wtorek, 12 lutego 2019

Likwidacja barier w domu jednorodzinnym


Data publikacji: 12 lutego 2019


Osoby niepełnosprawne i seniorzy często zmagają się z barierami architektonicznymi w swoim miejscu zamieszkania. Można je jednak łatwo usunąć, montując krzesło schodowe, platformy pionowe lub kupując schodołaz. Zobacz, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu.


Likwidacja barier w domu jednorodzinnym

Schody zewnętrzne, wewnętrzne i pojedyncze stopnie wewnątrz budynku to najczęstsze przeszkody, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym mieszkającym w domach jednorodzinnych. Każdą z nich można jednak łatwo usunąć, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego urządzenia. Przeanalizuj poniższe przykłady, aby dowiedzieć się, które z nich pomoże zlikwidować bariery architektoniczne w Twoim domu.

Likwidacja barier w domu jednorodzinnym

  • Schody zewnętrzne

Jeżeli mieszkasz z osobą o ograniczonej sprawności ruchowej, która jednak nie korzysta z wózka inwalidzkiego, rozważ zastosowanie zewnętrznego krzesła schodowego. Można je zamontować przy wejściu do budynku lub wyjściu na taras, zapewniając seniorowi możliwość wypoczynku w ogrodzie lub samodzielnego wyjścia na spacer. Krzesełko jeżdżące Acorn do użytku zewnętrznego jest przymocowywane wyłącznie do schodów o prostym biegu. Nie zajmuje dużo miejsca – jego szerokość po złożeniu wynosi jedynie ok. 30 cm. Można z niego korzystać przez cały rok, nawet zimą. Do krzesełek zewnętrznych dołączamy specjalny pokrowiec, dzięki któremu nie musisz tracić czasu na zgarnianie liści lub usuwanie śniegu z siedziska. Niezależnie od pogody krzesełko będzie zawsze gotowe do drogi.

Krzesełko schodowe na schodach zewnętrznych
Zewnętrzne krzesełko schodowe pomoże seniorowi pokonać schody prowadzące do domu lub wyjść na taras.

Jeśli natomiast jeden z domowników porusza się na wózku inwalidzkim, weź pod uwagę zamontowanie małego podnośnika schodowego dla niepełnosprawnych LiftBoy. Jego platforma porusza się pionowo w górę i w dół, umożliwiając przewożenie osoby na wózku wraz z opiekunem na podest wieńczący taras lub schody. Maksymalna wysokość wznoszenia platformy pionowej LiftBoy wynosi 83 cm. Jeżeli Twoje schody są wyższe, zastanów się nad zamontowaniem podnośnika schodowego Kali B, o którym możesz poczytać tutaj.
  • Schody wewnętrzne

Codzienne przechodzenie po schodach do kuchni lub salonu może być bardzo męczące dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Aby umożliwić jej uczestniczenie w życiu rodzinnym bez fizycznego wysiłku i ryzyka upadku ze schodów, rozważ montaż krzesełka schodowego. Sprawdzi się ono zarówno w przypadku schodów o biegu prostym, jak i krzywoliniowym (zabiegowym, dwubiegowym, krętym, itp.). Wyposażone w pasy bezpieczeństwa krzesełko o udźwigu od 120 do 130 kg łączy w sobie funkcjonalność i estetykę wykonania. Jego obsługa jest intuicyjna – można nim sterować za pomocą pilota lub joysticka, a możliwość spersonalizowania wyglądu urządzenia sprawia, że łatwo dopasujesz je do swojego wystroju wnętrz.

Krzesełko schodowe pozwala na samodzielne pokonywanie schodów.
Krzesełko schodowe pomoże seniorowi w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym i samodzielnie przemieszczać się pomiędzy poziomami domu.

Jeżeli mieszkasz z osobą niepełnosprawną, która korzysta z wózka inwalidzkiego, rozważ zakup schodołaza kroczącego lub gąsienicowego. Jest to mobilny transporter, który nie wymaga montażu, umożliwia natomiast przewożenie po schodach osoby na wózku inwalidzkim przy pomocy opiekuna. Czym różnią się obydwa modele? Przede wszystkim mechanizmem działania, który przekłada się na wygodę korzystania z urządzenia. W przypadku schodołazu kroczącego konieczne jest użycie siły do kierowania transporterem, natomiast model gąsienicowy może bez wysiłku obsługiwać każda, nawet najdrobniejsza osoba. Zobacz, jak działają obydwa typy schodołazów dla niepełnosprawnych na poniższych filmikach.
Jeżeli nadal nie możesz się zdecydować, który rodzaj urządzenia wybrać, wypożycz każdy z modeli np. na miesiąc, aby móc przetestować obydwa rozwiązania w domowych warunkach. Więcej informacji o wypożyczalni schodołazów znajdziesz tutaj.

Nowym sposobem usuwania barier dla osób na wózkach inwalidzkich jest montaż niezwykle cichej i kompaktowej windy w domu jednorodzinnym. W zależności od modelu z urządzeń Stiltz mogą korzystać zarówno seniorzy, jak i osoby niepełnosprawne oraz pozostali domownicy. 
  • Wysoki próg w domu

W niektórych domach jednorodzinnych, zwłaszcza w starym budownictwie, problemem mogą być także 2-3 stopnie dzielące korytarz od kuchni lub wysoki próg pomiędzy pomieszczeniami, który stanowi przeszkodę nie do pokonania dla osoby na wózku inwalidzkim. Aby ją zlikwidować, wystarczy zamontować wspomniany już podnośnik pionowy Litfboy. Urządzenie waży ok. 70 kg, jest więc na tyle lekkie, że można je postawić bezpośrednio na panelach lub deskach bez ryzyka uszkodzenia podłogi.

Lekki podnośnik pionowy LiftBoy sprawdzi się w domu i na zewnątrz.
Lekki podnośnik pionowy LiftBoy pomoże pokonać kilka stopni prowadzących do domu lub wysoki próg dzielący pomieszczenia.


Jak otrzymać dofinansowanie?

Likwidowanie barier w domu nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego dopasowania urządzenia do rodzaju przeszkody. Jeżeli mieszkasz z osobą niepełnosprawną, możesz obniżyć koszty inwestycji, ubiegając się w MOPS-ie o dofinansowanie budowy windy. Obejmuje ono zarówno montaż krzesełka schodowego, jak i podnośnika pionowego. Dofinansowanie ze środków PFRON otrzymasz również na zakup schodołaza oraz podnośnika rehabilitacyjnego LeviCare, który umożliwia transportowanie osoby o ograniczonej możliwości poruszania się w obrębie domu. Aby uzyskać dotację, skontaktuj się z nami w celu bezpłatnego przygotowania kosztorysu, który należy złożyć do wniosku o dofinansowanie.
Skontaktuj się z firmą Windy Schodowe, aby uzyskać więcej szczegółów.