piątek, 13 marca 2020

Winda na schody dla seniorów w 2 odsłonach. Platforma schodowa kontra krzesełko HomeGlide

Data publikacji: 13 marca 2020

Każde z tych urządzeń trwale likwiduje bariery w postaci schodów, bezpiecznie przewożąc pasażera tuż nad stopniami. Nie oznacza to jednak, że można je stosować zamiennie. Które z nich będzie lepsze dla seniora? Dowiedz się, czytając dzisiejszy artykuł.


Windy schodowe dla seniora
Platforma schodowa i krzesełko HomeGlide

Dzięki poradom zawartym w poniższym tekście:
  • wybierzesz windę schodową, która spełni Twoje potrzeby,
  • dowiesz się, co zrobić, aby ułatwić korzystanie z platformy schodowej seniorowi,
  • poznasz kluczowe różnice pomiędzy platformą a tanią windą na schody.

Krzesełko HomeGlide – winda stworzona dla seniorów            

Miniwinda krzesełkowa to najtańszy sposób na likwidację barier w domu jednorodzinnym, kamienicy oraz bloku. W ramach promocji trwającej do końca marca winda na schody proste jest dostępna już za 7000-7500 zł brutto dla odbiorców prywatnych. W tej cenie zyskujesz nowe, łatwe w obsłudze urządzenie na 2-letniej gwarancji, wraz z montażem oraz dostawą. Tania winda na schody proste pojawi się w Twoim domu już w ciągu 2-3 dni od złożenia zamówienia. Jej montaż przywróci Ci codzienną radość z aktywnego życia oraz swobodę poruszania się po całym domu – bez bólu i wysiłku.

Winda na schody dla seniora
Tania winda na schody proste dla seniora

Platforma schodowa – winda dla niepełnosprawnych

Platforma – podobnie jak krzesełko HomeGlide, porusza się wzdłuż biegu schodów, nie musisz więc na nią przeznaczać osobnego miejsca w domu. Jest to duże urządzenie, które powstało z myślą o bezpiecznym transportowaniu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Istnieje kilka modeli platform przyschodowych, które różnią się od siebie zastosowaniem, funkcjonalnościami oraz udźwigiem – zwykle wynosi on 225-250 kg. Aby zamontowanie platformy było możliwe, przed rozpoczęciem biegu schodów powinno znajdować się od 130 do 170 cm wolnej przestrzeni. Jeżeli przed schodami jest zbyt mało miejsca, warto rozważyć założenie innego urządzenia – krzesełka HomeGlide, podnośnika pionowego lub windy domowej Stiltz.

Windy schodowe - intuicyjna obsługa
Obsługa wind schodowych: z lewej - platformy schodowej, z prawej - krzesła schodowego HomeGlide.

Tania winda na schody – alternatywa dla platformy

W sytuacjach, w których zainstalowanie platformy schodowej nie jest możliwe, sposobem na trwałe usunięcie barier architektonicznych może być założenie miniwindy. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które potrafią samodzielnie przenosić ciężar ciała z wózka inwalidzkiego na siedzisko krzesełka schodowego. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że winda krzesełkowa jest znacznie tańsza od platformy przyschodowej. Możesz dodatkowo obniżyć koszt jej zakupu, jeśli uzyskasz dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, którego wysokość sięga nawet 85-95% wartości inwestycji.

Platforma schodowa i tanie krzesło schodowe
Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych i krzesełko schodowe dla seniorów.

Platforma schodowa z udogodnieniem dla seniorów

Choć duże windy schodowe powstały z myślą o osobach niepełnosprawnych, to z niektórych modeli mogą korzystać także seniorzy. Jeżeli mieszkasz z babcią, która z trudem pokonuje stopnie, oraz osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, rozważ założenie platformy z siedziskiem. Dzięki temu udogodnieniu, montując 1 urządzenie, zlikwidujesz bariery utrudniające życie 2 osobom o zróżnicowanych potrzebach. Platforma przyschodowa z siedziskiem to także dobre rozwiązanie dla osoby w podeszłym wieku, której stan zdrowia stopniowo się pogarsza. Dopóki senior będzie poruszał się samodzielnie, może korzystać ze składanego krzesełka. A gdy przesiądzie się na wózek inwalidzki, udźwig dużej windy schodowej pozwoli mu przemieszczać się między piętrami, siedząc wygodnie na wózku.

Platforma schodowa z krzesełkiem dla seniora
Po lewej - standardowa wersja platformy schodowej, po prawej - platforma z siedziskiem dla seniora

Tania winda na schody kontra platforma schodowa

Które urządzenie jest więć lepsze dla seniora? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby dokonać optymalnego wyboru windy schodowej, warto kierować się kilkoma czynnikami, m.in. warunkami technicznymi, indywidualnymi potrzebami, stylem życia, stanem zdrowia oraz możliwościami finansowymi. Dopiero po ich skrupulatnym przeanalizowaniu można stwierdzić, które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu.

Nadal nie jesteś pewien, którą windę schodową wybrać? Skontaktuj się z naszym ekspertem, który zaproponuje Ci rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzebbezpłatnie i bez żadnych zobowiązań.