wtorek, 26 maja 2020

Jak wygląda likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej?


Data publikacji: 26 maja 2020


Szkoły, teatry, kina, DPS-y oraz gminne ośrodki kultury to przykłady miejsc, w których założenie tradycyjnej windy z szybem często nie jest możliwe. Sposobem na usunięcie barier oraz zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do budynków jest wtedy platforma schodowa lub krzesło na schody. Zobacz, jakie wyzwania towarzyszą montażom takich urządzeń w obiektach użyteczności publicznej!


Platforma schodowa - realizacja w Bydgoszczy
Widoczna na zdjęciu platforma schodowa pozwoliła zlikwidować bariery architektoniczne w bydgoskim Collegium Medicum.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych w Teatrze Guliwer

Stołeczny teatr zaprasza na swoje spektakle wszystkie dzieci – również te, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Aby jednak niepełnosprawne maluchy mogły odwiedzić stary budynek, w którym mieści się Guliwer, konieczne było zlikwidowanie bariery w postaci długich schodów. Firma Windy Schodowe rozwiązała ten problem, montując wysokiej klasy platformę schodową na szynie krzywoliniowej Ascendor PLK8. Urządzenie zatrzymuje się nie tylko na dolnym i górnym przystanku, ale także na przystanku pośrednim – możesz to zobaczyć na poniższym filmiku.


Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pokonywania schodów, winda dla osób niepełnosprawnych Ascendor zmniejsza prędkość jazdy na zakrętach. Warto dodać, że konstrukcja budynku będącego siedzibą Teatru Guliwer wykluczała możliwość założenia tradycyjnego dźwigu. W tej sytuacji platforma schodowa stanowiła jedyny sposób na trwałą likwidację barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Platforma przyschodowa Ascendor w teatrze
Platfoma przyschodowa w Teatrze Guliwer w Warszawie

Korzystanie z platformy schodowej dla niepełnosprawnych w praktyce

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sposób działania wind schodowych jest inny niż tradycyjnego dźwigu osobowego. Platforma schodowa umożliwia przewożenie pomiędzy kondygnacjami tylko jednej osoby niepełnosprawnej na raz. Prędkość, z jaką porusza się urządzenie jest ograniczona do maksymalnie 0,15 m/s, a w praktyce wynosi często 0,10 m/s lub 0,12 m/s. Oznacza to, że pokonanie jednej kondygnacji zajmuje ok. 2 minut, co wraz z powrotem na początkowy przystanek daje ok. 5 minut. Platforma (podobnie jak krzesełko schodowe) jest zasilana akumulatorowo, co sprawia, że po 3-4 przejazdach musi nastąpić przerwa w jej działaniu.

Zobacz, w jaki sposób zlikwidowaliśmy bariery architektoniczne w przychodni na warszawskim Ursynowie, montując komfortowe krzesełko schodowe Otolift Two.


Taki sposób funkcjonowania nie stanowi jednak przeszkody dla użytkowników większości obiektów użyteczności publicznej. Przykładowo: na seanse Teatru Guliwer przyjeżdża tylko kilkoro niepełnosprawnych dzieci. Podobna sytuacja ma miejsce w szkołach. Uczniów, którym doskwierają problemy z poruszaniem się jest tak niewielu, że mogą oni korzystać z wind schodowych bez zbędnych przestojów.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych w teatrze
Estetyczna platforma schodowa Ascendor w warszawskim teatrze

Likwidacja barier w obiektach użyteczności publicznej – największe wyzwania

Przychodnie, teatry, szkoły, biblioteki oraz gminne ośrodki kultury mieszczą się zwykle w starych, często zabytkowych budynkach. Wiele z nich znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków, co wyklucza wprowadzanie istotnych przeróbek budowlanych lub zamontowanie urządzenia zaburzającego estetykę budynku. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się eleganckie platformy schodowe, których założenie nie wymaga przeprowadzania remontu. Ich montaż wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami konstrukcyjnymi, które dotyczą m.in. zamocowania szyny jezdnej. W starych budynkach często bowiem nie wiadomo, co kryje się za ścianą lub pod podłogą. Zdarza się też, że schody są na tyle wąskie, iż założenie platformy schodowej nie jest możliwe. W takich sytuacjach jedynym sposobem na trwałe zniwelowanie barier architektonicznych może być zamontowanie krzesła schodowego.

Przykład likwidacji przeszkód architektonicznych w postaci schodów w DPS-ie w Sosnowcu.Jeśli chcesz ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do Twojej przychodni, szkoły, DPS-u lub innego obiektu użyteczności publicznej, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie i przeprowadzić odbiór techniczny windy schodowej.