Strony

sobota, 19 maja 2018

Winda podłogowa, czyli jak bezpiecznie pokonać schody

Mała winda do transportu osoby niepełnosprawnej Winda podłogowa to pojęcie niezbyt dobrze określone. Postanowiłem napisać niniejszy artykuł, ponieważ ostatnio rozmawiałem z pewną osobą, która używała tego właśnie terminu, ale jak się okazało po dokładnym rozpoznaniu sprawy Panu raczej chodziło o platformę schodową lub krzesełko schodowe, a nie o windę.
Ogólnie rzecz ujmując winda jest to urządzenie, które służy do transportu osób lub towarów. Na naszej stronie skupiamy się przede wszystkim na windach dla osób starszych i niepełnosprawnych, a więc windy towarowe w tym momencie pominiemy.
Na naszym rynku możemy znaleźć dosyć dużą ilość różnego rodzaju wind osobowych - tutaj znowu pomijamy typowe windy instalowane w budynkach wielokondygnacyjnych. Skupimy się na windach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Windy dla osób niepełnosprawnych możemy podzielić na:

  • platformy schodowe, nazywane także windami schodowymi lub podnośnikami schodowymi lub platformami ukośnymi
  • krzesełka schodowe, nazywane również krzesełkami dźwigowymi lub windami schodowymi
  • podnośniki pionowe, które można określić jako platformy pionowe lub małe windy dla osób niepełnosprawnych

Każde z wyżej wymienionych urządzeń pozwala w bezpieczny sposób pokonać schody w domu lub inną barierę architektoniczną.

Oczywiście wśród szeroko pojętych systemów służących do transportu osób niepełnosprawnych możemy jeszcze wyróżnić: schodołazy (gąsienicowe i kroczące), windy (podnośniki) sufitowe, podnośniki ścienne, mobilne, wannowe, wózki inwalidzkie elektryczne i te normalne oraz wiele, wiele innych urządzeń.

Winda podłogowa może być kojarzona z urządzeniem, które zatrzymuje się na dole na podłodze. W ten sposób działają np. platformy schodowe do transportu osób na wózkach inwalidzkich. Na dole przed schodami platforma schodowa zatrzymuje się nad podłogą (2-3 cm powyżej podłogi). Osoba na wózku po specjalnych rampach najazdowych najeżdża na podest jezdny platformy schodowej i następnie urządzenie to może przewieźć osobę do góry. Widać to świetnie na poniższym filmie:

Platforma schodowa - film pokazujący zasadę działania




Na podobnej zasadzie działa krzesełko schodowe - również na dole urządzenie to zatrzymuje się w taki sposób, że osoba może wygodnie usiąść na siedzisku krzesełka schodowego i następnie pojechać w górę. Można zatem windą podłogową nazwać krzesło dźwigowe. Podobnie jak platforma przyschodowa, takie krzesełko również porusza się po szynie jezdnej, jednak ma ono znacznie mniejszy udźwig i nie może przewieźć osoby wraz z wózkiem inwalidzkim.
Zasadę działania krzesełka schodowego świetnie demonstruje poniższy film:

Krzesełko schodowe - film pokazujący zasadę działania




Urządzenia takie jak platformy schodowe, czy też krzesełka schodowe są jednak dosyć mało popularne w naszym kraju - wbrew pozorom jest to nadal dosyć egzotyczny rodzaj windy dla osób niepełnosprawnych.
Słowo winda cały czas najbardziej kojarzy się z urządzeniem podnoszącym osobę w pionie. Winda podłogowa, więc musi być postawiona na podłodze, z której to umożliwia transfer osoby starszej lub niepełnosprawnej do góry, na inny poziom budynku.
Świetnym przykładem takiej windy podłogowej jest np. mały podnośnik dla niepełnosprawnych, model LiftBoy - widać to rozwiązanie na poniższym filmie:

Mała platforma pionowa - film pokazujący zasadę działania