środa, 3 maja 2017

Krzesełko dźwigowe w budynku wielorodzinnym

Winda schodowa w bloku - mozliwości montażu, przepisy,m wymagania, ceny
Ostatnio pisaliśmy na temat krzesełka schodowego, model HomeGlide - artykuł ten wzbudził spore zainteresowanie wśród naszych czytelników i wywołał także ciekawą dyskusję na portalu Facebook - dla osób posiadających konto na tym portalu społecznościowym polecamy link - https://www.facebook.com/windy.schodowe.warszawa/posts/1454114147953316.
Temat możliwości instalowania oraz użytkowania krzesełek schodowych w budynkach wielorodzinnych jest również często poruszany podczas rozmów z ludźmi mieszkającymi w blokach i mającymi trudności z wchodzeniem po schodach. Osoby zgłaszające się do nas chcą wiedzieć jakie są możliwości w tym zakresie, czy istnieją odpowiednie urządzenia oraz jakie są koszty związane z zakupem takiej windy schodowej do bloku. Nierzadko poruszane są także kwestie przepisów budowlanych oraz p.poż.
Na bazie tych rozmów chcieliśmy się podzielić tutaj naszą wiedzą w zakresie dostosowywania budynków wielorodzinnych dla potrzeb osób niepełnosprawnych i przedstawić Państwu ważne informacje dotyczące likwidowania barier architektonicznych w blokach wielomieszkaniowych.


Czy da się w jakiś sposób pomóc osobie niepełnosprawnej mieszkającej w bloku na 2 piętrze?


Krzesełko dźwigowe na szynie prostej w bloku
Takie oto pytanie pada dosyć często. Oczywiście może to być piętro trzecie lub nawet czwarte. Zamiast bloku możemy sobie wyobrazić kamienicę, często mającą jakiś nietypowy jak na obecne standardy układ schodów. Nasza odpowiedź jest zazwyczaj twierdząca. Jednak jak zwykle wszystko, albo wiele zależy od konkretnej sytuacji. Od razu napiszemy, że tylko (albo aż) pod względem finansowym prostsza jest sprawa z tzw. jednym biegiem schodów (jak na zdjęciu obok), ale o tym więcej w dalszej części artykułu.

Montaż krzesełka dźwigowego na klatce schodowej w bloku jest zazwyczaj możliwy. Nie jest to tak proste jak w przypadku montażu windy schodowej we własnym domu. Zawsze należy porozmawiać z administracją budynku lub wspólnotą mieszkaniową. Często należy mieć już w ręku wstępną ofertę na dostawę takiego urządzenia. W ofercie tej będą (albo powinny być) wymiary i dane techniczne windy schodowej. Jeżeli taka oferta nie wystarczy wówczas trzeba przygotować projekt, czyli rysunek techniczny schodów wraz z krzesełkiem schodowym. Administracja potrzebuje tego rodzaju danych, aby móc określić, czy po montażu szyny jezdnej krzesełka przyschodowego nie zostaną zbytnio zawężone schody, które z reguły pełnią funkcję drogi przeciw pożarowej.

Krzesełko schodowe marki Otolift na schodach w bloku
Niestety często okazuje się, że administracja budynku działa dosyć zachowawczo - nie wyrażają oni zgody na montaż z różnych przyczyn, czasami nie zapoznając się z aktualnymi przepisami bądź danymi technicznymi urządzenia. Mówiąc krótko - nie chcą sobie brać takie kłopotu na głowę.

Najczęstszą przyczyną braku zgody jest zbyt mała szerokość schodów. Natomiast z naszych doświadczeń wynika, że jeżeli schody przed montażem mają szerokość 110 cm to montaż krzesełka dźwigowego jest jak najbardziej możliwy. Oczywiście niekiedy trzeba się zgłosić (pisemnie) do straży pożarnej o wydanie odpowiedniej opinii, jednak strażacy godzą się na taki montaż, jeżeli jest pewność, że szerokość drogi p.poż nie będzie mniejsza niż 90 cm po zainstalowaniu windy krzesełkowej.

Osoby bliżej zainteresowany tym tematem powinny się do nas zgłosić - wówczas możemy nawet podesłać skany takich pism.

