sobota, 22 października 2016

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych Ascendor PLK8

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych Ascendor PLK8
Platforma schodowa do transportu osób niepełnosprawnych powinna znajdować się w każdym nowym budynku - mam tutaj na myśli budynek budowany od początku, ale także ten remontowany lub rozbudowywany - wymaga tego tzw. ustawa o wyrównywaniu szans. W ostatnim czasie mieliśmy okazję instalować platformy schodowe w kilku fajnych miejscach użyteczności publicznej - mam tutaj na myśli uczelnie wyższe. W sytuacji kiedy platforma schodowa musi pokonać więcej niż jedną kondygnację należy najczęściej zainstalować platformę schodową krzywoliniową. W tym zakresie możemy śmiało polecić jedną z lepszych platform schodowych dla osób niepełnosprawnych dostępnych na rynku - mam na myśli platformę schodową na torze krzywoliniowym, model Ascendor PLK8.

Szyna jezdna platformy schodowej Ascendor PLK8 wykonan ze stali nierdzewnej
Ogólnie o platformach schodowych produkowanych przez firmę Ascendor już pisaliśmy na łamach tego portalu - tutaj znajduje się więcej informacji. W niniejszym artykule chcę się skupić na platformie schodowej Ascendor PLK8 obsługującej wiele kondygnacji. Konstrukcja tej platformy schodowej oraz samego toru jezdnego umożliwia montaż tego urządzenia po stronie tzw. ciasnych zakrętów, czyli po wewnętrznej stronie klatki schodowej. Przy większej ilości kondygnacji jest to zresztą naturalne i inaczej nie da się. Szyna jezdna tej platformy schodowej jest w standardzie wykonana ze stali nierdzewnej, co zapewnia jej bardzo dużą wytrzymałość, ale również elegancki wygląd. Dodatkową  funkcją górnej części toru jezdnego jest funkcja pochwytu, czyli poręczy. W momencie kiedy instalujemy platformę schodową Ascendor PLK8 nie ma potrzeby dodatkowo montować jeszcze poręczy.
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na słupkach
Szyna jezdna platformy schodowej może być kotwiona (mocowana) do ściany (patrz obrazek na górze strony), jeżeli natomiast nie mamy do dyspozycji grubej, pełnej, nośnej ściany obok schodów to należy tor jezdny montować do słupków. W tej konstrukcji słupek może być także wykonany ze stali nierdzewnej, ale w standardzie słupek jest wykonany z normalnej stali - jest to profil kwadratowy zamknięty o wymiarach 60x60 mm. Grubość ścianki to 4 mm. Słupki samonośne mogą być mocowane do stopni schodów lub do boku biegów schodowych.
Jednym z trudniejszych sposobów montażu jest właśnie kotwienie słupków do policzków schodów. Z jednej strony taki montaż powoduje, że nie zawężamy szerokości schodów, ale z drugiej strony prace montażowe bardzo się wydłużają i komplikują.
W sytuacji kiedy platforma schodowa musi obsługiwać większą ilość kondygnacji montaż toru jezdnego do słupków jest niemalże standardem. Słupki mocowane są w rozstawie co około 60 cm; wysokość każdego słupka nad poziomem stopnia to około 120 cm.
Ograniczeniem dla tego rodzaju instalacji jest maksymalna długość szyny jezdnej. Proszę pamiętać, że urządzenie zasilane jest z akumulatorów i nawet jeżeli w platformie schodowej umieścimy 8 akumulatorów 9Ah 12V to mając do pokonania 5-6 pięter możemy nie dać rady. Przyjmuje się, że maksymalna długość szyny jezdnej tej platformy schodowej to około 35-40 metrów.
Tor jezdny platformy schodowej może mieć zmieniany kąt nachylenia, może także zawierać odcinki poziome - wówczas wymagana jest tzw. "trzecia rurka". Na każdym zakręcie urządzenie podczas jazdy zwalnia dzięki specjalnym czujnikom zbliżeniowym.
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na dolnym przystanku
Również na każdym przystanku pośrednim platforma schodowa Ascendor PLK8 zatrzymuje się automatycznie. Podczas postoju na każdym przystanku (dolnym, górnym lub pośrednim) ładowarka znajdująca się w zestawie automatycznie doładowuje akumulatory znajdujące się w platformie schodowej.
Platforma schodowa Ascendor może być sterowana zdalnie za pomocą pilota zdalnego sterowania lub tzw. "kasetki przywoławczej" umieszczonej na ścianie. Zwyczajowo kasetki takie montuje się na każdym przystanku. Producent tych platform oferuje całą gamę dodatkowych akcesoriów, wśród których najpopularniejsze to składane siedzisko, całkowite wykonanie ze stali nierdzewnej lub tzw. "najazd frontowy".
Poniżej zamieszczam pliki do pobrania, szczególnie przydatne do projektantów i konstruktorów, którzy zechcieliby zastosować ten model platformy w swoich projektach:

Na samym końcu wklejam film pokazujący działanie platformy schodowej Ascendor PLK8 zainstalowanej na klatce schodowej w bloku.