czwartek, 16 czerwca 2022

Windy pionowe dla niepełnosprawnych – co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji: 16.06.2022

Istnieje szereg urządzeń niwelujących bariery architektoniczne. Wyróżniamy windy schodowe, do których zaliczamy krzesła schodowe i platformy schodowe, a także windy pionowe, zwane podnośnikami pionowymi. Windy pionowe służą do transportu osoby niepełnosprawnej wraz z wózkiem inwalidzkim. Można je zamontować nie tylko wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz, bowiem cechują się one wysoką odpornością na działanie warunków zewnętrznych. 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Dla kogo odpowiednie są podnośniki pionowe?

- Jak wygląda montaż windy pionowej dla niepełnosprawnych?

- Jakie rodzaje wind pionowych mamy w ofercie?

Podnośniki/windy pionowe – dla kogo?

Winda pionowa przydaje się, gdy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi przemierzyć kilka pięter bądź wskazana jest obecność opiekuna np. w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Podnośniki pionowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli w domu występują zbyt wąskie schody lub klatka schodowa w bloku jest na tyle wąska, iż nie ma możliwości montażu windy schodowej.

Mężczyzna na wózku inwalidzkim znajduje się przed schodami w bloku
Bariera architektoniczna pod postacią schodów

Montaż windy pionowej dla niepełnosprawnych

Aby zainstalować windę pionową, należy właściwie przygotować miejsce montażu. W przypadku niektórych wind potrzebne będzie utworzenie podszybia lub zbrojonej płyty betonowej, na której stanie urządzenie transportujące niepełnosprawną osobę. Fundament musi odpowiadać przepisom prawa budowlanego. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest utworzenie dodatkowej linii zasilającej zabezpieczenia, takie jak hamulec czy zjazd awaryjny. Istotne jest zamontowanie bramki zabezpieczającej na górnym przystanku windy – jest to zwykle część składowa urządzenia i instaluje się ją podczas montażu podnośnika. Windy pionowe wyposażone są często w gotowy szyb, który posiada wbudowany napęd i system sterowania, co wyklucza konieczność prac związanych z budową kolejnego elementu podnośnika. 

Jakie rodzaje wind pionowych oferujemy?

Warto zwrócić uwagę na podnośnik Liftboy, które charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wymiarami i masą w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami - jego waga nieco przekracza 70 kg. Do zainstalowania windy pionowej Liftboy wymagane jest jedynie twarde, płaskie podłoże np. kostka brukowa lub podłoga w domu. Może być zamontowany również w bloku, a także w miejscach ogólnodostępnym, gdzie osoba na wózku inwalidzkim musi pokonać podest. Ten mały podnośnik może wznieść się na wysokość do 83 cm.

Windy pionowe Kali A oraz Kali B są transporterami większych rozmiarów i pozwalają osobie niepełnosprawnej na pokonanie na wózku inwalidzkim kilku kondygnacji, jak również wjazd do mieszkania przez balkon (opcja do rozważenia dla mieszkańców lokali usytuowanych na niskich kondygnacjach). Windy pionowe dla osób niepełnosprawnych o dużej wysokości podnoszenia wymagają montażu w specjalnym szybie lub na konstrukcji samonośnej. 

Podnośnik Kali A może przetransportować osobę na wózku inwalidzkim i jej opiekuna nawet na wysokość 4,5 m. Udźwig tego urządzenia to 400 kg. Kali A jest wyposażony w samonośny szyb stalowy, który dobrze sprawdza się na zewnątrz budynku. 

Winda pionowa dla niepełnosprawnych o dużej wysokości podnoszenia, zamontowana na zewnątrz budynku
Winda pionowa Kali A przed blokiem

Podnośnik Kali B może wznieść się do 3 m, a jego udźwig to maksymalnie 385 kg. Montujemy go na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Osoby korzystające z wózków inwalidzkich mogą wjechać do tego podnośnika korzystając z niskiej rampy najazdowej. Takie rozwiązanie stosowane jest w urzędach, przychodniach itp. 

Winda pionowa dla niepełnosprawnych zamontowana przed budynkiem użytku publicznego
Winda pionowa Kali B przed urzędem