niedziela, 3 lutego 2019

Które krzesełko schodowe sprawdzi się w Twoim domu?


Data publikacji: 3 lutego 2019

Krzesełko przyschodowe jest jednym z najtańszych i najprostszych sposobów na zlikwidowanie barier architektonicznych w budynku. Można je zamontować na niemal wszystkich rodzajach schodów. Czy wiesz, jak wybrać najlepsze krzesełko schodowe do Twojego domu?


Fotelik schodowy – co to takiego?

Jest to komfortowa w użyciu miniwinda dźwigowa, która przypomina krzesło i służy do przewożenia nad schodami osób niepełnosprawnych oraz seniorów mających problemy z pokonywaniem stopni. Krzesełko schodowe można z powodzeniem zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Znajduje ono zastosowanie także w obiektach użyteczności publicznej i budynkach komercyjnych. 

Krzesełka schodowe zyskują coraz większą popularność w polskich domach.


Zainteresowanie jeżdżącymi krzesełkami konsekwentnie rośnie, do czego niewątpliwie przyczyniają się zalety związane z wdrożeniem tego rozwiązania:
 1. intuicyjna obsługa, z którą poradzi sobie osoba w każdym wieku. Możesz wybrać fotelik sterowany za pomocą przycisku umieszczonego w jednym z podłokietników lub pilota.
 2. możliwość usunięcia bariery architektonicznej tanim kosztem. Montaż krzesełka jest znacznie tańszy od zainstalowania windy dla osoby niepełnosprawnej. W przypadku schodów prostoliniowych może on wynosić nawet 7 000 zł.
 3. połączenie funkcjonalności i estetyki. Krzesełko schodowe sprawia, że osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku mogą samodzielnie pokonywać schody. Nowoczesny kształt urządzenia i możliwość spersonalizowania kolorystyki oraz tapicerki zbliżają je natomiast wyglądem do eleganckiego fotela, a nie typowej windy.
Kształt i wymiary schodów to najważniejsze kryteria wyboru krzesełka

Który model wybrać?

Krzesełko schodowe stanowi atrakcyjną alternatywę nie tylko dla znacznie bardziej kosztownej platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych, ale także dla schodołazu, który choć tańszy, wymaga pomocy opiekuna. Kolejnym atutem jeżdżącego krzesełka jest możliwość jego zamontowania na niemal wszystkich rodzajach schodów - także krętych czy zabiegowych. W zależności od kształtu i kąta pochylenia Twoich schodów możesz wybrać jeden z modeli urządzeń prostoliniowych (Acorn Superglide, HomeGlide oraz Otolift Jade) lub krzywoliniowych (krzesełko schodowe Acorn A180 i Otolift Two).

Zobacz na filmiku, jak wygląda krzeselko krzywoliniowe Acorn 180. 

