wtorek, 21 lutego 2017

Szyna jezdna w krzesełku schodowym dla osób niepełnosprawnych

Szyna jezdna montowana do stopni schodów w krzesełku schodowym Acorn Superglide
Krzesełko schodowe składa się z trzech podstawowych elementów: szyna jezdna, mechanizm jezdny (wagonik) oraz siedzisko. Oczywiście w skład całego zestawu wchodzi jeszcze z reguły ładowarka akumulatorów (transformator), piloty zdalnego sterowania, w wersji zewnętrznej pokrowiec, itp.
W niniejszym artykule zajmiemy się torem jezdnym - wydawać by się mogło, że to mało interesujący element całego zestawu krzesełka schodowego, jednak okazuje się, że budzi on sporo pytań podczas rozmów z ludźmi zainteresowanymi zakupem windy schodowej. Spróbujemy wyjaśnić większość wątpliwości odnośnie szyny jezdnej w krzesełku schodowym jakie mają nasi klienci.
Szyna jezdna jest to profil aluminiowy - oczywiście tylko w krzesełkach schodowych prostoliniowych. Krzesełka na szynie krzywoliniowej poruszają się po torze jezdnym metalowym wykonanym z jednej grubszej bądź dwóch cieńszych rur. Jak zawsze i od tej reguły jest wyjątek - mam tutaj na myśli np. krzesełko krzywoliniowe Acorn, model A180.


Szyna jezdna w krzesełku schodowym na szynie prostej model Acorn Superglide

Ten rodzaj krzesełka schodowego podobnie jak praktycznie wszystkie modele prostoliniowe porusza się po torze jezdnym, który jest wykonany z aluminium. Jest to profil aluminiowy - w środku pusty, o dosyć skomplikowanym kształcie poprzecznym - na zdjęciu obok widać przekrój poprzeczny toru jezdnego krzesełka schodowego Acorn Superglide. Ten rysunek techniczny przedstawia szynę starszego modelu tego krzesełka - aktualnie tor jezdny jest nieco węższy, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca na schodach.

Warto wiedzieć, że szyna jezdna w krzesełku Acorn zajmuje około 20 cm miejsca od ściany.

Szyna jezdna krzesełka Acorn Superglide mocowana do ściany
W krzesełku schodowym Acorn szyna jezdna jest standardowo mocowana do stopni schodów. Jedynie w przypadku bardzo równych stopni oraz obecności obok schodów grubej, nośnej ściany jest możliwość, aby tor jezdny tego urządzenia był mocowany do ściany - wówczas unikamy wiercenia dziur w schodach. Jest to informacja szczególnie przydatna dla osób posiadających schody z jakiegoś drogiego drewna lub kamienia bądź też montujących krzesełko schodowe tylko na pewien okres czasu.
Szyna jezdna na dole zjeżdża około 40 cm przed pierwszy stopień, na górze natomiast wystaje poza krawędź najwyższego stopnia na około 18 cm. O tym, że potrzebna jest spora ilość miejsca na dole, przed schodami warto pamiętać - jeżeli na dole mamy drzwi, jakiś grzejnik lub ciąg komunikacyjny to warto rozważyć montaż szyny z zawiasem - tutaj zostało opisane takie rozwiązanie. Dla osób u których schody są bardzo wąskie, albo mieszkających w blokach wielo-mieszkaniowych wartym rozważenia modelem jest krzesełko schodowe Parallel holenderskiej firmy Otolift - szyna jezdna w tym krześle dźwigowym jest bardzo wąska i może być także instalowana do ściany.
Szyna jezdna krzesełka schodowego powinna być utrzymana w czystości - to po niej toczą się rolki jezdne wagonika - jeżeli szyna jest brudna to te rolki nie pracują dobrze i szybciej się zużywają.

Tor jezdny w krzesełku schodowym na szynie krzywoliniowej model Otolift TWO

Krzesełka krzywoliniowe z reguły mają szyny robione pod zamówienie. Taka sytuacja ma miejsce w 90% procentach przypadków. Jest dosłownie jeden lub dwa modele krzesełek krzywoliniowych, gdzie szyna jezdna może być zbudowana ze standardowych elementów (np. model Acorn A180) - tutaj tor jezdny jest zbudowany z dużej ilości standardowych części.
Tor jezdny w krzesełkach krzywoliniowych jest produkowany na podstawie bardzo dokładnych pomiarów schodów. Szyna jezdna w takim przypadku składa się z kilku części, które łączy się dopiero na miejscu podczas montażu urządzenia.
W krzesełkach krzywoliniowych tor jezdny jest praktycznie zawsze instalowany do stopni schodów. Można go w niektórych modelach przytwierdzić do ściany, jednak i tak nogi podpierające szynę jezdną stoją na stopniach schodów.
Szyna jezdna w krzesełku schodowym Otolift TWO również zajmuje około 20 cm na schodach, czyli o taką właśnie wartość schody będą zawężone po montażu urządzenia.

Tor jezdny w krzesełku schodowym na szynie krzywoliniowej model Flow

Ten model windy krzesełkowej porusza się po szynie jezdnej zbudowanej z jednej grubej rury. Niewątpliwą zaletą tego krzesełka jest mała ilość mocowań do schodów, jednak średnica tej rury to 80 mm, co może niektórym przeszkadzać.
O krzesełku schodowym Flow z pewnością napiszemy jeszcze na tej stronie - jest to na pewno bardzo ciekawe urządzenie z mnóstwem unikalnych opcji, jak chociażby automatyczny obrót siedziska podczas jazdy.

Jak widać mamy całą masę różnego rodzaju krzesełek schodowych, a każde z nich ma nieco inną szynę jezdną. Jednak pomimo wielu różnic w wyglądzie każdy tor jezdny posiada listwę zębatą, po której koło napędowe zasilane z silnika znajdującego się w krzesełku schodowym przesuwa cały mechanizm razem z pasażerem.
Każdy tor jezdny jest z reguły mocowany do stopni schodów. Każdy z nich także zajmuje około 20 cm na schodach. Szyny jezdne krzesełek prostych są wykonane z niemalowanego aluminium, a krzesełka krzywoliniowe posiadają tory malowane proszkowo (w niektórych modelach można wybrać kolor szyny).

Konserwacja toru jezdnego w krzesełku schodowym

Temat ten często jest wywoływany przez naszych klientów. Czym czyścić? Jak często? A czy smarować? 
Otóż zawsze po montażu urządzenia robione jest szkolenie z obsługi windy, a jednym z zagadnień jest prawidłowa konserwacja toru jezdnego. Ogólna zasada jest taka, że szynę jezdną trzeba wyczyścić raz na tydzień lub częściej jeżeli się bardzo brudzi. Nie stosujemy żadnych środków żrących lub mocnej chemii. Najlepiej jest szynę wytrzeć z kurzu wilgotną szmatką. Listwę zębatą tylko odkurzamy - nie smarujemy!!! Jest to bardzo ważne. Jeżeli na listwie zębatej będzie zbyt dużo smaru to tylko będzie to przyciągało większą ilość brudu. Tutaj nie ma dużych prędkości obrotowych, czy też tarcia, które wymagałoby obfitego smarowania.