niedziela, 17 lipca 2022

Serwisowanie krzesełek schodowych

Data publikacji 17.07.2022

Niezwykle istotne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi windy schodowej przed rozpoczęciem korzystania z niej, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na przyjazd specjalisty, który naprawi usterkę czy wymieni zużytą ładowarkę. Awarie sprzętu zdarzają się rzadko i w większości przypadków spowodowane są nieprawidłowym użytkowaniem. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

- Od czego zacząć, kiedy krzesełko schodowe nie działa?

- O czym należy pamiętać, by winda krzesełkowa działała sprawnie przez wiele lat?

- Serwis wind schodowych – na jakie części składowe krzeseł schodowych należy zwrócić uwagę?

- Najczęstsze błędy w użytkowaniu wind schodowych 

Co robić, kiedy krzesełko schodowe nie działa? 

Ważne jest, aby znać nazwę i model urządzenia, bowiem znacznie ułatwi nam to rozmowę telefoniczną. W pierwszej kolejności staramy się określić, co nie działa, ponieważ czasami okazuje się, że wizyta u klienta nie jest konieczna, a powód wadliwego funkcjonowania windy schodowej jest łatwy do usunięcia przez osobę użytkującą lub jej opiekuna. 

Nie zawsze jesteśmy w stanie przyjechać natychmiast w celu zidentyfikowania przyczyny usterki, z uwagi na dużą ilość pracy na terenie całego kraju. Wówczas na serwis trzeba poczekać nieco dłużej niż 2-3 dni. 

Krzesło schodowe prostoliniowe przed budynkiem
Krzesełko schodowe Acorn Superglide na zewnątrz budynku

O czym należy pamiętać, by winda krzesełkowa działała sprawnie przez wiele lat? 

Osoby niepełnosprawne potrzebują sprzętów ułatwiających pokonywanie barier architektonicznych, jakimi są schody. Jeśli krzesło schodowe nagle przestanie działać, jest to duży dyskomfort, który uniemożliwia poruszanie się po kondygnacjach w domu lub w bloku. Aby zminimalizować ryzyko awarii krzesła schodowego, pamiętaj o konieczności regularnego wykonywania serwisu. 

Serwis windy krzesełkowej powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. Urządzenia zewnętrzne winny być poddawane sprawdzeniu przez specjalistę nawet co pół roku. Istotne jest, aby serwis wykonywała osoba, która ma odpowiednie uprawnienia wydane przez UDT, a także odbyła szkolenie u producenta danego urządzenia. Naprawa wind krzesełkowych przez naszą firmę, to pewność powierzania sprzętu specjalistom. 


Serwis wind schodowych – na jakie części składowe krzeseł schodowych należy zwrócić uwagę?

 – akumulatory

By system ładowania funkcjonował prawidłowo należy trzymać ładowarkę w gniazdku, a krzesło parkować na punkcie ładowania. Dokonując serwisu krzesełek schodowych należy sprawdzić, czy w gniazdku elektrycznym jest odpowiednie napięcie, czy ładowarka działa poprawnie, a także jaki jest stan akumulatorów, czyli ich napięcie na postoju i w ruchu z obciążeniem. Windy krzesełkowe wyposażone są w 2 akumulatory żelowe 12V. Z reguły te części polegają wymianie co 3 lata – tak wskazuje producent. Niektórzy klienci decydując się na samodzielną wymianę akumulatorów, co często skutkuje połamaniem obudowy, dlatego lepiej zostawić to zadanie specjalistom. W ramach corocznego serwisu sprawdzamy, jakie części należy wymienić i oferujemy materiały zamienne. 

- mechanizm OSG, czyli tzw. ogranicznik prędkości

Naprawa krzesełek schodowych może wynikać z niemożności uruchomienia windy schodowej lub z jej nagłego zatrzymania się podczas jazdy. Powodem może być mechanizm OSG, który blokuje krzesło schodowe w momencie, gdy pasażer usiłuje zmienić pozycję w trakcie jazdy. Przyczyną blokady na skutek działania mechanizmu OSG może być potrząsanie krzesełkiem schodowym. 

- rolki prowadzące

Rolki prowadzące z szyny jezdnej podlegają wymianie co 8-10 lat.

Krzesło schodowe w różnych ujęciach
Krzesełko HomeGlide na szynie prostoliniowej

Najczęstsze błędy w użytkowaniu wind schodowych to:

- zbyt intensywne obchodzeni się ze sprzętem, co powoduje uszkodzenia podnóżka, pierścienia obrotowego pod siedziskiem, czy przełączników w podłokietnikach

- brak kluczyka w stacyjce lub nie znajduje się on w pozycji startowej, a więc winda nie rusza z miejsca

- zabrudzenie mikroprzełączników na obudowie lub ich blokada spowodowana przez niektóre przedmioty domowego użytku np. długopis

- pilot zdalnego sterowania odmawia posłuszeństwa, gdyż baterie przestały działać lub włożone są w niepoprawny sposób. Jeśli po sprawdzeniu umiejscowienia baterii pilot dalej nie funkcjonuje, może to generować konieczność jego wymiany. 

Serwis krzesełek schodowych oferujemy zarówno Naszym klientom, jak i osobom które dotąd nie korzystały z naszych usług. Po wizycie serwisowej wydajemy klientowi protokół poserwisowy, gdzie wskazujemy, które podzespoły zostały sprawdzone. Jeśli Twoje krzesło schodowe nie działa, nie wahaj się – zadzwoń do nas.