wtorek, 10 maja 2016

Mój DOM bez BARIER

Dom bez barier
Dom bez barier to bardzo wieloznaczne hasło.
Można mieć na myśli bariery kulturowe, językowe lub etyczne ... oczywiście mi jak zwykle chodzi o bariery architektoniczne.

Niestety wraz z upływem lat sprawność fizyczna człowieka systematycznie się zmniejsza. Problemem zaczynają być takie czynności jak przejście dłuższej trasy albo pokonanie bariery architektonicznej w postaci schodów lub wyższego podestu. Co zrobić, gdy tego typu przeszkody uprzykrzają nam życie na co dzień?
Jak zwykle warto trochę rozejrzeć się dookoła, poszukać, poczytać - warto postawić na nowoczesną technologię.


Bariery architektoniczne w domu.


Schody na klatce schodowej, do piwnicy lub po prostu na piętro mogą dla osób starszych stanowić prawdziwą przeszkodę. Trudna do pokonania bariera architektoniczna skazuje osoby nie w pełni sprawne ruchowo na samotność i izolację, a w najlepszym przypadku na uzależnienie się od pomocy
innych. Odpowiedzią na ten problem są nowoczesne urządzenia dźwigowe. Zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że windy nie potrzebują dużo miejsca i mogą być montowane w domu, w mieszkaniu, na klatce schodowej lub w innej małej przestrzeni. Można je instalować na schodach zarówno prostych, jak i zakręconych lub wielobiegowych.

Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje wind:

Krzesełko schodowe

 

Krzesełko schodowe
Jest to generalnie najszybszy i najtańszy sposób na przystosowanie schodów do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Urządzenie jest stosunkowo tanie i proste w instalacji oraz obsłudze. Nie wymaga ono żadnych przygotowawczych prac budowlanych, a schody, na których będzie montowane, mogą być wąskie i strome. Warto dodać, że bardzo często można znaleźć używane urządzenia tego typu, których cena jest naprawdę bardzo przystępna.
Na polskim rynku występuje kilkanaście modeli krzesełek schodowych - te najbardziej popularne to modele Acorn, Otolift, Stannah.
Wśród tych urządzeń znajdują się krzesełka schodowe proste oraz krzywoliniowe - każde z tych urządzeń na pewno dokładnie opiszemy na naszej stronie.

Platforma schodowa

 

Platforma schodowa
Jest to swego rodzaju podnośnik schodowy skierowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Najczęściej instalowany jest w miejscach użyteczności publicznej, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby platformę schodową zainstalować w domu jednorodzinnym lub np. w budynku firmy. potrzebuje ona nieco więcej przestrzeni na schodach.
Platformy schodowe mają z reguły znacznie większy udźwig niż krzesełka schodowe. Są to po prostu większe urządzenia, które potrafią przewieźć osobę wraz z wózkiem inwalidzkim. Niektóre modele platform schodowych mogą także transportować lekkie towary.

Podnośnik pionowy

 

Podnośnik pionowy
Często nazywany windą dla osób niepełnosprawnych -  jest to alternatywa dla ukośnych platform schodowych. ten rodzaj windy dla niepełnosprawnych instaluje się zwykle wówczas, gdy schody w budynku są zbyt wąskie na użycie platformy schodowej lub musimy pokonać więcej niż jedną kondygnację. Podnośniki pionowe umożliwiają często transport więcej niż jednej osoby. 
Niestety pewnym mankamentem tego urządzenia jest konieczność odpowiedniego przygotowania terenu pod niego. Najczęściej podnośniki pionowe posadawia się na płycie fundamentowej, która musi być odpowiednie wytrzymała.