sobota, 4 marca 2017

Jak zmierzyć schody przed montażem krzesełka schodowego

Poprawny montaż krzesełka schodowego zarówno na szynie prostej jak i krzywoliniowej wymaga odpowiedniego pomiaru schodów. O ile w przypadku windy schodowej poruszającej się po schodach krętych taki pomiar wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia a często także specjalistycznych przyrządów (jak chociażby miernik laserowy - dalmierz) o tyle pomiar schodów prostych, na których chcemy instalować krzesełko schodowe na szynie prostej, np. Acorn Superglide 130 wymaga jedynie odrobiny wyobraźni i zdrowego rozsądku.
Bardzo często klientowi, który wykona poprawny pomiar schodów udaje się uzyskać od firmy montującej urządzenie dodatkowy rabat przy zakupie windy. Jest to oczywiście jasne i bardzo uczciwe podejście ze strony firmy dźwigowej (np. firmy Windy Schodowe) - dysponując zdjęciami schodów, ich opisem oraz dokładnym pomiarem (często popartym rysunkiem technicznym) można od razu pojechać do klienta na montaż urządzenia - nie jest potrzebna wówczas wstępna wizyta, podczas której schody zmierzy ktoś inny.


Najważniejsze pomiary przed montażem windy schodowej


Najważniejszym pomiarem jest zmierzenie w sposób poprawny odległości od krawędzi najwyższego stopnia, aż do samej podłogi na dole. Najlepiej jest to wykonać stojąc na górze schodów i rozwijając miarkę stalową po krawędziach stopni, aż dotknie ona podłoża przed schodami (podłogi). Należy pozwolić, aby taśma miernicza swobodnie spoczywała na krawędziach stopni schodów (na noskach). Aby ten pomiar był poprawny należy mieć na uwadze, aby miarka leżała równolegle do kierunku biegu schodowego - miarka nie może być ułożona pod skosem.
Czasami zdarza się, że stopnie nie są równe, bardzo często najwyższy bądź najniższy stopień jest znacząco inny niż pozostałe. W takiej sytuacji należy kierować się zdrowym rozsądkiem - zawsze lepiej jest taki pomiar zaokrąglić kilka centymetrów w górę niż w dół. Z tego względu zawsze warto wykonać jest pomiar sprawdzający, mam tutaj na myśli zmierzenie odległości od krawędzi pierwszego do krawędzi ostatniego stopnia - tzw.: nosek-nosek. Na marginesie tylko dodam, że tego rodzaju pomiary wykonuje się w przypadku pomiaru schodów pod platformy schodowe.
Kolejnym ważnym pomiarem, który często decyduje o tym, czy w ogóle da się zainstalować krzesełko schodowe na tych schodach jest zmierzenie szerokości schodów. Oczywiście taki pomiar wykonujemy w najwęższym miejscu schodów - jeżeli mamy poręcze na schodach to mierzymy od poręczy (lub między poręczami). Jeżeli mamy gdzieś w ciągu biegu schodowego grzejnik, który zawęża przejście to mierzymy od grzejnika, to samo jeżeli mamy parapet. Jeżeli chodzi o krzesełko schodowe Acorn to minimalna szerokość schodów, która umożliwia montaż krzesełka schodowego wynosi 65 cm - ale oczywiście to zależy od wzrostu osoby jadącej krzesełkiem. Osoba niska spokojnie poradzi sobie na schodach o szerokości nawet 63 cm, ale dla kogoś, kto mierzy powyżej 180 cm, nawet 75 cm może się okazać ciasne.
Bardzo istotna jest przestrzeń na dole, przed pierwszym stopnie, schodów. W zależności od kąta nachylenia oraz od konkretnego krzesełka potrzebujemy na dole dysponować przestrzenią co najmniej 55 cm. Po pierwsze szyna jezdna musi zjechać do samej podłogi, a krzesełko po zjechaniu również potrzebuje miejsca. Niektóre modele krzesełek schodowych potrzebują nawet 70 cm na dole. Warto wiedzieć, że większość krzesełek schodowych dysponuje czymś, co się nazywa "składana szyna", dzięki temu jeżeli na dole mamy nawet drzwi, to możliwe jest zainstalowanie krzesełka schodowego - pod artykułem pokazujemy odpowiedni film, który wyjaśnia, czym jest składana szyna.
Ostatnia z ważnych informacji odnośnie schodów to kąt nachylenia biegu schodowego. Większość krzesełek schodowych na szynie prostej może poruszać się po szynie jezdnej nachylonej pod kątem od 25 stopni do 50 stopni. Krzesełko Acorn Superglide może jechać po szynie o minimalnym kącie nachylenia 23 stopnie. Aby ten kąt nachylenia wyznaczyć można zmierzyć podstawę schodów i ich całkowitą wysokość, bądź można zmierzyć wysokość i głębokość pojedynczego stopnia, jak na rysunku obok. Pewnego rodzaju pomiarem sprawdzającym jest zmierzenie pojedynczej przekątnej stopnia.
Tak jak napisałem wcześniej najczęściej jest tak, że każdy stopień jest nieco inny (ma inną głębokość i wysokość), jednak krzesełka schodowe proste mają spore możliwości adaptacji i nie jest to cecha szczególnie istotna przy instalowaniu tego rodzaju wind schodowych.
Kolejną kwestią, która często jest niejasna przy pomiarze głębokości stopnia to wystający nosek. Czy mierzyć głębokość z "noskiem", czy bez. Otóż tę kwestię pokazuje rysunek obok. Oczywiście głębokość mierzymy od noska do noska, a nie pod nosek. Jeżeli będziemy mierzyli głębokość każdego stopnia pod nosek kolejnego stopnia to zakładając, że nosek wystaje 2 cm na 10 stopniach naleci nam 20 cm i to będzie duży błąd w pomiarach.
Na sam koniec można także zmierzyć wielkość podestu na górze schodów. Jest to prawda niezbyt istotny w punktu widzenia montażu pomiar, niemniej jednak taka wiedza się przydaje specjaliście od krzesełek schodowych, gdyż jeżeli jest tam mało miejsca to wówczas wiadomo, że ciężko będzie się np. przesiąść z krzesełka schodowego na wózek inwalidzki.
W naszych, polskich domach często na górze schodów są drzwi - np. w przypadku schodów prowadzących z piwnicy do części mieszkalnej -  w takiej sytuacji warto zrobić zdjęcie tej części schodów i wysłać je do osoby, która jest specjalistą w tym zakresie.


Odnośnie pomiaru schodów pod montaż windy schodowej można znaleźć kilka ciekawych materiałów w internecie. Polecamy stronę - http://www.krzesla-schodowe.pl/pomiar-schodow-pod-montaz-krzeselka-schodowego/.
Można także pobrać plik, pokazujący jak zmierzyć schody przed montażem krzesełka schodowego.


Więcej informacji na temat pomiaru schodów prostych pod montaż krzesełka można zobaczyć na poniższym filmie


Składana szyna w krzesełku schodowym Acorn