 • Acorn Superglide 130 – jedno z najnowszych urządzeń, które można zamontować na schodach prostych, ale także na schodach z dwoma lub trzema stopniami zabiegowymi. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Długość szyny wynosi 5 metrów, można ją jednak przedłużyć lub skrócić. Istnieje też możliwość zamówienia „składanej szyny”, która pozwala na oszczędność miejsca w przypadku niewielkiej ilości przestrzeni przy schodach. Dzięki opracowaniu nowatorskiej techniki regulacji krzesła można je zamontować nawet na schodach o szerokości min. 60 cm i nachyleniu wynoszącym 20°. Model Acorn Superglide 130 gwarantuje komfort, dzięki zastosowaniu wygodnego, automatycznie obracającego się siedziska oraz automatycznie składanej końcówki szyny jezdnej. Krzesełko schodowe zostało też wyposażone w autodiagnostyczny panel sterowania, który rozpoznaje potencjalne problemy i z wyprzedzeniem sygnalizuje ryzyko ich pojawienia się (dotyczy to np. przypadkowego wyłączenia urządzenia). Model Acorn Superglide 130 jest objęty 3-letnią gwarancją.
 • HomeGlidesprawdza się w przypadku schodów liczących mniej niż 5 metrów długości. Minimalna szerokość schodów, która umożliwi montaż tego urządzenia wynosi 68 cm, a ich kąt nachylenia waha się od 28° do 53°. W wersji standardowej dostępny jest jeden kolor tapicerki, lecz w wersji poszerzonej możesz wybierać spośród wielu odcieni. UWAGA! Do końca marca 2019 r. możesz skorzystać z bezpłatnego montażu i transportu krzesełkaHomeGlide, dzięki czemu całkowity koszt wyniesie 7000 zł brutto.
 • Otolift Jade to krzesełko przeznaczone do montażu wewnętrznego na szynie prostej. Wyróżnia je wąski kształt szyny jezdnej, co umożliwia zachowanie maksymalnie dużej przestrzeni na schodach. W tym modelu można przymocować tor jezdny bezpośrednio do stopni lub do ściany. Krzesełko przyschodowe Otolift Jade jest wyposażone w obrotowe siedzisko, które można ręcznie ustawiać, zwiększając tym samym komfort siadania oraz wstawania. Autem urządzenia jest obecność dużej liczby czujników antyzakleszczowych, które zwiększają bezpieczeństwo jego użytkowania. Jeżeli zależy Ci na dopasowaniu wyglądu krzesełka do wystroju domu, możesz wybrać kolor tapicerki oraz jej rodzaj (welurowy lub skóropodobny). Otolift Jade montuje się na schodach o minimalnej szerokości 66 cm i kącie nachylenia wynoszącym od 0° do 56°.
 • Acorn 180 to idealne rozwiązanie, jeżeli w domu znajdują się schody kręte, zabiegowe, krzywoliniowe lub wielopoziomowe. Krzesełko porusza się po systemie szynowym, którego konstrukcja umożliwia skrócenie czasu montażu do 2-3 tygodni. Model ten jest przeznaczony do pokonywania schodów o minimalnej szerokości wynoszącej 75 cm i kącie nachylenia od 0° do 58°. 
 • Otolift Two – może poruszać się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie schodów. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm, lecz istnieje możliwość zamontowania urządzenia również na stopniach mających tylko 75 cm. Kąt nachylenia musi mieścić się w przedziale od 0° do 70°. Minimalny prześwit schodów zależy natomiast od wzrostu osoby korzystającej z krzesełka. Zazwyczaj powinien on jednak wynosić ok. 180 cm w każdym miejscu. Jeżeli zdecydujesz się na ten model krzesełka, uzyskasz możliwość wyboru jednego z wielu kolorów tapicerki. Możesz też poprosić o jej zamianę na materiał skóropodobny bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. W wersji standardowej są do wyboru 3 kolory szyn jezdnych – biały, szary i brązowy, lecz istnieje możliwość wykonania toru jezdnego o dowolnej barwie. OtoliftTwo sprawdza się w przypadku domów z małą ilością przestrzeni przed schodami oraz wtedy, gdy tuż przed stopniami znajdują się drzwi – w takiej sytuacji można zamontować składaną szynę.
       Obejrzyj na filmiku krzesełko Otolift Two w akcji!Nasi eksperci chętnie pomogą Ci w optymalnym dopasowaniu rodzaju fotelika do Twoich potrzeb – aby uzyskać bezpłatną poradę, zadzwoń pod nr: +48 692 44 94 74, +48 608 445 819 lub +48 606 686 002. Możesz też wysłać wiadomość na adres: zapytanie@windy-schodowe.pl.

3 sposoby na obniżenie kosztów

Zanim wybierzesz model krzesełka, zobacz, jak możesz zmniejszyć koszty inwestycji w likwidowanie barier. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu jednej lub wszystkich poniższych metod.
 1. Wybierz krzesełko schodowe używane brytyjskiej firmy Acorn. Koszt zakupu i zamontowania urządzenia poruszającego się po torze prostym może wynosić nawet 5000-6000 zł. Wraz z całkowicie sprawnym krzesełkiem, które ma zwykle od 3 do 4 lat, otrzymasz nowe siedzisko i akumulatory oraz dwuletnią gwarancję.
 2. Skorzystaj z dofinansowania do likwidacji barier z PFRON-u. Jest ono zwykle przyznawane na ok. 80% kwoty zakupu i montażu krzesełka przyschodowego, zdarza się jednak, że dotacja wynosi nawet 95%. Jeżeli chcesz o nią wystąpić, skontaktuj się z nami w celu uzyskania bezpłatnej wyceny.
 3. Rozważ ekonomiczną alternatywę dla krzesełka krzywoliniowego. Jeśli Twoją barierą architektoniczną są schody złożone z dwóch biegów prostych połączonych spocznikiem, to wyprodukowanie krzesełka, które będzie ściśle odpowiadało ich kształtowi może kosztować nawet ok. 30 000 zł. Sposobem na obniżenie wydatków jest zamontowanie dwóch urządzeń poruszających się na torze prostym. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić ok. 15 000 zł.

Zobacz przykłady zastosowania dwóch krzesełek prostoliniowych zamiast jednego krzywoliniowego.

Aby zmniejszyć koszty, możesz zamontować 2 krzesełka prostoliniowe zamiast jednego krzywoliniowego,


Potrzebujesz pomocy w wyborze krzesełka dopasowanego do Twoich potrzeb?

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr tel.:
+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
i adresem e-mail: