wtorek, 31 maja 2016

Krzesełko schodowe Acorn ze składaną szyną

Składana szyna w krzesełku schodowym na torze prostym
W niniejszym artykule opiszę pewne rozwiązanie, które można znaleźć w wielu modelach krzesełek schodowych - ja skupię się na krzesełku schodowym Acorn na szynie prostej, jednak przy okazji pokażę jak to rozwiązanie wygląda u innych producentów.
Rozwiązaniem tym jest tzw. "składana szyna" nazywana również często "zawiasem".

Czym jest zawias na szynie jezdnej krzesełka schodowego?

 

Otóż, wbrew pozorom często zdarza się, że na dole przed schodami wystający kawałek szyny może przeszkadzać - może on utrudniać poruszanie się innym domownikom, może przeszkadzać w wejściu do pomieszczenia znajdującego się obok schodów, lub wręcz może uniemożliwiać otworzenie drzwi, które mogę być na dole przed schodami.

Należy sobie zdawać sprawę z tego, że tor jezdny krzesełka schodowego na szynie prostej wychodzi przed pierwszy stopień schodów na około 40 cm - ten wymiar jest zależny od konkretnego modelu krzesełka schodowego oraz od nachylenia biegu schodowego.
Różne rodzaje zakończenia szyny w krzesełku schodowym
W krzesełkach schodowych na szynie krzywoliniowej możliwy jest tzw. "stromy (ostry) start" - to znaczy, że początkowy fragment szyny jezdnej zaczyna się bliżej od pierwszego stopnia i bardzo ostrym łukiem idzie w górę. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ krzesełka schodowe krzywoliniowe są tak zaprojektowane i zbudowane, że mogą poruszać się po szynie o zmiennym kącie nachylenia względem schodów lub podłoża. Krzesełko schodowe krzywoliniowe może wręcz jechać po płaskim (poziomym) odcinku toru jezdnego.
Niestety krzesełka schodowe proste muszą jechać po szynie, której kąt nachylenia względem ziemi jest stały. Dla różnych modeli zakres tego kąta nachylenia jest także różny, ale z reguły mieści się on w przedziale od 25 stopni do 50 stopni. Dla krzesełka schodowego Acorn ten zakres to 22 stopnie do 55 stopni.
Tak więc wiemy już, że krzesełko schodowe proste, czyli tańsza wersja windy schodowej porusza się po szynie o stałym kącie nachylenia. Wiemy też, że taka szyna z reguły dosyć sporo wystaje przed pierwszy stopień schodów. W związku z tym producenci tych urządzeń stworzyli tzw. zawias, czyli mechanizm pozwalający podnieść dolny koniec szyny. Ten zawias może być podnoszony ręcznie lub automatycznie.
Zawias taki umożliwia zainstalowanie i użytkowanie krzesełka schodowego w miejscach, w których bez zawiasu byłoby to niemożliwe.
Z racji tego zawiasu dolny punkt ładowania jest podniesiony o kilkadziesiąt cm w górę szyny - z reguły dolny punkt ładowania znajduje się na samym dolnym krańcu toru jezdnego.
Poniżej, na zdjęciach pokazuję jak w praktyce wygląda zastosowanie takiego zawiasu. Dodam również, że oprócz zawiasu w krzesełkach schodowych można znaleźć wiele innych przydatnych opcji - spróbuję je pokazać w kolejnym wpisie.