niedziela, 27 stycznia 2019

Czy ustawa o dostępności usunie bariery architektoniczne w urzędach?

Data publikacji: 26 stycznia 2019 r.


Blisko 65 tys. instytucji publicznych ma zostać objętych zapisami ustawy o dostępności, nad której projektem właśnie zakończono konsultacje z osobami niepełnosprawnymi. Głównym celem aktu prawnego jest usuwanie barier architektonicznych z przestrzeni publicznej. Zobacz, co w praktyce może zmienić nowa ustawa.


Pomysł na życie bez barier


Projekt ustawy o dostępności, która może wejść w życie jeszcze w tym roku, stanowi część programu Dostępność plus. Jego założenia obejmują wprowadzenie kompleksowych działań mających przeciwdziałać wykluczeniu osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku. Choć realizacja programu będzie dotyczyła takich dziedzin jak: edukacja, usługi publiczne czy transport, wiele wskazuje na to, że największy nacisk zostanie położony na likwidowanie barier architektonicznych. Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju, tylko 9% nowo powstałych budynków użytku publicznego w Polsce jest dostosowanych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Nowa ustawa ma to zmienić, nakładając obowiązki w zakresie usuwania barier na niemal 65 tys. instytucji publicznych, wśród których znajdują się uczelnie, przychodnie, urzędy oraz muzea.

Jeszcze w tym roku urzędy będą musiały zadbać o dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych.


Jakie zmiany przyniesie ustawa o dostępności?


Wprowdzenie nowego aktu prawnego może stanowić szansę na polepszenie warunków życia osób niepełnosprawnych i seniorów. Zobacz najważniejsze udogodnienia, które wymieniono w projekcie ustawy:
  1. pełen dostęp do wszystkich instytucji publicznych. Część z nich będzie musiała dodatkowo uzyskać certyfikat dostępności potwierdzający brak jakiejkolwiek bariery architektonicznej na terenie budynku. Nieokazanie certyfikatu będzie równoznaczne z karą finansową, a uzyskane w ten sposób środki zasilą PFRON.
  2. prawo do zgłoszenia skargi na brak dostępności do usługi lub budynku. Konsekwencją złożenia zażalenia będzie nakaz usunięcia barier, a w razie odmowy – grzywna.
  3. dostęp do wszystkich imprez masowych, kulturalnych i artystycznych. Organizator korzystający ze środków publicznych będzie musiał zagwarantować osobom niepełnosprawnym i seniorom bezproblemowy udział w tych wydarzeniach.
  4. mniej barier architektonicznych w firmach. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają m.in. 25 osób, opłacają składki na PFRON i zdobędą certyfikat dostępności będą mogły uzyskać zgodę na obniżenie składki o 5%.
  5. lepszy dostęp do zabytków. Konserwator zabytków będzie zobowiązany do sprawdzania możliwości dostosowania zabytku do potrzeb osób niepełnosprawnych jeszcze przed jego wpisaniem do rejestru. W programie prac konserwatorskich będą też uwzględniane prace na rzecz likwidacji barier architektonicznych.
  6. korzyści wynikające z rewitalizacji. Podczas rewitalizowania budynków lub przestrzeni miejskich konieczne będzie uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych.
  7. egzamin na prawo jazdy we własnym aucie (o ile zostało dostosowane do potrzeb osoby przystępującej do zaliczenia części praktycznej).
Skuteczną metodą likwidownia barier architektonicznych w urzędach jest montaż platformy schodowej.

Po lewej: bariera architektoniczna w postaci schodów w urzędzie, po prawej: usunięcie bariery dzięki zamontowaniu platformy schodowej dla niepełnosprawnych

Jakie rozwiązania zyskają na popularności?


Stworzenie projektu ustawy i założeń kompleksowego programu Dostępność plus to pierwsze zwiastuny nadchodzących zmian w zakresie przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto potraktować je poważnie i już teraz zastanowić się, które rozwiązania mogą skutecznie usunąć bariery architektoniczne z urzędów. Z pewnością lepiej jest wykorzystać czas na zwiększenie dostępności budynku jeszcze przed przyjęciem ustawy, niż ponosić ryzyko otrzymania kary finansowej. Które rozwiązania powinieneś zatem wziąć pod uwagę, by ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do urzędu? Zobacz przykładowe rodzaje wind schodowych, które dzięki nowej ustawie mogą niebawem zyskać na popularności.

