czwartek, 5 maja 2016

Krzesełka schodowe - najczęściej zadawane pytania

Krzesełko schodowe na górnym przystanku ma obracane siedzisko
Dział FAQ powinien być na każdym serwisie internetowym. Powstał więc także i u nas. Każdego dnia rozmawiam z wieloma osobami poszukującymi rozwiązań do zlikwidowania bariery architektonicznej w ich domu lub pracy. Codziennie słyszę wiele pytań dotyczących krzesełek schodowych - część z tych pytań, co normalne powtarza się. W tym artykule będę na takie pytania odpowiadał; będę tłumaczył i pokazywał na zdjęciach. Artykuł ten będzie ciągle rozwijany - Drogi Czytelniku jeżeli masz pytanie dotyczące windy dla osoby niepełnosprawnej zadaj je nam (np. poprzez formularz kontaktowy) - z pewnością odpowiemy na to pytanie.
Tak więc startujemy - zapraszam do naszego działu FAQ poświęconego w tym artykule krzesełkom schodowym.


Ile kosztuje krzesełko schodowe?


Ile kosztuje krzesełko schodowe
To pytanie bije chyba rekordy popularności. Słyszę je prawie podczas każdej rozmowy telefonicznej. Oczywiście to dla mnie normalne, że mój rozmówca zainteresowany danym urządzeniem chce poznać jego cenę. Inną kwestią jest to, że nie ma na to pytanie prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Ceny krzesełek schodowych są bardzo różne i mogą się wahać od 5000 zł do 50 000 zł, a nawet więcej. Tak więc na to pytanie odpowiadam zawsze w ten sposób - "To zależy od konkretnego modelu i warunków technicznych panujących na schodach".


Od czego zależy cena krzesełka schodowego?


Od czego zależy cena krzesełka schodowego
Tak postawione pytanie jest lepsze. Pozwala mi ono na wyjaśnienie kilku kluczowych zagadnień dotyczących wind schodowych. Cena krzesełka schodowego zależy przede wszystkim od kształtu schodów. Z reguły jeżeli mamy schody proste to zapłacimy mniej za krzesełko schodowe, jeżeli natomiast schody na których chcemy zamontować krzesło dźwigowe są zabiegowe, kilkubiegowe, kręcone, itp to cena urządzenia będzie wyższa. Poza tym koszt krzesełka schodowego jest uzależniony od jego parametrów. Krzesełko schodowe do użytkowania na zewnątrz budynku jest zawsze nieco droższe od modelu do wnętrza budynku. Krzesełka schodowe mogą mieć różne udźwigi, różny rozmiar siedziska, różną ilość akumulatorów oraz całą masę rzeczy stanowiących wyposażenie dodatkowe, jak chociażby ograniczenie dostępu w postaci kluczyka elektronicznego, skórzaną tapicerkę lub wzmacniacz sygnału radiowego (przy bardzo długim torze jezdnym).

Jaka jest cena krzesełka schodowego na schody proste?


Cena krzesełka schodowego na schody proste
Mam proste schody, powiedzmy 7 bądź 8 stopni schodów - to jest takie typowe półpiętro w domu lub wysoki parter w bloku - jakie krzesełko będzie dla mnie dobre i ile będzie mnie kosztowało takie krzesełko schodowe? Otóż rzecz najważniejsza to taka, że jeżeli mamy prosty odcinek schodów, to warto rozważyć zakup używanego krzesełka schodowego. Są na rynku używane krzesełka schodowe firmy Acorn, jest to jedyna firma w Europie, która oferuje w oficjalnej sprzedaży używane windy krzesełkowe. Cena używanego krzesełka schodowego Acorn wynosi mniej więcej od 5000 zł do 6000 zł - koszt tego urządzenia zależy przede wszystkim od długości szyny (długości schodów). Czasami firmy biorą jeszcze pod uwagę odległość do miejsca montażu oraz materiał z jakiego wykonane są schody. Takie krzesełko schodowe może także posiadać wyposażenie dodatkowe: pokrowiec do użytkowania na zewnątrz oraz składaną szynę - te elementy mogą nieco podnieść cenę krzesełka schodowego.
Oczywiście na schody proste możemy także kupić nowe krzesełko schodowe. Na polskim rynku dostępnych jest kilka modeli, np.: Otolift Parallel, HomeGlide, Acorn Superglide 130. Z reguły cena nowego krzesełka schodowego jest większa niż 10 tysięcy zł. Jedynie krzesełko dźwigowe HomeGlide można zakupić w cenie około 9000 zł.

