sobota, 19 maja 2018

Winda podłogowa, czyli jak bezpiecznie pokonać schody

Mała winda do transportu osoby niepełnosprawnej Winda podłogowa to pojęcie niezbyt dobrze określone. Postanowiłem napisać niniejszy artykuł, ponieważ ostatnio rozmawiałem z pewną osobą, która używała tego właśnie terminu, ale jak się okazało po dokładnym rozpoznaniu sprawy Panu raczej chodziło o platformę schodową lub krzesełko schodowe, a nie o windę.
Ogólnie rzecz ujmując winda jest to urządzenie, które służy do transportu osób lub towarów. Na naszej stronie skupiamy się przede wszystkim na windach dla osób starszych i niepełnosprawnych, a więc windy towarowe w tym momencie pominiemy.
Na naszym rynku możemy znaleźć dosyć dużą ilość różnego rodzaju wind osobowych - tutaj znowu pomijamy typowe windy instalowane w budynkach wielokondygnacyjnych. Skupimy się na windach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Windy dla osób niepełnosprawnych możemy podzielić na:

  • platformy schodowe, nazywane także windami schodowymi lub podnośnikami schodowymi lub platformami ukośnymi
  • krzesełka schodowe, nazywane również krzesełkami dźwigowymi lub windami schodowymi
  • podnośniki pionowe, które można określić jako platformy pionowe lub małe windy dla osób niepełnosprawnych

Każde z wyżej wymienionych urządzeń pozwala w bezpieczny sposób pokonać schody w domu lub inną barierę architektoniczną.

Oczywiście wśród szeroko pojętych systemów służących do transportu osób niepełnosprawnych możemy jeszcze wyróżnić: schodołazy (gąsienicowe i kroczące), windy (podnośniki) sufitowe, podnośniki ścienne, mobilne, wannowe, wózki inwalidzkie elektryczne i te normalne oraz wiele, wiele innych urządzeń.

Winda podłogowa może być kojarzona z urządzeniem, które zatrzymuje się na dole na podłodze. W ten sposób działają np. platformy schodowe do transportu osób na wózkach inwalidzkich. Na dole przed schodami platforma schodowa zatrzymuje się nad podłogą (2-3 cm powyżej podłogi). Osoba na wózku po specjalnych rampach najazdowych najeżdża na podest jezdny platformy schodowej i następnie urządzenie to może przewieźć osobę do góry. Widać to świetnie na poniższym filmie:

Platforma schodowa - film pokazujący zasadę działania
Na podobnej zasadzie działa krzesełko schodowe - również na dole urządzenie to zatrzymuje się w taki sposób, że osoba może wygodnie usiąść na siedzisku krzesełka schodowego i następnie pojechać w górę. Można zatem windą podłogową nazwać krzesło dźwigowe. Podobnie jak platforma przyschodowa, takie krzesełko również porusza się po szynie jezdnej, jednak ma ono znacznie mniejszy udźwig i nie może przewieźć osoby wraz z wózkiem inwalidzkim.
Zasadę działania krzesełka schodowego świetnie demonstruje poniższy film:

Krzesełko schodowe - film pokazujący zasadę działania
Urządzenia takie jak platformy schodowe, czy też krzesełka schodowe są jednak dosyć mało popularne w naszym kraju - wbrew pozorom jest to nadal dosyć egzotyczny rodzaj windy dla osób niepełnosprawnych.
Słowo winda cały czas najbardziej kojarzy się z urządzeniem podnoszącym osobę w pionie. Winda podłogowa, więc musi być postawiona na podłodze, z której to umożliwia transfer osoby starszej lub niepełnosprawnej do góry, na inny poziom budynku.
Świetnym przykładem takiej windy podłogowej jest np. mały podnośnik dla niepełnosprawnych, model LiftBoy - widać to rozwiązanie na poniższym filmie:

Mała platforma pionowa - film pokazujący zasadę działania