wtorek, 20 czerwca 2023

Sposoby sterowania platformami schodowymi służącymi do transportu osób niepełnosprawnych

Platformy schodowe czyli jedne z popularniejszych urządzeń do likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych mogą być wprawiane w ruch na różny sposób. Do najpopularniejszych należy: obsługa z poziomu pulpitu lub poprzez pilot zdalnego sterowania. 

Sterowanie z poziomu pulpitu

Standardem w platformach schodowych jest to, że posiadają one sterowanie z poziomu pulpitu sterowniczego, czyli sterowanie na platformie. Są to najczęściej jakieś przyciski, guziki, przyciski sensoryczne, czy też standardowe guziki do wciskania. Urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych muszą być zgodne z dyrektywą  maszynową czyli dyrektywą 2006/42/ec. Ta dyrektywa wymusza tak zwaną funkcję „hold to run”. Funkcja ta oznacza iż trzeba trzymać by jechać. Każde urządzenie dla niepełnosprawnych musi mieć stale wciśnięty przycisk aby urządzenie jechało. W momencie zwolnienia przycisku urządzenie się zatrzymuje automatycznie w danym momencie. Urządzenie zatem jedzie w czasie kiedy wciśnięty jest przycisk.

Sterowanie poprzez pilot zdalnego sterowania

Inną opcją sterowania jest pilot zdalnego sterowania, czyli coś co się trzyma w dłoni. W zależności od modelu urządzenia takie piloty mogą działać tylko przy platformie złożonej, lub też takie gdzie pilotem mogę sterować platformą złożoną i rozłożoną. Np. w przypadku platformy markiAscendor można sterować pilotem w formie złożonej i rozłożonej. W przypadku platformy Logic sterowanie pilotem możliwe jest tylko w przypadku platformy złożonej. W momencie najechania na platformę wózkiem inwalidzkim można ją sterować tylko guzikami na platformie. 


 

Jak ograniczyć dostęp do platformy przez osoby niepowołane?

Pewna część urządzeń ma coś co można nazwać ograniczeniem dostępu. Jest to najczęściej jakiś kluczyk, kluczyk elektroniczny czyli immobilizer. Aby uruchomić platformę należy włączyć/przekręcić kluczyk i dopiero uruchomić można urządzenie. 

W platformie Logic pilot pełni funkcję kasetki przywoławczej. Pilot może być przymocowany do ściany na przystanku górnym i dolnym. 

W platformach Ascendora np. jest to nowoczesny pilot taki jak do telewizorów. Ten pilot trzyma się w dłoni i można za jego pośrednictwem przywołać platformę. Chcąc zamontować na ścianie sterownik musimy zamontować na ścianie tak zwaną kasetkę przywoławczą. Ta kasetka przymocowana jest na ścianie na przystanku górnym i dolnym. Kasetka komunikuje się radiowo z platformą. Czasami są kasetki z kluczykiem. Czyli trzeba przekręcić kluczyk by włączyć kasetkę.

Na przykład w platformie Ascendor wyposażanej w piloty nie ma żadnych kluczyków. Jednakże po zamknięciu nie ma się dostępu do panelu sterowania. Zatem bez pilota się nie uruchomi urządzenia i nie wysteruje w górę czy w dół. 


Sterownik na kablu

Kolejna rzecz to sterownik na kablu. W prawie każdym urządzeniu można zamówić jako opcjonalne wyposażenie sterownik lub pilot na kablu. Ten sterownik pozwala urządzeniem sterować. Zadajmy sobie zatem pytania w jakiej sytuacji sterownik na kablu będzie przydatny. Załóżmy, że mamy niepełnosprawne dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie sterować urządzeniem. Załóżmy że mamy takie urządzenie, że pilot zdalnego sterowania nie będzie działać w przypadku kiedy urządzenie jest rozłożone. W takim przypadku jako opiekun tego dziecka zamawiam sterownik na kablu, który podłączam pod urządzenie. Wtedy rodzic idący za lub obok wjeżdżającego dziecka można sterować tym urządzeniem.

W niektórych urządzeniach ma się mechanizm zjazdu awaryjnego. Jest to zazwyczaj korba, lub kółko do pokręcania ręcznego. Jest to urządzenie potrzebne przy pracach serwisowych, konserwacjach czy też badaniach technicznych. Warto pamiętać iż nie używa się tej korby do codziennej jazdy na urządzeniu. 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o platformach schodowych?

A może szukasz urządzenia szytego na miarę Twoich potrzeb?

Skontaktuj się z firmą Windy Schodowe – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!