czwartek, 30 kwietnia 2020

Ascendor kontra Logic – porównanie platform dla niepełnosprawnych


Data publikacji: 30 kwietnia 2020

Dla laika te 2 modele prostoliniowych wind schodowych mogą wyglądać podobnie, lecz w praktyce zachodzi między nimi wiele różnic. Długość okresu gwarancji, cena i udźwig to tylko niektóre z nich. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż platformy dla niepełnosprawnych.

Platformy schodowe Ascendor i Logic
Po lewej platforma schodowa Ascendor PLG7, a po prawej - Logic.

Windy Ascendor i Logic pozwalają w pełni zlikwidować barierę architektoniczną w budynku. Dzięki ich założeniu będziesz mógł pokonywać schody bez pomocy opiekuna. Konstrukcja oraz udźwig obydwu platform schodowych zostały przystosowane do bezpiecznego transportowania pomiędzy piętrami osoby niepełnosprawnej wraz z wózkiem inwalidzkim. Windy te poruszają się po długich szynach prostych dla platform dla niepełnosprawnych. Przepisy prawa budowlanego uniemożliwiają budowanie schodów mających więcej niż 11 stopni. Gdyby nie te obostrzenia, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby szyny jezdne platform Ascendor i Logic miały nawet 4 lub 5 metrów długości.

Platorma schodowa dla niepełnosprawnych Ascendor PLG7
Platforma dla niepełnosprawnych Ascendor wyróżnia się cienkością i małymi gabarytami.

Extrema Logic – tania platforma schodowa dla niepełnosprawnych


Po podsumowaniu podobieństw przejdźmy do omówienia różnic pomiędzy obydwoma modelami wind na schody proste. Atutem platformy schodowej Logic jest błyskawiczna dostawa. Urządzenia te są dostępne niemal od ręki, w przeciwieństwie do prostoliniowych wind Ascendor, w przypadku których czas realizacji zamówienia wynosi ok. 4 tygodni. Zaletą dźwigów Logic jest także udźwig, który wynosi 250 kg (a więc o 25 kg więcej niż w wersji standardowej platformy schodowej Ascendor).Windy dla niepełnosprawnych Logic mogą być montowane zarówno po prawej, jak i lewej stronie schodów. Ich uniwersalność sprawia, że przed założeniem urządzenia zwykle nie trzeba przeprowadzać precyzyjnych pomiarów – wystarczy zdjęcie schodów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy na podstawie fotografii oszacować długość szyny jezdnej oraz optymalny sposób montażu (na stopniach lub do ściany). Stronę montażu ustalamy na miejscu, co pozwala nam oszczędzić czas i przyspieszyć realizację Twojego zamówienia.

Tania winda dla niepełnosprawnych
Tania platforma schodowa Logic może być montowana z prawej lub lewej strony.

Ascendor PLG7 – platforma dla niepełnosprawnych do zadań specjalnych


Platformy dla niepełnosprawnych Ascendor wyróżniają się natomiast małymi gabarytami, dzięki którym można je założyć nawet na bardzo ciasnych klatkach schodowych. Szyna jezdna windy PLG7 jest wykonana ze stali nierdzewnej, co skutecznie chroni ją przed korozją. Urządzenia te zachowują wieloletnią trwałość nawet w bardzo trudnych warunkach, np. nad morzem. Ponadto platforma schodowa Ascendor jest wyposażona w płytę sterującą i mikroprzełączniki odporne na działanie czynników zewnętrznych. To sprawia, że doskonale sprawdza się w użytku zewnętrznym – znacznie lepiej niż winda Logic, którą producent zaopatrzył tylko w ochronny pokrowiec.Co jeszcze wyróżnia platformy schodowe dla niepełnosprawnych Ascendor? Z pewnością cicha praca, elegancki wygląd oraz możliwość personalizacji. Jeżeli zdecydujesz się na zakup windy PLG7, będziesz mógł wybrać taki kolor z palety RAL, który najlepiej pasuje do Twojego wnętrza lub fasady budynku. W razie potrzeby uzyskasz także możliwość zwiększenia udźwigu platformy schodowej z 225 kg na 300 kg.

Ascendor PLG7 na zewnątrz
Platformy schodowe dla niepełnosprawnych Ascendor wykazują dużą odpornosć na warunki pogodowe.

Dofinansowanie do wind w budynkach mieszkalnych – sposób na niższe koszty


Urządzenia Logic i Ascendor różnią się także cenami. Koszt założenia platformy Logic wynosi od ok. 33-35 tys. zł, natomiast w przypadku dźwigu PLG7 jest to wydatek rzędu ok. 40 tys. zł netto (montaż wewnętrzny do ściany) lub 45 tys. zł netto (montaż zewnętrzny). Niezależnie od tego, którą windę wybierzesz, możesz obniżyć koszty inwestycji, uzyskując dofinansowanie PFRON do platformy dlaniepełnosprawnych w bloku lub domu. Zobacz, jak to zrobić, klikając w ten link.