niedziela, 13 stycznia 2019

Podnośniki pionowe - gdzie warto je zamontować?

Data publikacji: 13 stycznia 2019 r.

Podwyższone progi lub stopnie to bariery architektoniczne, które skutecznie blokują dostęp do budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Możesz je jednak łatwo zlikwidować, montując podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych. Zobacz, gdzie sprawdzi się każdy z trzech modeli.

CZYM SĄ PODNOŚNIKI PIONOWE?


W coraz większej liczbie budynków pojawiają się podjazdy dla niepełnosprawnych, przestronne windy i inne rozwiązania przyjazne dla osób na wózkach inwalidzkich. Ich zarządcy często jednak zapominają, że pozostawienie wysokiego podestu przed wejściem lub kilku schodków tuż za drzwiami stanowi dla niepełnosprawnych przeszkodę nie do pokonania. Z przykładami takich sytuacji spotkasz się niemal wszędzie - w urzędzie, osiedlowym pasażu handlowym, na poczcie, a często również we własnym domu czy bloku. Na szczęście w każdym z tych miejsc możesz w prosty sposób zniwelować bariery architektoniczne, montując podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Jest to rodzaj windy, która porusza się w linii pionowej, przenosząc osobę siedzącą na wózku inwalidzkim na wyższy lub niższy poziom budynku.
Podnośniki pionowe pomagają osobom na wózkach inwalidzkich w pokonywaniu barier architektonicznych.
Podnośnik pionowy to alternatywa dla kosztownego montażu tradycyjnej windy.

W zależności od rodzaju podnośnika, może on pomóc w pokonaniu podwyższenia czy kilku stopni prowadzących do wejścia, albo przewieźć niepełnosprawnego na inną kondygnację wewnątrz obiektu. Podnośniki pionowe są proste w obsłudze – z ich sterowaniem poradzi sobie osoba w każdym wieku. Co istotne, urządzenia te sprawdzają się zarówno w przypadku niepełnosprawnych samodzielnie poruszających się na wózku inwalidzkim, jak i osób wymagających pomocy opiekuna. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie rodzaju podnośnika do specyfiki budynku. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu.

LIFTBOY - SPOSÓB NA WYSOKI PRÓG


To niewielkie urządzenie występuje w dwóch wariantach. Pierwszy waży ok. 50 kg i jest w stanie udźwignąć maksymalnie 180 kg, a drugi przy wadze ok. 70 kg unosi ciężar sięgający 300 kg. Niezależnie od typu podnośniki pionowe Liftboy znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zamontowanie tradycyjnego dźwigu byłoby nieopłacalne. Urządzenia te sprawdzą się więc przy wyjściu na taras z domu jednorodzinnego lub wjeździe do budynku, przed którego drzwiami znajduje się niski podest. Nie są one na stałe związane z podłożem, co w połączeniu z niską wagą sprawia, że możesz je łatwo przewozić, np. w razie przeprowadzki. W zależności od modelu Liftboy pozwoli osobie niepełnosprawnej pokonać przeszkody sięgające do 59,5 cm lub do 83 cm, a więc kilka stopni, próg, lub niewielkie podwyższenie. Sprawdzi się wewnątrz i na zewnątrz budynku, a dzięki ukryciu w dolnej części mechanizmu napędowego, będzie prezentował się estetycznie w każdym miejscu. Przekonaj się, jak działa Liftboy, oglądając poniższy filmik.


KALI B - MINIWINDA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH 


W przypadku budynków użyteczności publicznej, ale także niewielkich pasaży handlowych i bloków warto zamontować podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych Kali B. Dźwig ten jest usadowiony na płycie fundamentowej i cechuje się odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Możesz go zamontować obok schodów, których wysokość nie przekracza 3 metrów. Urządzenie zajmuje zaledwie 2 metry kwadratowe, więc często mieści się przy wejściu do budynku. Jeżeli jednak mieszkasz na niskiej kondygnacji bloku, możesz je również zamontować obok balkonu. Takie rozwiązanie umożliwi osobie na wózku inwalidzkim ominięcie ogólnodostępnego wejścia i wjazd do mieszkania bezpośrednio przez swój balkon. Model Kali B wyróżnia się bardzo cichą pracą, więc korzystanie z windy jest bezproblemowe dla sąsiadów. Platforma pionowa w wersji standardowej jest wykonana z ocynkowanej blachy, lecz możesz zamówić ją także w wersji ze stali nierdzewnej lub poprosić o pomalowanie urządzenia na jeden z kolorów z palety RAL. Dzięki temu winda dla niepełnosprawnych będzie pasowała do stylistyki budynku, stanowiąc pod względem wizualnym jego integralną część. Obejrzyj działanie podnośnika Kali B na poniższym filmiku.


KALI A - WINDA Z SZYBEM DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Podnośnik pionowy Kali A umożliwia przetransportowanie osoby na wózku inwalidzkim na wysokość maksymalnie 4,5 m. Możesz go zamontować na zewnątrz – przy wejściu do pasażu handlowego, obiektu użyteczności publicznej, bloku lub budynku stanowiącego siedzibę firmy przyjaznej dla osób na wózkach inwalidzkich. Udźwig tego modelu podnośnika wynosi aż 400 kg, a korzystanie z windy dla niepełnosprawnych jest wygodne, dzięki wychylnym drzwiom termoizolacyjnym. Zapobiegają one wychładzaniu się szybu urządzenia, zapewniając komfort podczas transportu zimą.

Ciekawą alternatywą dla podnośników pionowych jest mała winda domowa Stiltz. Pozwala ona na wygodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami zarówno osobom na wózkach inwalidzkich, jak i pozostałym domownikom. Kliknij tutaj, aby poznać różnice pomiędzy cichą windą w domu a podnośnikiem pionowym. 


Podnośniki pionowe sprawdzą się w niemal każdym budynku - wystarczy wybrać model odpowiedni do specyfiki obiektu.
Osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach inwalidzkich mogą więc korzystać z trzech typów podnośników pionowych. Czy już wiesz, który najlepiej sprawdzi się w Twoim budynku? 

Jeśli nadal masz pytania, chętnie na nie odpowiemy!

Zadzwoń do nas:
+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
lub wyślij e-mail:

Zapraszamy do kontaktu!