Krzesełka schodowe

Krzesełko schodowe na schody prosteKrzesełka schodowe to najtańsze i najbardziej uniwersalne windy schodowe. Można je zainstalować na praktycznie każdym rodzaju schodów.
Na rynku istnieje cała gama rozwiązań tego rodzaju - można znaleźć krzesełka schodowe proste, krzywoliniowe, używane.
Na tej stronie przybliżamy tematy związane także z krzesełkami schodowymi - opisujemy dostępne rozwiązania, pomagamy w doborze odpowiedniego modelu, informujemy jak znaleźć środki finansowe na zakup krzesełka schodowego.


Co to jest krzesełko schodowe?

Ogólnie mówiąc krzesełko schodowe to rodzaj windy schodowej, która pomaga w pokonaniu schodów osobie mającej trudności w poruszaniu się po tychże właśnie schodach. Krzesełko schodowe składa się z toru jezdnego, wagonika oraz siedziska i ewentualnie kilku innych elementów (elementy zdalnego sterowania, ładowarka).
Szyna jezdna krzesełka schodowego Acorn
Tor jezdny, czyli mówiąc inaczej szyna jezdna - jest to prosty lub specjalnie wyprofilowany (wygięty) element metalowy posiadający listwę zębatą. W krzesełkach schodowych prostych tor jezdny jest najczęściej aluminiowy, a w modelach krzywoliniowych tor jezdny jest wykonany ze stali  - są to z reguły dwie rury jedna nad drugą, bądź też jedna grubsza rura. Oczywiście jak zwykle są wyjątki od tych reguł - świetnym przykładem jest tutaj krzesełko schodowe krzywoliniowe model Acorn Curve A180, gdzie szyna jezdna jet zbudowana z prostokątnych elementów aluminiowych.


krzesło schodowe krzywoliniowe

Po torze jezdny porusza się właśnie krzesełko schodowe, na które składa się tzw. wagonik oraz siedzisko. W wagoniku znajduje się napęd, zasilanie, system sterowania i przeniesienia napędu oraz cała konstrukcja i rolki stabilizujące. Na wagoniku zamontowane jest obrotowe siedzisko, posiadające oparcie i podłokietniki. 
Większość modeli krzesełek schodowych zasilana jest z akumulatorów - dwóch bądź czterech baterii żelowych o napięciu 12 V. Akumulatory te ładują się na przystankach, które są z reguły umiejscowione na krańcach toru jezdnego.
W każdym krzesełku schodowym możliwe jest sterowanie z poziomu siedziska (po zajęciu miejscu na krzesełku schodowym) lub sterowanie zdalne. W krzesłach krzywoliniowych jest to sterowanie radiowe, a w prostych sterowanie na podczerwień.
Udźwig krzesełka schodowego w zależności od modelu wynosi od 125 kg do nawet 150 kg. Siedzisko krzesła przyschodowego jest wyposażone w pas bezpieczeństwa - często jest to pas bezwładnościowy, a w niektórych modelach można domówić pasy wielopunktowe (3-, 4- lub 5-punktowe).

Jak kupić krzesełko schodowe?


Na naszym, polskim rynku można znaleźć kilka modeli krzesełek schodowych. Wśród nich dosyć popularne są krzesełka schodowe Acorn na szynie prostej - urządzenia te są również dostępne w wersji używanej. Zakup krzesełka proste to łatwy i szybki proces. Firma, która dostarcza nam urządzenie powinna zmierzyć schody ustalić stronę montażu (prawa bądź lewa patrząc z dołu schodów). 
Przy schodach krzywoliniowych czas realizacji jest dłuższy a sam proces bardziej skomplikowany. Z pewnością opiszemy na tej stronie jak to wygląda, krok po kroku - teraz w dwóch słowach mogę powiedzieć, że urządzenia krzywoliniowe są zawsze robione na zamówienie i w przeciwieństwie do krzesełek prostych czas realizacji jest znacznie dłuższy.
Bardzo popularnym modelem krzesełka krzywoliniowego jest krzesełko Otolift TWO - bardzo zgrabne, ładne i jednocześnie funkcjonalne urządzenie można kupić w rozsądnej cenie.


Aby zobaczyć listę wszystkich artykułów dotyczących krzesełek schodowych proszę kliknąć w poniższy link:Wyświetl wszystkie posty dotyczące krzesełek schodowych >>