piątek, 1 lipca 2022

Obiekcje klientów związane z zakupem krzeseł schodowych

Data publikacji: 01.07.2022

Zastanawiasz się, czy krzesło schodowe prostoliniowe bądź krzesło schodowe krzywoliniowe, to dobry wybór do Twojego domu? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, abyś przekonał się, że windy schodowe są dobrym rozwiązaniem przy niemal każdych schodach. 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czy ściana przy schodach wytrzyma udźwig krzesła i ciężar pasażera?

Czy potrzebujesz specjalnego zasilania?

- Czy krzesło schodowe to urządzenie bezpieczne?

- Czy obsługa windy schodowej krzesełkowej jest skomplikowana?  

Czy dasz radę przesiąść się z krzesła schodowego na wózek inwalidzki? 

- Czy jest możliwość obniżenia ceny urządzenia?

- Jakie są koszty użytkowania krzesła schodowego?

- Czy ściana przy schodach wytrzyma udźwig krzesła i ciężar pasażera?

Krzesła schodowe poruszają się po prowadnicach montowanych do stopni schodów, a nie do ściany. Waga sprzętu transportującego pasażera na jedną kondygnację wynosi około 100 kg, a udźwig samego urządzenia to średnio 130 kg. Zatem obciążenie 250 kg przenoszone jest na kilka stopni schodów, nad którymi aktualnie znajduje się osoba niepełnosprawna. Sporadycznie zdarza się, że szyna jest montowana do ściany, ale wtedy i tak musi się ona opierać o stopnie schodów. 

Krzesło krzywoliniowe na dolnym przystanku przed schodami
Krzesełko Otolift Air na dolnym przystanku

- Czy potrzebuję specjalnego zasilania?

Krzesła schodowe nie pobierają energii sieciowej jadąc w górę lub w dół, natomiast są zasilane akumulatorowo. Akumulator doładowuje się na stacji bazowej na górze i na dole schodów. W komplecie wraz z krzesłem klient otrzymuje ładowarkę, którą można podłączyć do zwykłego gniazdka lub przedłużacza. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych przewodów bądź wykorzystania bezpieczników. Pobór energii przez ładowarkę windy schodowej krzesełkowej można porównać do poboru generowanego przez ładowarkę telefoniczną. 

- Czy krzesło schodowe to urządzenie bezpieczne?

Każde urządzenie wyposażone jest w oparcie, podłokietniki i pas bezpieczeństwa, więc nie ma możliwości, by pasażer wypadł w trakcie jazdy. Krzesło schodowe prostoliniowe zatrzymuje się nad ostatnim stopniem schodów, a dzięki obrotowemu siedzisku osoba niepełnosprawna może spokojnie zejść z krzesła. Sprzęty z naszej oferty posiadają deklaracje zgodności z normami bezpieczeństwa.- Czy obsługa windy schodowej krzesełkowej jest skomplikowana?  

Obsługa krzesła schodowego jest prosta, bowiem urządzenia te są przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pasażer siada na krześle, zapina pas napinający, wciska przycisk i jest transportowany na inną kondygnację. Dodatkowo, po zamontowaniu sprzętu, zapewniamy szkolenie z jego obsługi, udostępniamy instrukcję obsługi z ilustracjami. 

- Czy dam radę przesiąść się z krzesła schodowego na wózek inwalidzki? 

Dla ułatwienia przejścia z windy schodowej na wózek oferujemy montaż podnośnika ściennego na dolnej i górnej stacji schodów. Podnośnik ścienny może być przenoszony w inne miejsce np. do łazienki, celem uproszczenia osobie starszej wejścia do wanny lub skorzystania z sedesu. 

Krzesło na szynie prostej na górnym przystanku schodów
Krzesełko HomeGlide na górnym przystanku

- Czy jest możliwość obniżenia ceny urządzenia?

Istnieją dofinansowania z PFRON dla osób posiadających I i II grupę inwalidzką. W razie pytań i niejasności służmy pomocą, ponieważ wielu naszych klientów skorzystało z takiej dotacji. Partycypować w kosztach zakupu windy schodowej może wspólnota mieszkaniowa, różne fundacje. Warto rozeznać się w swoim miejscu zamieszkania, jakie są dostępne opcje dofinansowania lub dopytać nas. 

Proponujemy także możliwość rozłożenia płatności za sprzęt na 3 lub 4 transze, wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień. Kolejną opcją jest zakup sprzętu używanego, który czasami mamy w ofercie. Cena używanego krzesła schodowego może być niższa o 40 – 50% w odniesieniu do kosztu nowej windy schodowej. Na urządzenia używane również dajemy gwarancję, z reguły są to 2 lata. 

- Jakie są koszty użytkowania krzesła schodowego?

Należy uwzględnić koszty serwisu, który przeprowadza się raz do roku. W ramach gwarancji cena serwisu wynosi zwykle 200 – 300 zł, natomiast w okresie pogwarancyjnym jest to 300 – 400 zł. 

Kolejnym kosztem jest wymiana akumulatorów (cena orientacyjna takiej usługi to 500 zł), którą zaleca się wykonywać co 3 lata. Ze swojej strony każdorazowo w ramach serwisu sprawdzamy stan tych urządzeń, gdyż może okazać się, że źródło zasilania zachowa swoją żywotność nawet 5 lat.