poniedziałek, 30 września 2019

3 metody likwidacji barier dla osób na wózkach inwalidzkich

Data publikacji: 30 września 2019


Każde wyjście z domu to dla osoby niepełnosprawnej duże wyzwanie – głównie z powodu schodów, które stanowią trudną do pokonania przeszkodę. Co zrobić, aby ją zlikwidować bez konieczności przeprowadzania remontu? Wystarczy zamontować 1 z 3 urządzeń: podnośnik pionowy, małą platformę dla niepełnosprawnych lub platformę schodową.

Windy schodowe dla niepełnosprawnych

Z artykułu dowiesz się:
  • które dźwigi sprawdzą się w domu jednorodzinnym, a które w bloku,
  • w jaki sposób można dopasować funkcjonalności podnośników pionowych do specyfiki budynku,
  • z których urządzeń mogą korzystać także seniorzy, nieporuszający się na wózkach inwalidzkich.

3 sposoby na likwidację barier w budynku

W budynkach mieszkalnych występują różne typy schodów – proste, wielobiegowe lub kręcone. Niekiedy osoba na wózku inwalidzkim musi pokonać zaledwie kilka stopni, a innym razem długie i strome schody o skomplikowanym kształcie. Na szczęście istnieje też kilka rodzajów wind schodowych pozwalających na trwałą likwidację barier architektonicznych w niemal każdym budynku. Większość z nich montuje się bezpośrednio na schodach lub w ich pobliżu, ale są też wyjątki od reguły. Zobacz, jak korzystać z 3 najwygodniejszych urządzeń, pozwalających raz na zawsze usunąć przeszkody, które utrudniają życie osobom na wózkach inwalidzkich. 

Jak usunąć bariery utrudniające poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich?

  • nr 1: mała platforma dla niepełnosprawnych

Jest to niewielki, ważący nieco ponad 70 kg podnośnik pionowy LiftBoy, którego udźwig wynosi nawet 300 kg. Składa się z szerokiej platformy, na którą można wygodnie wjechać wózkiem inwalidzkim, unoszonej pionowo w górę i w dół. Dzięki podnośnikowi LiftBoy możesz usunąć przeszkodę w postaci różnicy poziomów, która nie przekracza 83 cm. Ze względu na lekką wagę urządzenia można je postawić zarówno przed budynkiem – na kostce brukowej, jak i na podłodze w domu.

Podnośnik pionowy LiftBoy - montaż na zewnątrz
Mały podnośnik pionowy LiftBoy przy schodach wejściowych do bloku

Urządzenie jest często stosowane do niwelowania wysokich progów pomiędzy pomieszczeniami w budynkach jednorodzinnych. Postawione przy tarasie pozwala ominąć schody wejściowe i bezpiecznie wyjechać wózkiem inwalidzkim z salonu wprost do ogrodu. Można je jednak ustawić także obok stopni prowadzących do domu jednorodzinnego lub bloku, czego przykładem są zdjęcia z naszych realizacji. Mała platforma dla niepełnosprawnych jest urządzeniem mobilnym, dlatego świetnie sprawdza się podczas wydarzeń z udziałem osób niepełnosprawnych, np. konferencji. LiftBoy charakteryzuje się intuicyjną obsługą – możesz nim sterować za pomocą pilota. 


  • nr 2: podnośnik pionowy Kali

Jest to uniwersalna winda dla niepełnosprawnych o wysokości podnoszenia sięgającej 3 m. Możesz ją zamontować w wersji z podszybiem lub na płycie betonowej – zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Założenie podnośnika pionowego Kali, w przeciwieństwie do tradycyjnej windy, nie wymaga remontu ani przebudowy domu, a koszt jego montażu jest bardzo korzystny.   

Winda dla niepełnosprawnych w bloku
Podnośnik pionowy Kali umożliwiający ominięcie schodów wejściowych i wjazd do mieszkania przez balkon.

Jeżeli mieszkasz na najniższej kondygnacji w bloku, możesz ominąć schody wejściowe do budynku i zamontować podnośnik Kali obok Twojego balkonu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci wygodnie wjeżdżać do mieszkania bezpośrednio przez balkon, nie tamując ruchu przy schodach wiodących do budynku.


  • nr 3: platforma schodowa

Jest to winda przeznaczona do trwałego usuwania barier na schodach o zróżnicowanej wysokości. Dzięki niej z taką samą łatwością pokonasz kilka stopni, jak i 2 lub 3 piętra budynku. Platforma schodowa jest montowana wzdłuż biegu schodów i porusza się bezpośrednio nad stopniami. Jeżeli wybierzesz model z rozkładanym krzesełkiem, z platformy schodowej będzie mogła korzystać zarówno osoba na wózku inwalidzkim, jak i senior mający trudności z wchodzeniem po stopniach. Udźwig urządzenia może przekraczać 220 kg lub sięgać nawet 300 kg (opcjonalnie).

Platforma schodowa po złożeniu
Złożona platforma schodowa jest płaska i zajmuje niewiele miejsca. 

W przeciwieństwie do podnośników pionowych nieużywaną platformę możesz złożyć, co zajmie Ci kilka sekund i umożliwi uzyskanie większej ilości miejsca na schodach. Sterowanie urządzeniem jest proste i sprowadza się do obsługi pilota lub kaset, za pomocą których możesz zdalnie przywołać windę z innej kondygnacji.Czy już wiesz, która winda schodowa pozwoli Ci zlikwidować bariery w Twoim domu? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę.


Windy Schodowe - kontakt