czwartek, 6 kwietnia 2017

Platforma schodowa czy podnośnik pionowy - porównanie.

Na tej stronie staramy się przedstawiać różne rozwiązania służące do transportu osób starszych i niepełnosprawnych. Pisaliśmy już zarówno o platformach schodowych instalowanych w ciągu biegu schodowego. Przedstawiliśmy na tej stronie bardzo funkcjonalne i wysokiej jakości platformy schodowe Ascendor - model na szynie prostej PLG7 oraz na torze krzywoliniowym PLK8. Opisaliśmy także tanie i szybko-dostępne platformy schodowe Logic, które w większości miejsc komercyjnych świetnie rozwiązują problem likwidacji barier architektonicznych. Pokazaliśmy także małą windę dla niepełnosprawnych, czyli podnośnik pionowy Kali, który to artykuł tak na marginesie jestem najczęściej wyświetlanym artykułem w naszym serwisie. Na podanych stronach można znaleźć kompleksowe informacje na temat tychże urządzeń, zakresu ich stosowania, czy też poziomów cenowych związanych z zakupem tego rodzaju urządzenia do transportu osoby starszej bądź niepełnosprawnej.
Jednak bardzo często mamy zapytania i prośby o porównanie tych platform dla osób niepełnosprawnych. Czy lepsza będzie platforma schodowa, czy też platforma pionowa? Które urządzenie jest tańsze, które lepiej się sprawdzi? Oto są pytania dręczące naszych rozmówców. To właśnie tego rodzaju zagadnienia poruszymy w niniejszym artykule.


Zalety platformy schodowej


Platforma schodowa
Z pewnością do najważniejszych zalet platformy schodowej należy zaliczyć brak jakichkolwiek pozwoleń na budowę lub przygotowywania projektów. Montaż platformy schodowej nie wymaga żadnych fundamentów, jest to zwyczajny montaż urządzenia. Również wymagania odnośnie zasilania są mniejsze niż przy większości podnośników pionowych. Platformy schodowe są w większości zasilane akumulatorowo, z ładowarka je doładowująca musi być wpięta w zwyczajne gniazdko jednofazowe 230V.
Kolejną kwestią jest czas realizacji - jak wiecie z tego artykułu są na rynku dostępne platformy schodowe, które można dostarczyć i zainstalować nawet w ciągu 2-3 dni. Większość podnośników pionowych jest realizowana w ciągu 3-4 tygodni, a przy podnośnikach powyżej wysokości podnoszenia 3 metry ten czas się jeszcze wydłuża.
Platformy schodowe są najczęściej instalowane w ciągu biegu schodowego, schody mogą być betonowe lub metalowe - mogą to być schody wolnostojące przy których nie ma żadnej  ściany. Tak jak napisałem wcześniej nie są potrzebne żadne fundamenty. Nie trzeba również wykonywać praktycznie żadnych przygotowawczych prac budowlanych. Oczywiście musi być odpowiednia szerokość schodów, a także pewna ilość miejsca na dole, przed schodami - wymiary te uzależnione są od modelu platformy schodowej, rozmiaru podestu jezdnego a także kąta nachylenia schodów i sposobu montażu szyny jezdnej.
Dosyć ważną zaletą jest także okres serwisowania platformy schodowej. Zarówno platformy jak i podnośniki podlegają pod tzw. "nadzór techniczny UDT" - to oznacza, że po montażu urządzenia należy je zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Odbiór techniczny jest powtarzany przez UDT co dwa lata, natomiast przez ten okres należy urządzenie regularnie serwisować oraz prowadzić książkę serwisową. W przypadku podnośników pionowych okres serwisowania wynosi zazwyczaj 30 dni - oznacza to, że co miesiąc należy ponieść pewien wydatek (rzędu 200-300 zł) na serwis windy. Platformy schodowe są znacznie tańsze w utrzymaniu. Wynika to z tego, że okres serwisowania (w zależności od modelu) wynosi od 3 miesięcy do 6 miesięcy, a nawet 12 miesięcy jeżeli platforma jest zainstalowana w środku budynku i użytkowana przez jednego użytkownika. Na temat nadzoru technicznego UDT z pewnością napiszemy jeszcze na tej stronie.


Przewaga podnośnika pionowego


Niewątpliwą zaletą platformy pionowej jest jej udźwig oraz możliwość przewiezienia więcej niż jednej osoby. Na platformie schodowej może się przemieszczać jedna osoba na wózku lub w pozycji siedzącej na specjalnym siedzisku. Podnośnik pionowy umożliwia przewiezienie nawet 3 osób, lub ciężaru do 400 kg - oczywiście to zawsze zależy od konkretnego modelu urządzenia.
Inną ważną kwestią jest to, że podnośnik nie zawęża schodów. Jeżeli więc mamy wąskie schody, ale obok nich jest jakiś podest przy którym jest miejsce na podnośnik to warto rozważyć właśnie to urządzenie.
Podnośniki pionowe są zazwyczaj zasilane bezpośrednio z sieci - często napięciem 400 V - taki sposób zasilania napędu umożliwia praktycznie ciągłą ich pracę. Oznacza to, że w przeciwieństwie do platform schodowych  można jeździć w górę i w dół taką windą praktycznie bez przerwy. Warto o tym pamiętać i tam gdzie planuje się dużą częstotliwość użytkowania urządzenia zastosować właśnie platformę pionową.
Jeżeli chodzi o cenę tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych to przy małych wysokościach podnoszenia, czyli poniżej 1 metra podnośnik pionowy może być tańszy. Również jeżeli na piętro mamy schody dwu-biegowe lub zabiegowe i mielibyśmy zastosować platformę schodową krzywoliniową to tańszy będzie podnośnik podnoszący na wysokość 3 metry umiejscowiony na zewnątrz budynku. Natomiast w momencie kiedy przed montażem windy należy wykonać ogrom prac ziemno-budowlanych, a do dyspozycji mamy schody (nawet długie i bez ściany obok) to tańszym rozwiązaniem może być montaż platformy schodowej.

Reasumując możemy powiedzieć, że wybór odpowiedniego urządzenia do transportu osoby niepełnosprawnej powinien zależeć od całej masy czynników. W pewnych sytuacjach lepszym rozwiązaniem okaże się podnośnik pionowy w innych przypadkach platforma schodowa z pewnością lepiej załatwi temat zniwelowania bariery architektonicznej.

Na koniec artykułu umieszczamy infografikę, która pokrótce streszcza powyższy artykuł.
Platforma schodowa czy podnośnik pionowy - porównanie