Platformy schodowe

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych model Ascendor PLK8
Platforma schodowa jest to urządzenie transportu bliskiego (UTB) służące z reguły do transportu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Platforma schodowa (prosta lub krzywoliniowa) pozwala przynajmniej w teorii na samodzielne pokonanie bariery architektonicznej.
Tor jezdny platformy schodowej Ascendor PLG7 Platformy schodowe mogą poruszać się po torze jezdnym prostym lub krzywoliniowym. Prosty tor jezdny oznacza, że szyna jezdna jest zamocowana pod stałym kątem nachylenia względem podłoża - ten kąt nachylenia z reguły wynosi od 20 stopni do około 40 stopni. Najczęściej platformy schodowe proste (na szynie jezdnej prostoliniowej) są tańsze niż platformy krzywoliniowe, które mogą poruszać się po torze jezdnym o zmiennym kącie nachylenia.
Tor jezdny platformy schodowej może być zamocowany do ściany - musi to być ściana nośna. W przypadku braku odpowiedniej, wytrzymałej ściany tor jezdny mocuje się na specjalnej konstrukcji - do słupków samonośnych, a te z kolei mocuje się do stopni schodów. Oczywiście w zależności od potrzeb tor jezdny i sama konstrukcja mogą być zamocowane w jeszcze inne, mniej standardowe sposoby - z pewnością na tej stronie poruszymy kiedyś kwestię niestandardowych montaży.
Obecnie większość platform schodowych zasilana jest silnikiem prądu stałego (DC motor), a ten czerpie energię z akumulatorów. Zasilanie akumulatorowe ma jak zwykle swoje wady i zalety - jednak to chyba zalet jest więcej. Oczywiście zdarzają się jeszcze modele zasilane bezpośrednio z sieci 230 V.
Udźwig platform schodowych kształtuje się w granicach 225-300 kg. Również wymiary podestu jezdnego mogą być różne - powiedzmy, że typowy rozmiar podłogi platformy schodowej to około 75x80 cm. To co jeszcze odróżnia platformy schodowe od siebie, to sposób sterowania, ograniczenie dostępu oraz gabaryty urządzenia.
Jak widać platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych charakteryzuje się całkiem sporą liczbą parametrów. Również rodzajów platform jest całkiem dużo, a podzielić je można pod wieloma względami - na pewno z czasem na naszym portalu pojawi się artykuł, który przedstawi podział platform schodowych pod różnymi względami.
Na naszej stronie staramy się przybliżać kwestie związane z tym rodzajem wind schodowych, aby zobaczyć listę wszystkich artykułów dotyczących platform schodowych proszę kliknąć w poniższy link:


Wyświetl wszystkie posty dotyczące platform schodowych >>