piątek, 15 września 2023

6 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w domu


Wrzesień rzuca światło na powszechny problem osób starszych - upadki. Miesiąc Świadomości Zapobiegania Upadkom jest przypomnieniem dla nas wszystkich, aby zbadać o bezpieczeństwo naszych domów. Upadki są główną przyczyną urazów bez skutku śmiertelnego u osób starszych, dlatego nie można podkreślić znaczenia tworzenia bezpieczniejszego środowiska domowego.

Wypadki w domu mogą być wyniszczające, szczególnie dla osób starszych. Upadek może wydawać się drobnym urazem, ale może prowadzić do poważnych obrażeń, przedłużających się pobytów w szpitalu i znacznego uszczerbku na oszczędnościach. Upadki dominują na listach pod względem urazów niezakończonych zgonem i późniejszych przyjęć do szpitala osób starszych. Biorąc pod uwagę te alarmujące statystyki, ważne jest, aby być proaktywnym w zmniejszaniu ryzyka w domu. Oto pięć praktycznych kroków, dzięki którym Twoja przestrzeń życiowa będzie tak bezpieczna, jak to tylko możliwe.

 


1. Zainstaluj poręcze w łazience

Łazienki - ciche strefy zagrożenia. Mokre podłogi, śliskie płytki i twarde powierzchnie sprawiają, że łazienki są jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu. Rozważ zainstalowanie solidnych uchwytów w pobliżu prysznica, wanny i toalety. Drążki te zapewniają niezbędne wsparcie, pomagając w utrzymaniu równowagi, zwłaszcza gdy podłoga jest mokra lub gdy ktoś ma zawroty głowy.

 

2. Uprzątnij bałagan

Uporządkowany dom jest nie tylko estetyczny, ale także bezpieczniejszy. Nieumyślne pozostawienie przedmiotów leżących wokół lub posiadanie zbyt wielu mebli może stać się potencjalnym zagrożeniem do potknięcia się. Okresowo porządkuj swój dom, upewniając się, że pokoje, korytarze i obszary wspólne są wolne od przeszkód. Pamiętaj, że czysta przestrzeń, to bezpieczna przestrzeń.


 

3. Popraw oświetlenie

Dobre oświetlenie ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu upadkom. Słabo oświetlone obszary, zwłaszcza na schodach lub w korytarzach, mogą utrudniać zauważenie potencjalnych zagrożeń. Zainwestuj w jaśniejsze żarówki i rozważ dodanie dodatkowych opraw oświetleniowych w obszarach, które tego potrzebują. Lampki nocne w korytarzach i łazienkach mogą również sprawić, że nocna nawigacja będzie znacznie bezpieczniejsza.

 

4. Zabezpiecz dywaniki i wykładziny

Z estetycznego punktu widzenia dywany i wykładziny dodają domowi ciepła i stylu. Jeśli jednak nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą stanowić zagrożenie poślizgnięcia się lub potknięcia. Upewnij się, że krawędzie dywanów są przyklejone taśmą dwustronną lub zabezpieczone matami antypoślizgowymi. Dobrym nawykiem jest okresowe sprawdzanie, czy są one dobrze zamocowane.

 

5. Używaj mat antypoślizgowych w mokrych miejscach

Woda i gładkie powierzchnie nie są dobrym połączeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Mokre obszary, takie jak kuchnie, łazienki i wejścia do domu, są głównymi miejscami poślizgnięć. Aby zmniejszyć to ryzyko, umieść w tych strefach maty antypoślizgowe. Maty te zapewniają niezbędną przyczepność, drastycznie zmniejszając ryzyko upadku.

 

6. Zainstaluj krzesełko schodowe

Wchodzenie i schodzenie po schodach może być trudne. Pokonanie schodka, podniesienie nogi do góry i bezpieczne znalezienie oparcia dla stopy na kolejnym schodku może być trudnością. Skorzystaj więc z rozwiązań ułatwiających poruszanie się po schodach takich jak krzesełko schodowe lub platforma schodowa.