poniedziałek, 29 stycznia 2018

Platformy dla niepełnosprawnych

Platforma dla niepełnosprawnych
Platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych to urządzenia pozwalające osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na samodzielne pokonanie schodów. Platformy schodowe (np. Ascendor PLK8) mogą posiadać udźwig nawet do 300 kg, i mogą  przetransportować w łatwy i bezpieczny sposób osobę wzdłuż schodów z jednego poziomu na drugi.

Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim i masz problem z pokonywaniem schodów w domu lub w bloku, platforma schodowa jest idealnym urządzeniem do pokonania Twoich problemów. 

To co wyróżnia wspomniany model Ascendor PLK8 na tle innych platform to bardzo prosta obsługa, 3-letnia gwarancja, szyna jezdna wykonana ze stali nierdzewnej oraz bardzo płaska i kompaktowa konstrukcja, która nie zajmuje dużo miejsca nawet na wąskich schodach. Jest to wręcz idealne urządzenie do stosowania w blokach wielomieszkaniowych. W dodatku okres serwisowania platform schodowych Ascendor wynosi 12 miesięcy, a to oznacza, że jako użytkownik takiej platformy ponosisz bardzo małe koszty związane z utrzymaniem swojej windy.


Obecnie wszystkie platformy schodowe zasilane są elektrycznie - niemalże standardem jest to, że w środku takiego urządzenia znajdują się akumulatory, które zasilają silnik elektryczny napędzający platformę. To oznacza, że platforma schodowa nie pobiera energii z sieci.

Platformy dla niepełnosprawnych poruszają się po torze jezdnym i to właśnie ze względu na jego kształt możemy podzielić te windy schodowe na prostoliniowe oraz krzywoliniowe.
Platforma schodowa prosta Ascendor PLG7
Platformy schodowe proste - np. modele Ascendor PLG7 mogą poruszać się po schodach prostych - czyli np. jeden bieg schodów lub też dwa biegi rozdzielone podestem, ale biegnące wzdłuż linii prostej. Szyna jezdna w takiej platformie montowana jest do ściany, jeżeli jest to możliwe lub na słupkach. Montaż na słupkach jest nieco droższy, ale daje on większe możliwości montażu.

Gdy platforma schodowa jest nieużywana można ją złożyć, a dzięki temu zajmuje mało miejsca na schodach i mogą z nich korzystać inne osoby. Grubość platformy po złożeniu wynosi około 30-40 cm - w zależności od modelu.
Sam tor jezdny oczywiście nie zajmuje aż tyle miejsca, często szyna jezdna ma grubość poręczy i również taką funkcję może pełnić, szczególnie w platformach Ascendor PLG7 lub Logic Extrema.

Platforma schodowa dla osoby poruczającej się na wózku inwalidzkim
Platformy dla niepełnosprawnych mogą być sterowane zdalnie za pomocą pilotów zdalnego sterowania, dzięki specjalnej kasetce przywoławczej lub przyciskami znajdującymi się na platformie. Niektóre modele mają sterowniki na specjalnym kablu.

Standardowo na platformie może znajdować się wyłącznie jedna osoba siedząca na wózku inwalidzkim, natomiast rynek oferuję również modele posiadające specjalne rozkładane siedzisko dla pasażera lub do transportu osoby bez wózka.


Warto wiedzieć, że będąc osobą niepełnosprawną możesz starać się uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON na zakup takiej platformy schodowej.

Poniżej pokazujemy film, na którym widać platformę schodową Ascendor PLK8 - urządzenie na szynie krzywoliniowej.


Zdjęcia pokazujące platformy schodowe:
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na dolnym przystanku