czwartek, 23 kwietnia 2020

Które krzesełko schodowe wybrać – HomeGlide czy Acorn?

Data publikacji: 23 kwietnia 2020

Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice między windami krzesełkowymi na schody proste. Nie daj się jednak zwieść pozorom! Pomiędzy modelami HomeGlide i Acorn SuperGlide 130 istnieje kilka różnic, które mają wpływ na sposób montażu oraz komfort użytkownika. Poznaj najważniejsze z nich.

Krzesełka schodowe na schody proste
Z lewej krzesełko schodowe HomeGlide, a z prawej - Acorn, które występuje także w wersji zewnętrznej.

Windy dla osób niepełnosprawnych – podobieństwa

Zanim jednak dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami, sprawdź, co łączy najpopularniejsze krzesełka dla seniorów. Obydwa są przeznaczone do montażu na schodach o biegu prostym. Podobna jest także ich zasada działania – zarówno winda dla niepełnosprawnych na schody Acorn, jak i HomeGlide jest wyposażona w silnik prądu stałego zasilany z 2 akumulatorów żelowych o napięciu 12 V. Akumulatory zasilają silnik, który z kolei poprzez przekładnię ślimakową wprawia w ruch koło zębate toczące się po stalowej listwie zębatej, wciąga wagonik do góry lub opuszczając go w dół schodów. Obydwa modele ładują akumulatory na tzw. stacjach bazowych oraz są wyposażone w obracane siedziska (na górnym przystanku).

Na krzesełko schodowe Acorn możesz uzyskać dofinansowanie PFRON 2020.
Do sterowania krzesełkiem Acorn służą joysticki umieszczone w obydwu podłokietnikach oraz pilot zdalnego sterowania.


5 atutów, które wyróżniają krzesełka schodowe Acorn

Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy krzesełkami na schody proste. Większość różnic przemawia na korzyść windy dla niepełnosprawnych Acorn SuperGlide 130. Poznaj 5 najważniejszych zalet tego nowoczesnego urządzenia.
  1. Nietypowe możliwości montażu. Jeżeli kąt nachylenia Twoich schodów wynosi mniej niż 27 stopni, to założenie krzesełka HomeGlide nie będzie możliwe. Doskonale sprawdzi się natomiast winda dla seniorów Acorn, którą dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zamontować na wyjątkowo płaskich schodach. Będziesz mógł z niej korzystać nawet wtedy, gdy kąt nachylenia Twoich schodów wynosi 18 stopni. To jednak nie wszystko! Krzesełka schodowe Acorn zakładamy także na niestandardowych schodach – na przykład o nierównych stopniach. W takich sytuacjach podpieramy szynę jezdną specjalnym słupkiem lub przymocowujemy ją do ściany. 
  2. Większy udźwig. Choć teoretycznie udźwig krzesełka Acorn jest tylko o 3 kg większy niż w windzie HomeGlide i wynosi 127 kg, to w praktyce różnice dotyczące maksymalnego obciążenia mogą być spore. Jeżeli Twoje schody nie są zbyt strome, to możesz korzystać z modelu SuperGlide 130 nawet wtedy, gdy ważysz ok. 140 kg.
  3. Solidne pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa są dostępne w obydwu modelach krzesełek schodowych, lecz w przypadku windy Acorn są one szersze i wygodniejsze. Przypominają swoją konstrukcją pasy stosowane w samochodach, które blokują się przy szarpnięciu, skutecznie chroniąc pasażera przed upadkiem. 
    Bezpieczne windy dla niepełnosprawnych
    U góry - solidne pasy bezpieczeństwa w windzie krzesełkowej Acorn, a u dołu - pasy w krzesełku HomeGlide.
  4. Kluczyk zabezpieczający przed niepowołanym użyciem. W przypadku wind dla niepełnosprawnych zamontowanych w szkołach, przychodniach czy blokach warto ograniczyć niepowołanym osobom dostęp do urządzenia. W modelu Acorn istnieje możliwość zablokowania windy poprzez wyjęcie ze stacyjki specjalnego kluczyka. Dzięki temu zyskasz szansę na uniknięcie awarii spowodowanej przez wandali lub bawiące się dzieci. 
  5. Praktyczny wyświetlacz. W przeciwieństwie do krzesełek HomeGlide, windy dla niepełnosprawnych Acorn mają wbudowany panel diagnostyczny. Wyświetla on informacje dotyczące np. konieczności obrócenia siedziska podczas jazdy lub włożenia kluczyka do stacyjki. Dzięki praktycznemu panelowi szybko zdiagnozujesz ewentualny błąd i rozwiążesz problem.
Krzesło schodowe dla przychodni zdrowia
Blokada dostępu sprawia, że krzesełko Acorn znajduje zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach i przychodniach.


Tanie windy dla niepełnosprawnych. Cena którego krzesełka jest niższa?


Koszt zakupu, montażu i dostawy krzesełka Acorn, które sprzedajemy w ramach 3-letniej gwarancji, wynosi ok. 13-15 tys. zł brutto dla użytkowników prywatnych. Jeśli natomiast zdecydujesz się na założenie windy krzesełkowej HomeGlide, Twoje wydatki wyniosą zaledwie ok. 10-11 tys zł brutto

Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, możesz obniżyć koszty, składając wniosek o dofinansowanie PFRON 2022.