poniedziałek, 26 grudnia 2016

Winda schodowa kupiona na Allegro

Każdy zna Allegro. Inni znajdą AlllleDrogo. Jednak co by nie mówić to dla wielu osób ten popularny portal aukcyjny jest pierwszym miejscem do wyszukania danej rzeczy/usługi/informacji.
Sam korzystam z Allegro - lub raczej moja żona korzysta zamawiając zabawki dla dzieci.
Można tam oczywiście również znaleźć krzesełka schodowe oraz różne rodzaje wind schodowych i schodołazów. W niniejszym artykule postaram się napisać kilka ważnych informacji dla osób rozważających zakup windy przez Allegro.
Po pierwsze i przede wszystkim należy pamiętać o wszystkich regułach poprawnego/bezpiecznego kupowania w internecie.  Można by długo tutaj pisać o osobach które podały za dużo swoich wrażliwych danych lub tych którzy zapłacili i nie otrzymali nic w zamian. Nie jestem jednak fanem demonizowania i uważam, że wszystko jest dla ludzi - tylko trzeba tego rozsądnie używać.

Winda schodowa na Allegro 

 

Jeżeli chodzi o kupowanie wind schodowych poprzez Allegro to polecam przede wszystkim sprawdzić, czy dane urządzenie jest w stanie działającym. Trzeba się upewnić, że każdy element windy działa poprawnie - dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo podczas dalszego użytkowania zakupionej windy schodowej. Możemy zaufać sprzedawcy bądź pofatygować się samodzielnie aby na miejscu ustalić stan techniczny kupowanego urządzenia.
Sprawdzając stan techniczny krzesełka schodowego bądź platformy musimy pamiętać o tym, że urządzenia te najczęściej zasilane są z akumulatorów i ładowarka powinna stanowić element wyposażenia takiej windy. Poza tym sterowniki powinny być także w komplecie - mam na myśli piloty zdalnego sterowania bądź sterowniki kablowe.
Kolejną ważną kwestią jest upewnienie się o poprawnym działania wszystkich elementów zapewniających bezpieczeństwo użytkowania - mam tutaj na myśli szczególnie naciskowe czujniki bezpieczeństwa - jedne z nich są mniej ważne, ale też są takie których poprawne działanie jest niesamowicie ważne.

 

Kupuj z fakturą i gwarancją 

 

Jeżeli już jesteśmy pewni, że winda działa prawidłowo i kupujemy ją to proszę pamiętajcie o fakturze bądź paragonie. Jest to dokument na podstawie którego można dochodzić swoich praw konsumenckich, tj. rękojmi, możliwości zwrotu towaru itp. Niestety wiele firm/osób sprzedaje towar bez wystawiania żadnego dowodu zakupu, a klient chcąc zaoszczędzić parę złotych godzi się na to.
Rzecz chyba najważniejsza to gwarancja. Są firmy w Polsce, które nawet na używane windy schodowe dają gwarancję oraz świadczą zarówno serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny. Jednak osoba prywatna sprzedająca używany sprzęt przywieziony z Niemiec bądź Holandii nie udzieli nam raczej gwarancji. Taki sprzedawca nie ma żadnego zaplecza technicznego aby reagować na zgłoszone w ramach gwarancji bądź po niej usterki techniczne jakie mogą przytrafić się w każdym urządzeniu. Profesjonalna firma dostarczająca np. używane krzesełko schodowe liczy się z tym, że trzeba będzie wyregulować lub wymienić dany podzespół lub nawet całe urządzenie w ramach gwarancji. Dla takiej firmy nie jest to problem - ma ona odpowiednie zasoby ludzkie i sprzętowe.

 

Bezpieczny montaż windy schodowej 

 

Na samym końcu pozostaje kwestia montażu zakupionego urządzenia, a raczej POPRAWNEGO I BEZPIECZNEGO MONTAŻU WINDY SCHODOWEJ. Z całym szacunkiem dla waszych umiejętności ale podchodźcie z pewną wyobraźnią do tych kwestii. Montaż nawet najprostszej windy, czyli krzesełka schodowego na szynie prostej to nie jest tylko przykręcenie kilku śrubek. Podczas procesu instalacji windy należy pamiętać o bardzo wielu kwestiach. Jako osoba, która się tym zajmuje praktycznie na codzień muszę wam powiedzieć, że nawet po wykonaniu tysiąca montaży nadal się uczę.
Bardzo często montaż windy wymaga użycia specjalistycznych urządzeń - programatorów. Należy pamiętać o wytycznych producenta, o kwestiach związanych z elektryką, mechaniką i bezpieczeństwem.
Mówiąc krótko - nie polecam samodzielnie instalować windy schodowych. Widziałem kilka bardzo nieudanych instalacji robionych przez tzw. zaprzyjaźnionych fachowców. W najlepszym przypadku kończy się to zbyt wczesnym zużyciem urządzenia lub jego podzespołów. W najgorszym wypadkiem człowieka.
Na podsumowanie napiszę w punktach najważniejsze kwestie związane z zakupem wind schodowych (w szczególności używanych) poprzez portale aukcyjne:
  • upewnij się, że urządzenie jest sprawne i bezpieczne
  • sprawdź, czy w zestawie który kupujesz są wszystkie potrzebne części/mechanizmy/elementy
  • zadbaj o posiadanie dowodu zakupu urządzenia
  • przemyśl kwestie związane z bezpiecznym montażem zakupionej windy
  • sprawdź, czy masz gwarancję na urządzenie oraz zapewniony serwis