niedziela, 1 stycznia 2017

Używana winda dla osób niepełnosprawnych

Używana winda dla osób niepełnosprawnych
Winda dla osoby niepełnosprawnej to bardzo często marzenie nie do osiągnięcia. Patrząc na ceny dostępnych na polskim rynku urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych można odnieść wrażenie, że chcąc być niezależnym niepełnosprawnym należy mieć grubo wypchany portfel.
Cena typowej windy dla osoby niepełnosprawnej to koszt rzędu 30-40 tysięcy zł. Mam tutaj na myśli podnośnik pionowy (platforma pionowa). Oczywiście koszt całkowity takiego urządzenia zależy od bardzo wielu kwestii, z których najważniejsza jest tzw. wysokość podnoszenia, czyli różnica poziomów jaką musi taki podnośnik pokonać. Jeżeli ta wysokość jest wyższa niż 3 metry to koszt urządzenia z pewnością przekroczy 50 tys zł.


Innym urządzeniem do transportu osoby niepełnosprawnej jest platforma schodowa lub ukośna platforma przyschodowa. Ten rodzaj windy jest instalowany w ciągu biegu schodowego. Przy schodach prostych (jeden prosty bieg schodowy) cena tej windy może się zamknąć w kwocie poniżej 30 tys zł. Jednak w momencie kiedy musimy pokonać dwie bądź trzy kondygnacje to koszt platformy schodowej (w tym wypadku krzywoliniowej) może osiągnąć cenę także powyżej 50 tys zł. Przy platformach prostych czasami zdarzają się urządzenia używane. Natomiast używanych podnośników pionowych praktycznie nie ma na rynku.
Generalnie urządzenia używane są znacznie tańsze niż nowe ich odpowiedniki. W przypadku platformy schodowej możemy zaoszczędzić od 10 tys zł w górę kupując używaną platformę. Jednak dla wielu osób wydatek rzędu nawet 15 tys zł to przeszkoda nie do pokonania.
Używane krzesełko schodowe jako winda dla osoby niepełnosprawnej
W takiej sytuacji warto rozważyć mniej popularne ale jednak bardzo przystępne urządzenie jakim jest używane krzesełko schodowe. Ten rodzaj windy można kupić w cenie nawet 5 bądź 6 tysięcy zł, co stanowi ułamek kosztów innych wind dla niepełnosprawnych. Krzesełka schodowe z powodzeniem używa wiele osób, nie tylko starszych ale także niepełnosprawnych.
Krzesełko schodowe na szynie prostej może być instalowane na jednym prostym odcinku schodów. Używane krzesełka schodowe mają zawsze w zestawie nowe siedzisko. Firma sprzedająca takie urządzenie daje klientowi z reguł gwarancję na zamontowaną windę. Ta gwarancja może być nawet 2-letnia, co daje w efekcie świetne rozwiązanie - biorąc pod uwagę, że sprzedawane używane krzesełka schodowe są z reguły po przeglądzie technicznym, a ich stan wizualny jest często wręcz idealny.
Inną kwestią, która sprawia, że warto rozważyć zakup używanego krzesełka schodowego są wymagania techniczne. Otóż zarówno podnośnik pionowy jak i platforma schodowa są to duże urządzenia, które potrzebują dosyć dużo miejsca do ich zainstalowania, a potem użytkowania. Zarówno szerokość schodów jak i ilość miejsca przed schodami musi być co najmniej dwa razy większa niż w przypadku wymagań jakie stawia klatce schodowej krzesełko schodowe.
Poniżej pokazujemy na filmie jak wygląda takie krzesełko schodowe: