poniedziałek, 13 marca 2017

Tanie windy dla niepełnosprawnych

Tanie windy dla niepełnosprawnych
Tanie windy dla osób niepełnosprawnych nie istnieją! Taki oto pogląd panuje w naszym kraju. Czy to jest słuszne stwierdzenie? Czy jednak można w jakiś sposób znaleźć urządzenia do transportu osób starszych i niepełnosprawnych, które będą dostępne dla osób mniej zamożnych, a przy okazji będą spełniały nasze wymagania?
Pytając wprost - czy można kupić tanią windę dla osoby niepełnosprawnej? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym wpisie. Podam przykłady urządzeń jakie można znaleźć na rodzimym rynku oraz poziomy cen i ich zależności.
Ale zanim przejdziemy do sedna sprawy skupmy się przez chwilę na odpowiedzi na pytanie najważniejsze - czym, tak na prawdę jest winda dla osoby niepełnosprawnej?


Winda dla osoby niepełnosprawnej - co to jest?


Krzesełko schodowe krzywoliniowe Otolift TWO kosztuje około 25 tys zł
Czy taką windą nazywamy jakiekolwiek urządzenie, które umożliwia nam w dowolny sposób przetransportowanie osoby mającej trudności z chodzeniem po schodach? Czy też winda to jest urządzenie o pewnym określonym udźwigu? A może windą można nazwać jedynie coś, co porusza się w górę i w dół?
Otóż tak naprawdę to istnieją różne rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych. Czasami zakłada się, że winda powinna umożliwiać osobie niepełnosprawnej samodzielne pokonanie schodów. Jednak jak sami wiecie istnieją różne rodzaje niepełnosprawności, więc możemy założyć, że tak naprawdę nie istnieje urządzenie, które pozwoli każdemu pokonać schody niezależnie od kogoś, ponieważ zawsze się znajdzie się taka osoba niepełnosprawna, której ograniczenia na to nie pozwolą.
Bardzo popularne wśród wind są tzw. windy schodowe - czyli urządzenia transportujące osobę wzdłuż schodów - wbrew pozorom często okazuje się windy schodowe (np. krzesełka schodowe) są wystarczającym środkiem transportu, który w pełni zaspakaja nasze potrzeby i wymagania.

Ceny wind dla osób niepełnosprawnych - przegląd


Ceny schodołazów


Oczywiście jednymi z najtańszych urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych są schodołazy - w szczególności używane. Schodołazy kroczące można kupić w cenie od około 3 tysięcy złotych w górę. Oczywiście cena ta zależy od konkretnego modelu jaki kupujemy oraz od jego stanu technicznego i wieku. Dla przykładu nowy schodołaz kroczący lub gąsienicowy to koszt większy niż 10 tysięcy zł - często jest to prawie 20 tysięcy zł. Istotną różnicą pomiędzy schodołazem, a każdym innym rodzajem urządzenia służącego do likwidacji barier architektonicznych jest to, iż schodołaza nie montujemy na stałe do schodów - nie będziemy się tutaj jednak skupiali na kwestiach technicznych - na naszej stronie powstało i powstanie jeszcze bardzo wiele artykułów na te tematy.

Ceny krzesełek schodowych


Ceny krzesełek schodowych prostych
Następnym rodzajem urządzenia, które często służy do niwelowania barier architektonicznych jest krzesełko schodowe. To urządzenie w wersji używanej można nabyć już w kwocie nawet 4 tysiące złotych. Krzesełka schodowe używane (np. model Acorn Superglide) można kupić z nowym siedziskiem w zestawie oraz z roczną lub nawet dwuletnią gwarancją po montażu. Taką np. ofertę można znaleźć w Promocji Wiosennej na Windy Schodowe - link tutaj >>. Nowe krzesełko schodowe na prostym torze jezdnym kosztuje z reguły ponad 10 tysięcy złotych - chociaż są modele, które udaje się kupić nieco taniej.
Pozostając nadal przy krzesełkach schodowych przyjrzyjmy się cenom urządzeń na szynie krzywoliniowej. Ogólny koszt krzesełka schodowego krzywoliniowego (np. model Otolift TWO) można oszacować na 30 tysięcy zł. Oczywiście podana tutaj cena windy schodowej jest często niższa - zależy ona głównie od całkowitej długości szyny jezdnej oraz od ilości zakrętów, a także kilku innych opcji. Bardzo często okazuje się, że zamiast jednego krzesełka krzywoliniowego można zainstalować dwa krzesełka schodowe na torze prostym w wersji używanej - wówczas koszt takiego rozwiązania powinien się zamknąć w kwocie około 10 tysięcy zł.

Ceny platform schodowych


Ceny platrform schodowych dla osób niepełnosprawnych
Idąc dalej w naszym zestawieniu spotkamy platformy schodowe, które znowu można podzielić na prostoliniowe oraz krzywoliniowe. Ceny platform schodowych prostych zależą przede wszystkim od długości szyny jezdnej oraz od sposobu jej montażu - do ściany lub do słupków samonośnych. Tańszy jest montaż do ściany, ale wymaga on, aby obok schodów była ściana nośna - gruba i pełna, najlepiej bez elewacji. Jak przy każdym innym urządzeniu na całkowity koszt takiej windy schodowej będą miały wpływ takie czynniki, jak wyposażenie tej platformy, sposób jej wykończenia, czy też jakieś elementy niestandardowe, które są robione na specjalne zamówienie. Ceny platform schodowych prostych wynoszą około 25-35 tys zł.
Platformy schodowe krzywoliniowe są z reguły sporo droższe niż modele na szynie prostej. Tutaj ceny zaczynają się od 40 tys zł w górę, jednak można znaleźć nawet instalacje tego rodzaju urządzeń, które kosztowały dużo powyżej 100 tysięcy zł. Cena platform schodowych krzywoliniowych wynika z faktu skomplikowania toru jezdnego oraz samej konstrukcji takiego urządzenia.

Ceny podnośników pionowych


Na sam koniec zostały nam podnośniki pionowe nazywane również platformami pionowymi. Tutaj jest prosta zasada - cena zależy od wysokości podnoszenia - im wyżej ma taka winda podnosić, tym będzie droższa. Urządzenia, które podnoszą do wysokości poniżej metra można kupić w cenie 20 tysięcy zł. Podnośnik pionowy (np. model Kali B), który podnosi do wysokości 3 metrów to jest już koszt około 35 tysięcy zł. Wyższe podnośniki bardzo trudno wyceniać bez konkretnej konfiguracji.


Na sam koniec możemy stwierdzić, że jeżeli używane krzesełko schodowe na szynie prostej (np. model Acorn Superglide) jest dla nas wystarczającą windą to cena standardowa w wysokości 6 tysięcy zł lub tym bardziej promocyjna w kwocie 4 tysiące zł nie jest duża - mamy tutaj naprawdę tanią windę schodową dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jeżeli jednak potrzebujemy platformy schodowej krzywoliniowej (np. model Ascendor PLK8), której szyna jezdna ma mieć długość 30 metrów, a po drodze ma być kilka zakrętów i spoczników to tutaj cena windy może okazać się bardzo duża.