środa, 28 września 2022

Krzesełka schodowe w przychodni

W przychodni istnieją bariery architektoniczne w postaci schodów. Właściciele przychodni ewentualnie osoby najmujące przychodnię muszą uwzględnić wymagania sanepidu odnośnie likwidacji barier architektonicznych. Niwelować bariery można poprzez montaż krzeseł schodowych, podnośników schodów i platform schodowych. Schodołazy nie są akceptowane przez wiele lat nie są akceptowane przez NFZ i sanepid. Schodołaz nie niweluje bariery architektonicznej, służy jedynie do transportowania osoby po schodach. Nie jest to urządzenie, które umożliwia osobie niepełnosprawnej samodzielne pokonanie schodów. 

Platforma schodowa

 

Jaki sprzęt wybrać?

Najczęściej w przychodniach instaluje się krzesła schodowe, platformy schodowe. Czasami instaluje się platformy pionowe czyli takie małe podnośniki. Najpopularniejszym wybieranym modelem jest krzesełko prostoliniowe Acorn Superglide, a jeżeli chodzi o schody kilkubiegowe montujemy model Otolift TWO. Urządzenie te pokonuje jedno piętro, lub nawet dwa lub trzy.

Krzesło schodowe z założenia transportuje osobę w pozycji siedzącej, czyli nie przewiezie osoby na wózku inwalidzkim. Do transportu osób na wózku inwalidzkim służą platformy schodowe bądź platformy pionowe. Na pewno krzesło schodowe jest jednym z tańszych urządzeń do niwelacji barier architektonicznych. Krzesło schodowe nie potrzebuje szerokich klatek schodowych i dużej ilości miejsca. Można je zamontować na schodach stromych i ciasnych. Na pewno krzesło schodowe na szynie prostej są dostępne szybko od ręki, gdzie montaż można wykonać już w przeciągu kilku dni.

Krzesełko schodowe

 

A co po montażu?

Po montażu krzesła schodowego przekazujemy całą dokumentację do właściciela. Zgodnie z ustawą o dozorze technicznym obowiązkiem właściciela jest zgłoszenie windy do Urzędu Dozoru Technicznego. My jako firma możemy w tym obowiązku pomóc. Możemy taki odbiór przeprowadzić za właściciela.

Krzesło schodowe montowane jest do stopni schodowych. Trzeba pamiętać o tym, że szyna jezdna przy pierwszym stopniu wychodzi poza na około pół metra przed stopni. Krzesło schodowe porusza się po szynie jezdnej wożąc osobę w górę i dół. Na potrzeby krzesła lub platformy należy przygotować gniazdo elektryczne. Najlepiej by to było gniazdo usytuowane od metra do pół metr od górnego końca schodów.

Jaki jest czas montażu?

Sam montaż urządzenia zajmuje około jednego dnia.  Czas montażu platformy wynosi około 6 godzin i wykonują je dwie osoby. Montaż krzesła schodowego trwa krócej i jest wykonywane przez jedną osobę. Zawsze po montażu następuje szkolenie użytkownika z obsługi. Pokazujemy jak tego urządzenia poprawnie użytkować i jak je konserwować na co dzień. Należy mieć na uwadze, że urządzenia te należy serwisować raz na rok lub pół roku przez osobę, która się na tym zna. Taka osoba podczas serwisu sprawdza wszelkie połączenia mechaniczne i elektryczna, czy czujniki bezpieczeństwa są sprawne, czy urządzenie działa sprawnie i jest bezpieczne.


 

Jakie muszą być schody?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chcąc zamontować platformę w przychodni, należy mieć odpowiednią szerokość biegu schodowego. Najlepiej by schody miały szerokość 1,10 cm. Pod platformę schodową potrzebuję co najmniej 150 cm miejsca na dole przed schodami. Bardzo często się zdarza, że tego miejsca tam nie ma. Wówczas jedyną opcją jest montaż krzesła schodowego. W przypadku platformy szyna jezdna montowana jest do ściany, która musi mieć odpowiednia nośność. Jeżeli nie ma mocnej ściany wtedy też platformę montuje się na tak zwanych słupkach. Pod platformę schodową również potrzebne jest gniazdko lub kabel 230v.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że krzesło i platforma schodowa zasilane są akumulatorowo. Niemniej jednak to gniazdo są potrzebne by te akumulatory się doładowywały. Platformy schodowe z reguły mają większy udźwig niż krzesełka schodowe. W zależności od modelu mają udźwig od 250 kg do nawet 300 kg. 

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania pod numerami tel.: +48 692 44 94 74 lub ++48 606 686 002. Czekamy też na Twoją wiadomość pod adresem e-mail: info@windy-domowe.pl.

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl