalają na transport towarów taką platformą schodową.

Warto wiedzieć, że będąc osobą niepełnosprawną możesz starać się uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON na zakup takiej platformy schodowej.

Poniżej pokazujemy film, na którym widać platformę schodową Ascendor PLK8 - urządzenie na szynie krzywoliniowej.


Poniżej zamieszczamy jest kilkanaście zdjęć pokazujących platformy schodowe.
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na dolnym przystanku