Czy krzesełko schodowe używane mogę zainstalować na każdych schodach?


Krzesełko schodowe proste na schodach abiegowych
Tak na prawdę pytanie to powinno brzmieć nieco inaczej. Otóż krzesełka schodowe używane występują tylko z prostym torem jezdnym. Co to oznacza? Nic więcej, jak tylko to, że takie krzesełko można instalować na prostym odcinku schodów. Tak więc jeżeli mam prosty bieg schodowy (jeden ciąg schodów) to jak najbardziej mogę rozważyć zakup krzesełka schodowego używanego. Pewnym ograniczeniem jest długość schodów, która nie powinna być większa niż 8-10 metrów. Schody te mogą być umiejscowione w środku lub na zewnątrz budynku. 
Jeżeli mam schody kilku-biegowe (np. bardzo popularne w Polsce schody dwubiegowe proste z płaskim podestem) to również można rozważyć zakup krzesełka schodowego używanego, ale w tym wypadku będą potrzebne dwa oddzielne urządzenia. Mi osobiście zdarzało się brać udział w projektach kiedy instalowałem krzesełka schodowe proste (używane) na klatce schodowej z trzema lub nawet czterema biegami.

Jeżeli schody mają lekki zabieg na dole lub na górze to również można rozważyć montaż krzesełka schodowego używanego, jednak w takiej sytuacji na pewno wygodniejsze będzie krzesełko schodowe krzywoliniowe.

Jaki jest udźwig krzesełka schodowego? 

Maksymalny odpuszczalny udźwig zależy od konkretnego modelu. Dla większości krzesełek schodowych udźwig ten wynosi 130 kg. W modelu Acorn Superglide jest to dokładnie 127 kg. Krzesełka firmy ThyssenKrupp, np model Flow lub HomeGlide mają udźwig 125 kg. Ważna informacja jest taka, że niektóre firmy, jak np. holenderska firma Otolift może wyprodukować krzesełko schodowe o podwyższonym udźwigu aż do 150 kg.
Każde urządzenie ponadto powinno bez problemu przewieźć ciężar o 10 % większy od dopuszczalnego obciążenia znamionowego. Oczywiście nie znaczy to, że możemy non stop przeciążać krzesełko. Bardzo ważne jest, aby użytkować windę zgodnie z jej przeznaczeniem oraz zgodnie z instrukcją producenta.

Czy krzesełko schodowe można instalować na zewnątrz budynku? 

Oczywiście istnieją zewnętrzne krzesełka schodowe. Urządzenia te są dedykowane do użytku zewnętrznego. Posiadają one bardziej szczelną obudowę, siedzisko odporne na warunki atmosferyczne oraz pokrowiec, który jest na wyposażeniu praktycznie każdej windy schodowej zewnętrznej. Dodatkowo również w niektórych modelach tor jezdny jest specjalnie przystosowany do trudniejszych warunków pogodowych.
Poza tymi cechami parametry techniczne krzesełka schodowego, sposób jego montażu oraz warunki użytkowania są identyczne jak w krzesełku schodowym wewnętrznym.

W jaki sposób mocowana jest szyna jezdna w krzesełku schodowym? 

W większości modeli krzesełek schodowych zarówno prostoliniowych jak i krzywoliniowych szyna jezdna mocowana jest do stopni schodów. Nigdy nie mocuje się toru jezdnego do istniejącej poręczy lub barierki. W niektórych modelach (i tylko w pewnych warunkach) szyna jezdna może być zamocowana do ściany - taki sposób montażu jest możliwy (na specjalne zamówienie) w krzesełkach schodowych Otolift. Szyna jezdna kotwiona jest albo wkrętami, albo śrubami z kołkami rozporowymi - w zależności od materiału schodów.