poniedziałek, 19 czerwca 2023

Tanie krzesełko Homeglide - czyli sposób na likwidację babiery architektonicznej w Twoim domu

Osoby starsze, niepełnosprawne i po wypadkach mają spory problem z samodzielnym poruszaniem się po schodach. Kiedy pokonanie drogi z parteru na piętro staje się trudne lub niemożliwe do wykonania, warto zamontować krzesełko schodowe. To proste i bezinwazyjne rozwiązanie, które jest sporym ułatwieniem dla osób mających kłopoty z samodzielnym przemieszczaniem się.

Dziś przedstawimy jeden z popularnych, a przy tym tańszych, modeli: krzesełko HomeGlide. To niemiecki produkt, który tworzony jest w fabryce w Holandii. Trafia do licznych domów w całej Europie i poza jej granicami. 


Szczegóły techniczne

Krzesełko HomeGlide może być montowane nawet na wąskich schodach zarówno po prawej, jak i lewej stronie. Można je umieścić już na schodach o szerokości od 67 cm. Zasilane jest z tradycyjnego gniazdka elektrycznego, więc nie trzeba przerabiać domowej instalacji.

Krzesełko może przewozić maksymalnie jedną osobę o wadze aż do 125 kg. Można je jednak odpowiednio przystosować, by służyło osobie o wadze do 146 kg. Jest wygodne i bezpieczne. Ma stabilne siedzisko i w powolny sposób może pokonać całe schody.

Siedzisko krzesełka jest obrotowe. Dzięki temu na przy górnym biegu schodów można je obrócić tak, by bezpiecznie usiąść i zapiąć pasy przed jazdą w dół. 

Montaż windy krzesełkowej

Montaż krzesełka trwa kilka godzin i nie wymaga żadnych większych zmian na klatce schodowej. Konieczne jest jedynie podłączenie go do zasilania bezpośrednio do gniazdka.

Z uwagi na niską cenę, właściciele domów z dwoma biegami schodów decydują się na montaż dwóch egzemplarzy. To rozwiązanie jest tańsze nawet o kilkanaście tysięcy złotych od krzesełka krzywoliniowego wybieranego zazwyczaj na dwubiegowe schody. 

Wygoda i bezpieczeństwo

Krzesełko HomeGlide wyposażone jest w prosty mechanizm sterowania. Może być uruchamiane przy pomocy jednego guzika umieszczonego na podłokietniku lub z pilota. Porusza się z niską prędkością, więc warunki przemieszczania są komfortowe.

Producenci krzesełka zadbali także o bezpieczeństwo osób, które będą się na nim poruszać. Prócz pasów bezpieczeństwa i stabilnego siedziska z oparciem i podłokietnikami, wyposażone jest ono w czujniki wykrywające przeszkodę na szynie. Krzesełko zatrzyma się, kiedy czujniki się uruchomią, bo na szynie leżą ubrania, torby z zakupami, zabawki, czy inne przedmioty umożliwiające jazdę w górę lub w dół. 


 

Serwis i konserwacja

Niemiecki producent udziela standardowej dwuletniej gwarancji na krzesełko HomeGlide. W praktyce jednak dzięki regularnym serwisom może ono służyć właścicielowi przez długie lata. Roczny przegląd wykonywany zwykle przez serwisantów ze sklepu kosztuje około 300 zł. Obejmuje sprawdzenie mechanizmu i niwelowanie ewentualnych luzów, które pojawiły się trakcie użytkowania. 

ThyssenKrupp, producent krzesełka, cieszy się ogromnym zaufaniem na rynku. W swojej ofercie ma także wiele zaawansowanych technologiczne produktów, m.in. samoloty i okręty podwodne.

Jak sfinansować zakup krzesełka?

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie w wysokości nawet 95% z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

PFRON może dofinansować zakup i montaż krzesełka w domu, w którym na stałe zameldowana jest osoba niepełnosprawna. Jeśli nie jest jego właścicielem, musi dostarczyć zgodę właściciela.

O wsparcie finansowe można starać się także w jednostkach gminnych (Ośrodek Pomocy Społecznej) lub fundacjach wspierających osoby z niepełnosprawnością ruchową.