środa, 31 lipca 2019

Odbierz dofinansowanie na zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego i zlikwiduj bariery

Data publikacji: 31 lipca 2019

Już niebawem zostanie wznowiony system dofinansowań ze środków PFRON na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli rozważasz jego kupno, dowiedz się, w jaki sposób możemy ułatwić Twoje życie, likwidując bariery architektoniczne w budynku. Przeczytaj artykuł, aby poznać 3 sposoby na usunięcie przeszkód, które pojawiają się na Twojej drodze.


Dofinansowania ze środków PFRON na elektryczne wózki inwalidzkie
Wznowiono dofinansowania dla niepełnosprawnych na zakup wózków elektrycznych

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się:
  • kto może starać się o dofinansowanie na zakup wózka o napędzie elektrycznym,
  •  jak pokonywać przeszkody architektoniczne na wózku inwalidzkim,
  • czym różnią się od siebie poszczególne typy wind schodowych dla osób niepełnosprawnych.


Nawet 10 tys. zł na likwidację barier

Jeszcze tylko do końca sierpnia możesz złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Aby uzyskać finansowe wsparcie, musisz wykazać, że posiadasz dysfunkcję narządu ruchu oraz zgromadzić wkład własny wynoszący 10% ceny urządzenia brutto.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 10 tys. zł - przysługuje ona zarówno na dorosłych, jak i dzieci, które nie są w stanie korzystać z manualnego wózka inwalidzkiego. Z szacunków PFRON-u wynika, że łączne wydatki związane z finansowym wsparciem zakupu wózków mogą wynieść w tym roku ok. 20 mln zł.

Zakup wózka inwalidzkiego i likwidacja barier architektonicznych - finansowe wsparcie
Tylko do końca sierpnia można złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON w maks. wysokości 10 tys. zł.

Dofinansowanie budowy windy

Pomyśl o likwidacji barier architektonicznych w Twoim budynku, jeszcze zanim uzyskasz dotację na zakup wózka elektrycznego. Poruszanie się na wózku dla niepełnosprawnych wiąże się często z koniecznością codziennego pokonywania schodów, podestów lub wysokich progów. Ich obecność znacząco utrudnia funkcjonowanie, przeszkody można jednak łatwo zlikwidować – i to bez konieczności ingerowania w architekturę budynku.

Poznaj 3 sposoby na usunięcie barier architektonicznych:
  1. małą platformę podnośnikową dla niepełnosprawnych LiftBoy,
  1. podnośnik pionowy, 
  1. platformę schodową.
Na każde z tych urządzeń możesz uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier, które pokryje nawet 85% wszystkich kosztów. 


Przemieszczaj się ponad stopniami, siedząc na platformie schodowej


Tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych poruszają się po torze dopasowanym do kształtu schodów. Mogą z nich korzystać osoby na wózkach inwalidzkich lecz także seniorzy, którzy z trudem pokonują stopnie (w tym przypadku wybierz opcję rozkładanego krzesełka).Platformy przyschodowe, podobnie jak pozostałe typy dźwigów, mogą być montowane w budynku jednorodzinnym lub bloku – nawet na schodach łączących kilka kondygnacji. Można je przymocować do ściany nośnej lub słupków. Gdy platforma nie jest używana, wystarczy ją złożyć, zyskując miejsce pozwalające na swobodne korzystanie ze schodów.

Platformy schodowe na schodach prostych i krzywoliniowych
Platformy schodowe można zamontować zarówno na schodach prostych, jak i krzywoliniowych.

Omijaj schody z podnośnikiem pionowym

Platformy podnośnikowe dla niepełnosprawnych pozwalają na sprawne wyminięcie schodów i przemieszczanie się w obrębie budynku w komfortowy sposób. Wystarczy wjechać na platformę i nacisnąć przycisk, aby po chwili, bez żadnego wysiłku, znaleźć się na wyższym poziomie.Podnośniki pionowe unoszą osobę niepełnosprawną na wózku na wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku (w wersji z podszybiem lub bez). Podnośniki stanowią alternatywę dla platformy schodowej i sprawdzają się m.in. tam, gdzie schody są zbyt wąskie, aby móc ją zamontować.

LiftBoy - mała platforma dla niepełnosprawnych oraz inne podnośniki
Zdjęcia przedstawiają podnośniki pionowe  Kali B z wjazdem do mieszkania przez balkon oraz mały podnośnik LiftBoy przy tarasie.


Mały podnośnik LiftBoy – skuteczność na niskich wysokościach

Jeżeli mieszkasz w budynku, w którym główną przeszkodę stanowi zaledwie kilka stopni, podest lub wysoki próg, Twoim potrzebom sprosta mała platforma podnośnikowa dla niepełnosprawnych LiftBoy. Jest ona tańsza od pozostałych podnośników i sprawdza się w przypadku niewielkich wysokości – do 83 cm. Ze względu na lekkość podnośnika LiftBoy, możesz go ustawić bezpośrednio na kostce brukowej lub panelach, nie ryzykując uszkodzenia podłoża.


Zależy Ci na trwałym usunięciu barier architektonicznych w Twoim domu? Skontaktuj się z ekspertem z Wind Schodowych i zamów bezpłatny kosztorys