piątek, 18 stycznia 2019

Schodołazy dla niepełnosprawnych - który model wybrać?

Data publikacji: 18 stycznia 2019 r.

Schodołazy gąsienicowe i kroczące to dwa najpopularniejsze rodzaje mobilnych urządzeń do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Czy wiesz, który z nich sprawdzi się w Twoim domu? A może rozważasz zakup używanego modelu? Przeczytaj nasze porady, aby podjąć najlepszą decyzję.


Czym różnią się schodołazy?


Sprawdzają się podczas transportowania osób na wózku inwalidzkim w domu, na ulicy i podczas wakacyjnego wyjazdu. Są mobilne, więc z łatwością schowasz je do bagażnika samochodu lub piwnicy. Schodołazy dla niepełnosprawnych są też nisko kosztową alternatywą dla wind oraz krzesełek przyschodowych, a korzystanie z nich nie wymaga przeprowadzania robót budowlanych. Istnieją trzy rodzaje urządzeń – gąsienicowe, kroczące i platformowe. Zobacz, który z nich spełni Twoje potrzeby.

Schodołazy dla niepełnosprawnych różnią się parametrami oraz mechanizmem działania.


  •         Schodołazy platformowe


To urządzenia dostosowane do rożnych typów wózków inwalidzkich – standardowych, aktywnych, spacerowych i inwalidzkich, co sprawia, że spełniają swoją rolę w obiektach odwiedzanych przez wiele osób niepełnosprawnych. Schodołazy platformowe sprawdzają się m.in. w szkołach i uczelniach wyższych, muzeach oraz hotelach. Są jednak na tyle duże i ciężkie, że nie znajdują zastosowania w warunkach domowych. Dowiedz się o nich więcej, jeżeli zarządzasz obiektem komercyjnym lub budynkiem użyteczności publicznej.

  •          Schodołazy kroczące


Ten rodzaj mobilnego transportera sprawdza się w przypadku stromych i bardzo wąskich schodów. Ich szerokość powinna wynosić min. 60 cm, a kąt nachylenia 50 stopni lub więcej. Przykładem takiego urządzenia jest schodołaz Scalamobil, który nadaje się do transportu po schodach osób o wadze do 120 kg. Samo urządzenie jest stosunkowo lekkie – waży tylko 26 kg, a jego zaletą jest możliwość szybkiego złożenia i schowania np. do bagażnika samochodu. Schodołaz kroczący sprawdzi się zarówno w użytku domowym, jak i w przypadku osób, które dużo podróżują, nie zawsze zatrzymując się w obiektach przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Jeżeli jesteś jedną z nich, schodołaz umożliwi Ci przemieszczanie się po niemal każdych schodach z pomocą opiekuna podtrzymującego urządzenie. Po naładowaniu akumulatorów schodołaz Scalamobil może przetransportować osobę niepełnosprawną po 300 stopniach. Schodołaz kroczący występuje w dwóch wariantach – z fotelem lub wózkiem. 

Zobacz, jak wygląda transportowanie osoby niepełnosprawnej po schodach za pomocą urządzenia Scalamobil z wózkiem.


  •         Schodołazy gąsienicowe


Stanowią wygodniejszą i bardziej uniwersalną alternatywę dla urządzeń kroczących. Dzięki nim z łatwością i bez konieczności użycia siły przewieziesz po schodach osobę niepełnosprawną o wadze sięgającej nawet 130 kg. Podczas pokonywania schodów ruch schodołazów gąsienicowych tj. Liftkar jest płynny, co zwiększa komfort ich użytkowania i nie naraża osoby niepełnosprawnej na wstrząsy. W przeciwieństwie do urządzeń kroczących, nie są one wyposażone w siedziska ani wózki – przed użyciem schodołazu wystarczy więc przymocować go do wózka inwalidzkiego, na którym siedzi osoba niepełnosprawna. Liftkar może służyć do transportu po schodach o nachyleniu do 35 stopni, a jego zasięg obejmuje maksymalnie aż 1000 stopni (jest więc ponad 3 razy większy niż w modelu Scalamobil). Urządzenie możesz rozłożyć na dwie części – zajmuje wtedy tak mało miejsca, że zmieścisz je nawet w bagażniku niewielkiego samochodu.Schodołazy używane – tani sposób na likwidację barier


Schodołaz to najtańsze urządzenie umożliwiające pokonywanie barier osobie na wózku inwalidzkim. Na jego zakup można dodatkowo uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które pokrywa nawet 80% kosztów inwestycji. Mimo to warto rozważyć zakup używanego, lecz w pełni sprawnego urządzenia, tj. schodołaz kroczący Scalamobil, który jest dostępny już od ok. 3 000 zł.


Schodołazy różnią się od siebie parametrami i mechanizmem działania.


A co, jeśli nadal nie jesteś pewien, który schodołaz sprawdzi się w Twoim przypadku? Albo wahasz się pomiędzy jego zakupem a montażem nieco droższego krzesełka przyschodowego, z którego korzystanie nie wymaga pomocy opiekuna? W takiej sytuacji skorzystaj z naszej wypożyczalni schodołazów. Dzięki temu zyskasz szansę na porównanie działania różnych modeli w praktyce i sprawdzenie, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.   

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie lub wypożyczeniu schodołaza, zadzwoń:
+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
lub napisz do nas e-maila: 

Zapraszamy do kontaktu!