sobota, 14 maja 2016

Podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych

Podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych Kali B
Pisałem już wcześniej na naszym portalu na temat małego podnośnika dla osób niepełnosprawnych - ta mini-winda (podnośnik pionowy LiftBoy) jest świetnym rozwiązaniem, zarówno cenowo jak i funkcjonalnie. Zasilanie z jednej fazy (normalne gniazdko 230V), praktycznie brak konieczności wykonania przygotowawczych prac budowlanych powodują, że podnośnik Liftboy jest na prawdę ciekawym rozwiązaniem. Jednak w przypadku kiedy osobę trzeba podnieść na większą wysokość musimy rozejrzeć się za innym urządzeniem. 
W tym artykule przedstawię Wam, drodzy czytelnicy podnośnik (platformę) pionowy, model Kali B - urządzenie podnoszące osobę niepełnosprawną na wysokość do 3 metrów.

Podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych do 3 metrów


Platformy pionowe podnoszące do wysokości nie większej niż 3 metry nie muszą być instalowane w szybie - mogą to być urządzenia wolno-stojące, posadowione na odpowiedniej płycie fundamentowej. Dzięki temu ceny tego rodzaju podnośników są mniejsze w porównaniu do dużych, wysokich wind.
Podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych o usytuowaniu kątowym
Platforma pionowa Kali B jest urządzeniem z napędem śrubowym, zasilana standardowo napięciem 3-fazowym 400 V. Udźwig maksymalny tego podnośnika to 385 kg lub 3 osoby. Urządzenie to może występować w tzw. usytuowaniu przelotowym lub kątowym. Zdjęcie na górze (na początku artykułu) pokazuje typową instalację przy balkonie w bloku - osoba na wózku najeżdża na podnośnik z jednej strony, a wyjeżdża po przeciwnej na górny przystanek - jest to usytuowanie przelotowe - film jaki zamieszczamy na dole również pokazuje podnośnik Kali w tej konfiguracji. W takiej konfiguracji wymiar podestu jezdnego wynosi 900x1400 mm. Oczywiście istnieje możliwość, aby wymiar podestu jezdnego miał większy rozmiar, a usytuowanie kątowe wręcz wymusza zastosowanie rozmiaru 1100x1400 mm - zdjęcie obok.
Platforma Kali B może być osadzona na fundamencie z małym podszybiem lub na płaskiej powierzchni - wówczas najazd na podest jezdny (kabina) odbywa się po rampie najazdowej o wysokości 60 mm. Obok podestu jezdnego znajduje się tzw. maszt - to tam jest schowany silnik, napęd (śruba) oraz całe sterowanie. Wysokość tego "masztu" jest z reguły o około 120 cm wyższa niż poziom górnego przystanku.
Na przystanku dolnym i górnym znajduje się kasetka przywoławcza, która umożliwia wezwanie windy. Dostępne jest również ograniczenie dostępu w postaci kluczyka elektronicznego (pilota) lub karty zbliżeniowej - jest to szczególnie przydatne np. w blokach, gdzie tego urządzenia chcą używać mieszkańcy danej klatki schodowej.

Dostępne opcje w platformie pionowej Kali


Tak jak pisałem wcześniej ta mała winda dla niepełnosprawnych zasilana jest silnikiem 3-fazowym prądu przemiennego. Jeżeli nie dysponujemy tzw. "siłą" to poprzez falownik możemy zasilić silnik napięciem z jednej fazy.
Tani i elegancki podnośnik dla osób niepełnosprawnych
Jeżeli chodzi o kolory i standard wykończenia to jak widać na zdjęciach podnośnik jest w kolorze neutralnym szarym a kabina posiada ścianki wykonane z poliwęglanu komorowego. Na zamówienie dostępna jest wersja malowana na dowolny kolor RAL lub wykonana ze stali nierdzewnej.
Podnośnik pionowy powinno instalować się przy jakimś podeście lub balkonie albo tarasie. Możliwe jest także podstawienie go tuż obok budynku i wjazd bezpośrednio z podnośnika do wnętrza budynku. Wówczas jest to wersja "Kali S" - w zestawie wraz z platformą znajdują się specjalne drzwi z ryglem, który je blokuje jeżeli podnośnik jest w innym miejscu niż górny przystanek.
Jeżeli chodzi o cenę platformy pionowej Kali to jest ona uzależniona od wysokości podnoszenia i waha się w granicach od 25 tys zł w górę. Na koszt ostateczny wpływa także usytuowanie bramki wjazdowej i zjazdowej oraz inne opcje, jak chociażby sposób zasilania lub wykończenie urządzenie.
Po  montażu takiego urządzenia powinien zostać wykonany odbiór techniczny UDT. Dodatkowo raz na okres 30 dni podnośnik powinien być sprawdzony przez odpowiednią osobę - mam tutaj na myśli konserwację urządzenia oraz prowadzenie książki serwisowej, która jest dołączona do dokumentacji technicznej.


Poniżej pokazujemy film, na którym widać platformę pionową (podnośnik pionowy) w konfiguracji przelotowej - można powiedzieć, że jest to jedna z typowych instalacji windy dla niepełnosprawnych przy balkonie w bloku.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć pokazujących  tę platformę pionową dla osób niepełnosprawnych: