środa, 3 czerwca 2020

Windy dla niepełnosprawnych dofinansowane ze środków PCPR i MOPS

Data publikacji: 3 czerwca 2020

 

Jeżeli posiadasz grupę inwalidzką, a w Twoim miejscu zamieszkania występują bariery architektoniczne, możesz uzyskać finansową pomoc w zakupie windy. Dzięki dodatkowym środkom zmniejszysz wydatki na inwestycję związaną z założeniem windy dla niepełnosprawnych nawet o 95%. Zobacz, co trzeba zrobić, aby je otrzymać i sprawdź, na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2020.

Dofinansowanie do budowy windy


Jak zdobyć dofinansowanie z PFRON?

Aby uzyskać finansowe wsparcie, wypełnij wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych i technicznych. Jego wzór znajdziesz na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Twojego powiatu lub w siedzibie PCPR-u. Do wniosku dołącz komplet dokumentów wymaganych przez PCPR lub MOPS, m.in.: kopię orzeczenia o niepełnosprawności, aktualne zaświadczenie lekarskie, prawo do dysponowania lokalem oraz szkic mieszkania. Załącznikami do wniosku o dofinansowanie do windy powinny być także: faktura pro forma oraz kosztorys lub oferta na urządzenie przeznaczone do likwidacji barier. Skontaktuj się z nami i wyślij kilka zdjęć swoich schodów – na podstawie fotografii wycenimy koszt inwestycji oraz przygotujemy obydwa dokumenty. Złóż wniosek wraz z dokumentacją do PCPR-u lub MOPS-u odpowiedniego do Twojego miejsca zamieszkania i czekaj na kontakt ze strony urzędników.

Zobacz na poniższej infografice, jak wygląda proces przyznawania dofinansowań ze środków PFRON – od momentu złożenia wniosku do dnia rozliczenia zadania.

Pomoc w zakupie windy - infografika
Uzyskanie dofinansowania do likwidacji barier krok po kroku

Kliknij tutaj, aby pobrać instrukcję pozyskania dofinansowania PFRON.


Pomoc w zakupie windy do bloku

Możesz ubiegać się o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. W drugim przypadku niezbędne będzie jednak uzyskanie zgody administratora budynku lub wspólnoty na montaż windy schodowej. Czasami wymagana jest także akceptacja ze strony sąsiadów. Aby skrócić czas załatwiania formalności, pobierz bezpłatne pliki z windami dla niepełnosprawnych dwg i zaprezentuj je przedstawicielom Twojej spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki temu osoby decyzyjne nie będą miały wątpliwości związanych z wyglądem oraz wymiarami wybranego przez Ciebie urządzenia do likwidacji barier.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych
Platforma schodowa umożliwia niwelowanie barier w postaci schodów zarówno w domu jednorodzinnym, jak i bloku.


Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2020?

Najlepiej zadać to pytanie urzędnikom realizującym procedury związane z udzielaniem dotacji dla niepełnosprawnych w Twoim urzędzie. Zazwyczaj zakres działań, na których realizację są przyznawane środki finansowe, obejmuje likwidację barier tj. wysokie progi czy schody. Osiągnięcie tego celu jest możliwe m.in. dzięki zbudowaniu podjazdu lub zamontowaniu komfortowej windy dla osób niepełnosprawnych. W zależności od Twoich potrzeb może to być krzesełko schodowe, platforma przyschodowa, winda domowa Stiltz lub podnośnik pionowy. Część osób przeznacza też dofinansowania z PFRON na zakup schodołaza, czyli mobilnego transportera do bezpiecznego przewożenia niepełnosprawnych po schodach.

Windy krzesełkowe dla niepełnosprawnych
Wewnętrzne i zewnętrzna krzesełka schodowe to przykłady wind dla niepełnosprawnych, na które możesz otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.

Dofinansowanie do windy – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!

Kiedy powinieneś zacząć ubiegać się o dotację na likwidację barier? Im wcześniej, tym lepiej! W wielu urzędach największe szanse na otrzymanie dofinansowania z PFRON mają osoby niepełnosprawne, które złożyły wnioski na początku roku. Zadzwoń do urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, aby dowiedzieć się szczegółów i uzyskać informację dotyczącą terminów.

Dofinansowanie ze środków PFRON 2020
Uzyskaj kosztorys i dowiedz się, jak optymalnie dopasować windę do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się też z naszymi ekspertami, jeśli chcesz bezpłatnie otrzymać kosztorys i fakturę pro forma, będące załącznikami do wniosku.

Czekamy na Twój telefon pod numerami:

+48 606 686 002,
+48 787 986 002,
+48 692 44 94 74.