Jakie poszczególne kroki należy wykonać, aby z sukcesem zainstalować windę krzesełkową w bloku?


Winda schodowa marki Acorn w budynku wielorodzinnym
O dwóch lub nawet trzech krokach początkowych już napisaliśmy. Pierwszy z nich to zazwyczaj rozmowa z administracją, chociaż zaraz potem, a czasami nawet wcześniej należy się zgłosić do firmy instalującej windy schodowe z prośbą o przygotowanie oferty na dostawę i montaż krzesełka dźwigowego oraz ewentualnie projektu wykonawczego.
Jednym z kolejnych kroków jest rozmowa z mieszkańcami danej klatki schodowej w bloku oraz uzgodnienie z administracją budynku zakresu prac przygotowawczych. Z reguły piszemy, że montaż krzesełka dźwigowego nie wymaga takowych prac, jednak w bloku czasami okazuje się, że trzeba jakąś poręcz usunąć, albo przenieść na drugą stronę schodów. Niekiedy trzeba wykonać gniazdko elektryczne pod zasilenie takiego krzesła dźwigowego. O wiele rzadziej są potrzebne jakieś większe prace jak np. przeniesienie grzejnika, czy też przesunięcie drzwi do piwnicy - tego rodzaju czynności mogą być często potrzebne przed zamontowaniem większego urządzenia do likwidacji barier architektonicznych, jak np. Platformy schodowej.


Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest finansowanie zakupu windy. Jak już zapewne wiecie z innych artykułów zamieszczonych na naszym portalu krzesełka schodowe na szynie prostej występują w wersji nowej bądź używanej. W przypadku zakupu krzesełka dźwigowego używanego, np. model Acorn Superglide 130 koszt będzie wynosił około 6 000 złotych brutto. Jednak przy krzesełkach, które muszą przetransportować osobę na drugie bądź trzecie piętro ten koszt będzie o wiele wyższy. Cena windy krzesełkowej krzywoliniowej to kilkadziesiąt tysięcy złotych - zależności od całkowitej długości szyny jezdnej oraz ilości i rodzajów zakrętów.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że kwoty rzędu 30 i 50 tysięcy złotych wydają się olbrzymie - jednak takie pieniądze da się zdobyć - osoby zainteresowane ponownie prosimy o kontakt - podpowiemy jak się do tego zabrać.


Z reguły tego rodzaju projekty są finansowane przez PFRON - pisaliśmy już o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca pierwszą bądź drugą grupę inwalidzką może się starać o dofinansowanie do zakupu urządzenia służącego do likwidacji barier architektonicznych. Polecamy udać się do miejscowego MOPS, MOPR bądź PCPR aby wziąć odpowiedni wniosek.

Zakup windy po mogą finansować także różne fundacje, rzadziej natomiast chcą to robić spółdzielnie i administracje budynków. Obecnie bierzemy udział w projekcie likwidacji barier wieżowcu w Warszawie, gdzie osoba ma dofinansowanie z PFRON w wysokości 80%, natomiast pozostałe 20% dopłaca administracja - z pewnością opiszemy ten przypadek na tej stronie.

Dostawa i montaż krzesełka dźwigowego w bloku i co dalej?


Sam proces dostawy i montażu krzesełka dźwigowego trwa od dwóch tygodni do dwóch miesięcy - w zależności od urządzenia. Mam tutaj na myśli przygotowanie projektu, wyprodukowanie urządzenia oraz jego zainstalowanie. Po instalacji należy przeprowadzić odbiór techniczny UDT - w tej czynności często pomaga administracja budynku. Zdarza się również, że po montażu windy użytkownik przepisuje ją na własność administracji. Ma to celu przerzucenie właśnie na administrację kosztów związanych w odbiorami i badaniami UDT, a także utrzymaniem urządzenia w ruchu i jego serwisowaniem.
Na temat serwisowania wind dla osób niepełnosprawnych spróbujemy jeszcze napisać na naszej stronie, w tym momencie powiemy tylko, że każde urządzenie służące do transportu osoby musi znajdować się pod opieką konserwatora.

Na koniec pokazujemy film, na którym widać windę krzesełkową Acorn zainstalowaną na klatce schodowej w bloku.