środa, 24 kwietnia 2019

Platforma schodowa czy rampa – co wybrać?


Data publikacji: 24 kwietnia 2019

Wiele osób chcących zlikwidować bariery architektoniczne zadaje sobie pytanie o to, co jest lepszym rozwiązaniem - wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych czy montaż platformy przyschodowej. Odpowiedź wymaga uwzględnienia 2 kluczowych czynników. Zobacz, co powinno przesądzić o Twoim wyborze.


Co wybrać - platformę przyschodową czy rampę dla niepełnosprawnych?
Poznaj wady i zalety 2 metod likwidowania barier architektonicznych.

Z poniższego artykułu dowiesz się:
  • czym różni się platforma przyschodowa od podjazdu dla niepełnosprawnych,
  • jakie są wymogi techniczne związane z każdym z tych rozwiązań,
  • w jakich sytuacjach platforma schodowa jest jedynym dobrym rozwiązaniem.


Czym są podjazdy dla niepełnosprawnych na schody?


Rampa to betonowy lub metalowy element architektoniczny, który jest wykonywany w celu zlikwidowania różnic wysokości pomiędzy poszczególnymi poziomami. Osoba niepełnosprawna porusza się samodzielnie wzdłuż całej długości podjazdu na wózku inwalidzkim – sama lub z pomocą opiekuna. Gdy rampa jest już gotowa, nie generuje żadnych kosztów związanych z serwisowaniem czy odbiorem technicznym. Należy jedynie zadbać o utrzymanie podjazdu dla niepełnosprawnych na schody w stanie zapewniającym użytkownikom bezpieczeństwo. Warto też raz po raz pomalować jego konstrukcję.

Platforma schodowa może być montowana niezależnie od różnicy wysokości poziomów, natomiast rampa sprawdza się tylko przy niewielkich różnicach.
Wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych nie zawsze ma sens.


Nachylenie podjazdu dla niepełnosprawnych – wymogi prawne


Zgodnie z aktualnymi przepisami kąt nachylenia rampy zamontowanej na zewnątrz może wynosić maksymalnie 6%. Oznacza to, że aby zniwelować różnicę wysokości pomiędzy poziomami, która sięga 6 cm, musimy wybudować podjazd dla niepełnosprawnych o długości 1 metra. Jeden stopień schodów ma najczęściej 15 cm wysokości, a więc aby zlikwidować barierę architektoniczną w postaci 4 stopni (o łącznej wysokości 60 cm), konieczne będzie wykonanie aż 10-metrowej rampy!

Winda schodowa umożliwia zlikwidowanie barier architektonicznej bez konieczności wykonywania wielkopowierzchniowych konstrukcji.

Co więcej, po każdych 10 metrach pochyłości podjazdu powinno następować 1,5 m płaskiej przestrzeni, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła odpocząć. Zgodnie z przepisami zlikwidowanie bariery architektonicznej o wysokości zaledwie 1,2 m wymaga więc wybudowania rampy o długości przekraczającej 20 metrów. Wykonanie takiego podjazdu wymagałoby dużej ilości miejsca, a korzystanie z niego byłoby bardzo męczące dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Zobacz, jak wygląda duża rampa dla osób na wózkach inwalidzkich, która pomimo spełnienia wszystkich wymogów prawnych nie jest w pełni funkcjonalna.


Platforma schodowa – wymagania techniczne


Windę platformową można zamontować na schodach o minimalnej szerokości wynoszącej 85 cm (wartość ta dotyczy urządzenia Logic o torze przymocowanym do ściany). Istotne jest także zachowanie odpowiedniej ilości miejsca przed pierwszym stopniem schodów (na dole) – powinno być to min. 1,5 m. Do zasilania platformy schodowej wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne. Choć montaż urządzenia nie pociąga za sobą konieczności dokonywania modyfikacji architektonicznych w budynku, to prawo wymaga regularnego sprawdzania prawidłowego działania windy. Konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego, serwisowanie oraz badanie sprawności platformy schodowej przez UDT (raz na 2 lata), co generuje dodatkowe koszty. Winda platformowa ma jednak niekwestionowane zalety:  zajmuje mało miejsca i umożliwia pokonywanie barier architektonicznych w komfortowy sposób - bez wysiłku.


Rampy nie sprawdzają się, gdy różnice w wysokości są duże.
Korzystanie z platformy schodowej nie wymaga wysiłku w przeciwieństwie do przemierzania na wózku inwalidzkim długiej rampy.


Platforma przyschodowa czy rampa – co wybrać?


Każde z obydwu rozwiązań służących do likwidacji barier ma swoje wady i zalety. Podczas podejmowania decyzji kluczowe są jednak dwa aspekty:
  • ilość dostępnego miejsca,
  • wartość różnicy wysokości poziomów, która wymaga zniwelowania.
Ze względu na wymogi dotyczące odpowiedniego nachylenia podjazdu dla niepełnosprawnych wykonanie rampy ma sens, gdy różnica pomiędzy poziomami wynosi maksymalnie 1 metr. Drugim warunkiem niezbędnym do spełnienia jest dysponowanie miejscem niezbędnym do jej zbudowania. W pozostałych przypadkach wygodniejszym i bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie zamontowanie platformy schodowej.