niedziela, 27 listopada 2016

Krzesełko schodowe zewnętrzne? Dlaczego nie!

Krzesełko schodowe na zewnątrz budynku
Krzesełka schodowe coraz powszechniej wkraczają do domów naszych dziadków i rodziców. Zdjęcia tych urządzeń widać często w pismach dla osób starszych, ale również na żywo można je zobaczyć oraz wypróbować w miejscach użyteczności publicznej. Coraz więcej osób i instytucji przekonuje się, że jeżeli faktycznie schody są za wąskie na montaż platformy schodowej, a miejsca na podnośnik pionowy nie ma, to krzesełko schodowe również świetnie sprawdza się w roli urządzenia ułatwiającego pokonywanie schodów.
Dosyć często słyszę pytanie, czy da się takie urządzenie zamontować na zewnątrz budynku. Bardzo typowa sytuacja w polskim budownictwie to tzw. wysokie parter lub dom na podpiwniczeniu - wówczas do poziomu mieszkalnego prowadzi kilka stopni schodów, które z czasem okazują się barierę trudną do pokonania dla osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Krzesełko schodowe zewnętrzne
Otóż odpowiedź na to pytanie jest oczywiście pozytywna. Istnieją wersje krzesełek schodowych dedykowane do użytkowania na zewnątrz budynku. Chodzi o to, aby obudowa był w miarę szczelna, a tapicerka odporna na warunki atmosferyczne.
Krzesełko schodowe zewnętrzne ma najczęściej plastikowe siedzisko pozbawione typowej tapicerki z gąbką. Zawsze bezwzględnie należy używać dostarczonego w komplecie pokrowca - kiedy krzesełko schodowe nie jest używane to zakładamy na nie pokrowiec.
Żaden producent nie przewidział niczego co chroniłoby szynę jezdną. Więc w tym zakresie należy radzić sobie samodzielnie. Oczywiście trochę świeżego śniegu, który leży na szynie jezdnej krzesełka nie stanowi problemu - jednak bardzo mocno zbity śnieg i lód mogą spowodować nawet awarię systemu napędowego windy.
Co do zasad montażu i użytkowania to są one identyczne jak w przypadku krzesełek schodowych instalowanych wewnątrz budynków.
Szyna jezdna mocowana jest do stopni schodów, na dole zjeżdża ona przed schody - chyba, że mamy wersję z tzw. "zawiasem". Osoba na górze powinna obrócić siedzisko, aby mogła bezpiecznie wsiąść lub zsiąść. Po skończonej jeździe urządzenie trzeba złożyć i przykryć pokrowcem.
Z racji zasilania akumulatorowego krzesełek schodowych szczególną uwagę trzeba zwrócić na stałe doładowywanie baterii, czyli trzymanie urządzenia na tzw. punkcie ładowania.
Również okres serwisowania takich urządzeń powinien być krótszy - przegląd techniczny zewnętrznego krzesełka schodowego to absolutne minimum.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć pokazujących zewnętrzne krzesełka schodowe.


Pokażemy jeszcze film, gdzie można zobaczyć jak krok po kroku obsługiwać krzesełko schodowe: