sobota, 26 marca 2022

Windy domowe do transportu osób niepełnosprawnych – windy schodowe i pionowe

Data publikacji: 26.03.2022

Wśród wind montowanych w domu możemy wyróżnić windy schodowe, czyli krzesła schodoweplatformy schodowe, jak również windy pionowe (podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych). Za pomocą krzesła schodowego odbywa się transport osoby w górę i w dół schodów w pozycji siedzącej, natomiast platformy schodowe i windy pionowe pozwalają na przewożenie osoby na wózku inwalidzkim. 

Czytając poniższy tekst dowiesz się:

  • czym charakteryzują się platformy schodowe oraz windy pionowe
  • jakim budżetem powinieneś dysponować decydując się na zakup windy domowej

Windy schodowe

Krzesła schodowe oraz platformy schodowe mogą poruszać się po torze prostoliniowym bądź po torze krzywoliniowym. Platformy schodowe mogą być mocowane do ściany, jeśli ma ona odpowiednią nośność bądź przytwierdza się je do specjalnych konstrukcji tzw. słupów kotwionych następnie do stopni schodów. Platformy na szynie krzywoliniowej umożliwiają przemieszanie się osoby niepełnosprawnej na 1, 2 lub 3 kondygnację. Taka szyna produkowana jest na zamówienie, po uprzednim dokonaniu odpowiednich pomiarów schodów, więc czas realizacji jest dłuższy w porównaniu z czasem koniecznym do zrealizowania zamówienia na platformę na szynie prostoliniowej.

Platforma Ascendor PLK8 w trakcie jazdy, rozłożona, słupki

Windy schodowe posiadają zasilanie akumulatorowe co sprawia, że montaż i obsługa takiego urządzenia jest bardziej komfortowa niż w przypadku urządzenia z zasilaniem sieciowym. Istnieją też platformy zasilane z sieci, jednak w momencie zaniku napięcia sieciowego należy liczyć się z problemami z poruszaniem się, czego można uniknąć decydując się na wariant akumulatorowy windy domowej.

Platforma Extrema Logic

Platforma schodowa powoduje zawężenie schodów o 10-20 cm na całej długości, natomiast samo urządzenie po złożeniu ma grubość 25-45 cm w zależności od modelu. Trzeba też dysponować odpowiednią ilością przestrzeni w domu, bowiem do zamontowania platformy potrzeba 150 cm przed schodami. Maksymalna długość szyny jezdnej dla platform schodowych wynosi 30-40 m. 

Montaż tego rodzaju wind domowych nie wymaga zezwolenia, chyba że szyna jezdna montowana jest do słupków, co powoduje konieczność postawienia urządzenia na fundamencie. 

Platforma schodowa PLG7

Windy pionowe – podnośniki pionowe 

Windy pionowe, to urządzenia podnoszące osobę na wózku inwalidzkim na różne wysokości: do 1 metra, do 3 metrów lub powyżej 3 metrów. Taka odmiana windy domowej umożliwia poruszanie się nie tylko osoby na wózku, ale także dodatkowego pasażera pod postacią opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jest to możliwe z uwagi na większy udźwig podnośników pionowych (około 400 kg) w porównaniu z udźwigiem platform schodowych (200-250 kg). Windy pionowe zasilane są z sieci co powoduje, że poruszają się szybciej niż windy schodowe o trybie zasilania akumulatorowego. Przy zaniku napięcia sieciowego podnośnik pionowy ma możliwość zjechania w dół, bo wyposażony jest w mechanizm awaryjny, natomiast jazda w górę jest wykluczona. 

Kali B - podnośnik, przystanek górny


Winda pionowa nie ogranicza miejsca na schodach, gdyż usytuowana jest obok podestu górnego. Montuje się ją w szybie samonośnym co powoduje, że obciążenie przenoszone jest w dół do fundamentu. Część wind wymaga tzw. podszybia, czyli miejsca pod poziomem 0. Warto wiedzieć, że na montaż wind pionowych trzeba mieć zezwolenie. 

Koszty utrzymania wind domowych

Dostawa i montaż wind pionowych oraz platform schodowych mieści się w przedziale cenowym od > 30 000 zł do > 40 000 zł. Podnośniki pionowe wymagają serwisowania zazwyczaj co 30 dni, natomiast platformy schodowe co 3-6 miesięcy. Urządzenia objęte są dozorem technicznym po zamontowaniu, a następnie co 2 lata.