niedziela, 15 września 2019

Winda dla niepełnosprawnych w bloku – realizacja w Warszawie


Data publikacji: 15 września 2019

Schody kręcone o skomplikowanym biegu, które łączą ze sobą 3 kondygnacje, przestały stanowić barierę dzięki krzesełku Otolift Two. Firma Windy Schodowe założyła je w jednym z warszawskich bloków, nie wykonując przy tym żadnych prac budowlanych. Zobacz, jak poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem!


winda krzesełkowa do bloku - realizacja w Warszawie

Z artykułu dowiesz się:
  • jak wyglądały schody, na których zamontowaliśmy krzesełko krzywoliniowe Otolift,
  • jakie udogodnienia zyskali mieszkańcy bloku w Warszawie,
  • co sprawia, że codzienne pokonywanie schodów stało się dla nich bezpieczniejsze.

Windy schodowe krzesełkowe – uniwersalne zastosowanie

Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych z powodzeniem zastępują tradycyjne windy zarówno w domach jednorodzinnych, sklepach oraz urzędach, jak i blokach. W zależności od modelu można je montować na schodach o rożnych kształtach – prostych, krętych lub zabiegowych. Dzięki temu, iż maksymalna długość toru jezdnego może wynosić aż 30 metrów, krzesełko pozwala skutecznie zlikwidować barierę architektoniczną występującą nawet na przestrzeni kilku kondygnacji. To z kolei sprawia, że krzesło schodowe do bloku stanowi prosty i korzystny finansowo sposób na usunięcie przeszkód, bez konieczności ingerowania w architekturę budynku. Przykładem efektywnego wdrożenia takiego rozwiązania jest montaż krzesełka schodowego Otolift Two w jednym z budynków wielorodzinnych w Warszawie.

Winda dla niepełnosprawnych w bloku
Zamontowanie krzesełka schodowego w bloku pozwoliło trwale zlikwidować barierę architektoniczną na 3. kondygnacjach.


Idealne krzesło schodowe do bloku

Model ten sprawdza się w przypadku wąskich schodów, ponieważ grubość jego szyny wynosi zaledwie 18-20 cm, licząc od ściany. Zajmuje więc niewiele miejsca, a ponadto można ją założyć zarówno po lewej, jak i prawej stronie schodów. Nieużywane krzesełko możesz z łatwością złożyć – jego głębokość wynosi wtedy zaledwie 37 cm, co pozwala na swobodne korzystanie ze schodów. 
Specyfikacja krzywoliniowego krzesełka schodowego Otolift Two
Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczno-ruchową krzesełka Otolift Two

Winda schodowa Otolift Two działa bez zarzutu nawet w przypadku stromych stopni o nachyleniu sięgającym 700. Dzięki opcjonalnemu zastosowaniu składanej szyny nadaje się do budynków, w których tuż za pierwszym stopniem znajdują się drzwi lub korytarz.

Zobacz na poniższym filmiku, jak niewiele miejsca zajmuje winda schodowa Otolift Two (Warszawa, miejsce realizacji: blok, cel: likwidacja barier na 3 kondygnacjach).


Krzesełko schodowe Otolift – rozwiązanie szyte na miarę

Powyższe zalety sprawiły, że model Two idealnie wpisał się w potrzeby mieszkańców bloku w Warszawie ze schodami o skomplikowanym kształcie. Urządzenie wykonano pod wymiar schodów, dzięki czemu precyzyjnie porusza się ono po krętej linii ich biegu, przewożąc osoby ważące maks. 130 kg. Oprócz zlikwidowania bariery sięgającej trzeciego piętra, zapewniliśmy  mieszkańcom wybór rodzaju i koloru tapicerki, aby wygląd urządzenia współgrał z estetyką budynku.

Krzesełko schodowe Otolift na schodach krzywoliniowych
Krzesełko schodowe - górny przystanek za słupem na schodach kręconych w bloku.

Decydując się na windę schodową dla niepełnosprawnych, możesz także korzystać z obracanego siedziska (ręcznie lub automatycznie), które ułatwia zsiadanie z krzesełka. Z kolei dostępny na zamówienie automatycznie składany podnóżek pozwoli szybko złożyć windę dla niepełnosprawnych w bloku osobom starszym lub schorowanym. Producent krzesełek Otolift oferuje wiele dodatkowych opcji – warto z nich korzystać szczególnie w przypadku realizacji dofinansowanych przez PFRON, jak ta w Warszawie.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe w warszawskim bloku
Krzesło Otolift Two na schodach kręconych o skomplikowanym biegu - realizacja w warszawskim bloku.


Winda schodowa do zadań specjalnych

Krzesło schodowe do bloku musi być przede wszystkim bezpieczne – właśnie dlatego zostało wyposażone w pasy bezpieczeństwa i czujniki przeszkód. Gdy na drodze urządzenia pojawi się przeszkoda, np. torba z zakupami, balkonik lub karton, to dźwig ulega automatycznemu zatrzymaniu. Zamocowanie szyny jezdnej na słupkach do stopni sprawia, że winda dla niepełnosprawnych w bloku porusza się w stabilny i bezpieczny sposób. Komfort korzystania z krzesełek schodowych Otolift Two zwiększają dodatkowo systemy łagodnego startu oraz hamowania. Niewątpliwymi atutami tego kompaktowego urządzenia są także: wygodne siedzisko oraz oparcie, a także łatwe sterowanie dzięki joystickowi umieszczonemu w podłokietniku lub kasecie przywoławczej.  Skontaktuj się z inżynierami z firmy Windy Schodowe, aby dowiedzieć się więcej o krzesełkach schodowych dla niepełnosprawnych.

Uwaga! Mieszkańcy mieszkań dwukondygnacyjnych w blokach mogą już korzystać z innowacyjnych wind dla seniora i osoby niepełnosprawnej - Stiltz. Te nowatorskie urządzenia umożliwiają wygodne pokonanie piętra w zaledwie 30 sekund! Może z nich korzystać nie tylko osoba niepełnosprawna lub w podeszłym wieku, ale także cała rodzina.