niedziela, 21 czerwca 2020

Jak wygląda serwis krzesła schodowego?

Data publikacji: 21 czerwca 2020


Aby Twoja winda krzesełkowa działała bez zarzutu przez wiele lat, niezbędne jest jej regularne serwisowanie. Co 2-3 lata konieczna jest także wymiana akumulatorów, którą warto połączyć z okresowym przeglądem krzesełka schodowego. Zobacz, jak wygląda konserwacja i naprawa windy schodowej.

Serwis windy schodowej krok po kroku
Regularny serwis krzesełka schodowego pozwoli Ci cieszyć się dłużej sprawnym działaniem windy krzesełkowej.

Serwis krzesła schodowego Otolift – case study


Czy wiesz, co zrobić, gdy podczas jazdy w górę Twoje krzesełko zatrzyma się na środku szyny jezdnej? Właśnie taki widok zastaliśmy podczas wizyty w domu właścicieli windy Otolift Two, która nagle przestała działać. Po zdjęciu obudowy, dokonaniu pomiarów napięcia oraz wnikliwym sprawdzeniu urządzenia okazało się, że przyczyna nietypowego działania windy tkwi w rozładowanych bateriach. Napięcie dwóch 12 V baterii żelowych powinno przekraczać 24 V, ponieważ połączenie szeregowe zwiększa napięcie. Tym razem jednak pierwszy akumulator miał tylko 1 V, a drugi – 0 V. Sprawdź, jakie wykonaliśmy czynności, aby upewnić się, że naprawa windy schodowej nie jest konieczna, a krzesełko wymaga jedynie wymiany akumulatorów.

krzesła schodowego acorn serwisowanie
Pomiar napięcia w punkcie ładowania.


Winda schodowa - serwis i wymiana akumulatorów w praktyce


Po przybyciu do klienta najpierw sprawdziliśmy napięcie w gniazdku oraz ładowarce. Napięcie zmierzone multimetrem na punkcie ładowania wynosiło 28 V. Następnie wyłączyliśmy bezpiecznik, zdjęliśmy obudowę krzesełka schodowego i sprawdziliśmy, jaka jest wartość napięcia na zaciskach akumulatora. Tym razem to wystarczyło, aby przekonać się, że w serwisowanym krzesełku Otolift Two wymiana akumulatorów na nowo wprawi urządzenie w ruch. Jeśli jednak winda stałaby na punkcie ładowania, zachowanie zasad bezpieczeństwa wymagałoby od nas także wyjęcia z gniazdka wtyczki od ładowarki. Od razu po włożeniu i podpięciu nowych akumulatorów krzesełko schodowe zaczęło działać. Nie musieliśmy go ani resetować, ani na nowo programować.

krzesła otolift serwis
Prawidłowe podłączenie przewodow w punkcie napiecia w windzie schodowej Otolift Two.


Test
krzesełka Otolift Two po wymianie akumulatorów


To jednak nie koniec naszej wizyty serwisowej! Po wymianie akumulatorów zawsze przeprowadzamy jeszcze test sprawności krzesełka schodowego. Sprawdzamy wszystkie funkcjonalności urządzenia – jazdę w górę i w dół, prawidłowe działanie czujników na podnóżku i obudowie oraz czujnika obrotu siedziska. Przeprowadzamy jazdę próbną windą schodową po całej długości szyny, aby upewnić się, że nie ma na niej żadnych przeszkód. Sprawdzamy też mocowania szyny jezdnej – zarówno łączenia pomiędzy jej poszczególnymi elementami, jak i mocowania do stopni schodów. Upewniamy się też, czy kable są podpięte pod wszystkie punkty ładowania – w tym przypadku stacje były aż 3 – dolna, pośrednia i górna. Sprawdzamy również wysokość napięcia w punktach ładowania, prawidłowość wpięcia wtyczek i obserwujemy, czy styki działają poprawnie po najechaniu krzesełka na stację. Korzystając z okazji przyglądamy się też pracy silnika i upewniamy się, czy nie zacina się niezwykle ważny mechanizm OSG.

serwis krzesła schodowego otolift
Wymiana bezpiecznika 20A w krzeselku Otolift Two.

Ile kosztuje serwis krzesła schodowego?


Cena usługi zależy od zakresu wykonanych przez nas prac. Jeżeli łączymy serwis windy schodowej z wymianą akumulatorów, to całkowity koszt wynosi maksymalnie 400-500 zł brutto. Cena ta obejmuje realizację usługi, dojazd oraz nowe akumulatory. Jeśli natomiast zamówisz sam przegląd windy krzesełkowej – bez wymiany baterii oraz podzespołów, to Twój wydatek zamknie się w kwocie 250-300 zł.  

winda schodowa naprawa
Tabliczka znamionowa w krzeselku schodowym Otolift Two

Chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji krzesełek lub zamówić serwis windy schodowej?

Zadzwoń do nas, aby ustalić dogodny termin:
+48 606 686 002,
+48 787 986 002.