Platforma schodowa czy podnośnik pionowy?

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych to rozwiązanie umożliwiające wygodne i bezpieczne pokonywania schodów przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Tego typu urządzenia produkowane przez firmę Ascendor wyróżniają się funkcjonalnością oraz nowoczesnym designem. Spośród różnych typów platform przyschodowych możesz wybrać windy poruszające się na szynie prostej (Ascendor PLG7) lub krzywoliniowej (Ascendor PLK8), co pozwoli Ci optymalnie dostosować rodzaj urządzenia do specyfiki schodów w budynku. Mechanizm łagodnego startu i zatrzymania się, zwalnianie na zakrętach oraz zdalne sterowanie za pomocą pilota to rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo oraz komfort osób korzystających z platform schodowych. Warto dodać, że producent platformy Ascendor PLG7 zadbał także o wygodę pozostałych użytkowników schodów, konstruując windę, która po złożeniu zajmuje tylko 27 cm. 

Zobacz działanie platformy schodowej na filmiku.


Sposobem na pokonywanie barier architektonicznych w urzędach jest także podnośnik pionowy, który przemieszcza się w górę i w dół, przewożąc osobę na wózku inwalidzkim na wyższy lub niższy poziom. Sprawdzi się on zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, gdzie skutecznie zniweluje barierę w postaci stopni prowadzących do wejścia. Podnośnik pionowy może być dobrą alternatywą dla tradycyjnej windy dla niepełnosprawnych, ponieważ koszt jego montażu jest znacznie niższy. W zależności od potrzeb możesz wybrać podnośnik o lekkiej konstrukcji, którego platforma podnosi się pionowo do 83 cm (Liftboy) lub bardziej masywne urządzenie dźwigowe Kali o zasięgu wynoszącym aż 3 m.

Podnośniki pionowe to tańsze alternatywy dla tradycyjnych wind dla osób niepelnosprawnych.
Przykłady montażu podnośników pionowych w budynkach użyteczności publicznej

Interesującą alternatywą dla podnośnika pionowego może być mała winda w domu jednorodzinnym. Nowatorskie urządzenia firmy Stiltz występując w dwóch wariantach - DUO i TRIO. Pierwszy z nich jest przeznaczony do przewozu 2 osób, np. seniora, który ma problemy z samodzielnym poruszaniem się i jego opiekuna. Drugi natomiast służy do transportowania osób na wózkach inwalidzkich - samodzielnie lub z towarzyszem. Mogą z niego jednak korzystać także pozostali domownicy. Udźwig urządzenia wynosi aż 250 kg, co oznacza, że dźwig może przewozić jednocześnie nawet 3 pasażerów. W przypadku windy DUO udźwig jest mniejszy o 80 kg. Każde z tych urządzeń wyróżnia się niezwykle cichą pracą oraz szybkością działania, pozwalając pokonać kondygnację w 30 sekund! Cichą windę domową możesz zamontować w dowolnym miejscu - w korytarzu, jadalni lub sypialni.

Winda TRIO i DUO
Po lewej winda TRIO, a po prawej DUO - realizacja firmy Windy Schodowe w domu jednorodzinnym.

A czy wiesz, jak usunąć bariery w budynku starego typu, w którym niewielkie wymiary klatki schodowej uniemożliwiają zamontowanie platformy lub podnośnika? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem może być krzesełkoschodowe dla niepełnosprawnych. Jego montaż jest możliwy już w przypadku schodów o szerokości 60 cm. Urządzenie to nie zostało wprawdzie dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich (choć niektórzy z powodzeniem z niego korzystają), lecz pomaga w pokonaniu schodów seniorom i wszystkim osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Niewielkie rozmiary i wysoka estetyka to główne atuty windy krzesełkowej dla niepełnosprawnych. Cena urządzenia jest natomiast nieporównywalnie niższa niż koszt zakupu i montażu podnośnika pionowego lub platformy schodowej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zlikwidowania barier w Twoim urzędzie, skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły.
Jesteśmy dostępni pod numerami telefonów:
+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
oraz e-mailem:

Zapraszamy do kontaktu!