wtorek, 9 sierpnia 2022

Aktualizacja cen w ofertach na windy

Data publikacji: 09.08.2022

Krzesła schodowe uważane są za urządzenia kosztowne, na które wiele osób niepełnosprawnych nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzi PFRON, który oferuje dofinasowania do zakupu sprzętów służących do likwidacji barier architektonicznych. To powoduje, że proste i łatwe w obsłudze urządzenie, jakim jest krzesło schodowe, staje się dostępne dla osób niedysponujących dużymi nakładami finansowymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

- Dlaczego warto kupić krzesełko schodowe?

- Ile kosztuje krzesło schodowe?

- Aktualizacja cen krzesełek schodowych

Dlaczego warto kupić krzesełko schodowe?

Krzesło schodowe, czyli mała winda schodowa, to środek ułatwiający poruszanie po kondygnacjach, na który najczęściej decydują się nasi klienci. Dzieje się tak, ponieważ krzesełka schodowe są proste w obsłudze, a ich użytkowanie nie stwarza zagrożenia dla pasażera. Takie urządzenie może być obsługiwane przy pomocy pilota zdalnego sterowania lub joysticku zlokalizowanego w podłokietniku. 

Kobieta korzystająca z krzesła prostoliniowego w domu
Krzesełko schodowe Homeglide na torze prostoliniowym w domu jednorodzinnym

Takie opcje jak funkcja łagodnego startu i stopu, pasy bezpieczeństwa, czujniki inicjujące zatrzymanie urządzenia po zetknięciu z przeszkodą, możliwość obrotu siedziska na górnym przystanku oraz przycisk alarmu powodują, że krzesełka schodowe są odpowiednie zarówno dla osób w podeszłym wieku, jak i dla dzieci z dysfunkcjami narządu ruchu. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych wariantów wyposażenia urządzenia np. automatycznie składanych elementów, które powodują, że krzesło zajmuje mniej miejsca przy schodach. 

Ile kosztuje krzesło schodowe?

Cena windy dla osoby niepełnosprawnej uzależniona jest głównie od kształtu schodów oraz ich długości. Cena krzesełka schodowego montowanego na schody proste jednobiegowe jest niższa w porównaniu z ceną krzesełka przeznaczonego na tor krzywoliniowy. Cena wind krzesełkowych krzywoliniowych wynika z ich indywidualnego dostosowania pod konkretne schody. Zdarza się, że do montażu krzesła należy dodać koszty wynikające z konieczności przeprowadzenia prac przygotowawczych np. budowlanych.

Im mniej metrów szyny należy zainstalować na schodach, tym urządzenie jest tańsze. Wynika to z niższej ceny samego sprzętu, jak i mniejszych kosztów transportu oraz montażu przy krótszej szynie. Na koszt urządzenia wpływa ilość i rodzaj zakrętów, a także przystanków pośrednich, jak ma to miejsce zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Przy montażu urządzenia istotną rolę odgrywa materiał, z którego zrobione są schody. Jeśli jest to drewno, to z reguły zamontowanie krzesła na takich schodach będzie mniej kosztowne niż instalacja sprzętu na schodach z betonu.  

Montaż krzesełka schodowego w domu

Wybierając między krzesłem prostoliniowym a krzywoliniowym należy zdawać sobie sprawę, że maksymalna długość toru jezdnego dla szyny prostej to 8-10 m, a dla szyny krzywoliniowej jest to nawet 30 m. Krzesło schodowe krzywoliniowe może być więc użytkowane w bloku 4-kondygnacyjnym. 

Czasami mamy w ofercie używane krzesełka prostoliniowe, które można nabyć za kwotę 7-8 000 zł netto. Nasi klienci otrzymują roczną gwarancję na takie urządzenie. W zależności od konkretnej sytuacji możliwe jest też wypożyczenie krzesełka schodowego, by osoba niepełnosprawna oceniła, jak urządzenie podnosi komfort poruszania się po domu. 

Aktualizacja cen krzesełek schodowych

Oferty cenowe, które udostępniamy klientom mają termin ważności z uwagi na wzrastające koszty urządzeń narzucane przez producentów. Stale rosnący kurs euro przekłada się na podniesienie cen montażu i dostawy krzesełek. Oferta cenowa otrzymana w lutym nie będzie aktualna w sierpniu, dlatego przed złożeniem zamówienia, zalecamy kontakt z konsultantem w celu poznania obowiązującego kosztorysu. 

W naszej firmie ceny krzesełek schodowych rozpoczynają się od 11 000 zł netto np. krzesełko Homeglide montowane wewnątrz budynku. Warto wiedzieć, że koszt urządzenia nie musi być pokrywany wyłącznie ze środków własnych osoby niepełnosprawnej, bowiem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dysponuje specjalnymi zasobami przeznaczonymi na dofinansowanie do zakupu sprzętów do likwidacji barier architektonicznych. Dofinansowanie z powyższej instytucji może wynieść do 95%, lecz z reguły jest to 60 - 80% poniesionych kosztów co sprawia, że krzesła schodowe stają się dostępne dla szerszej grupy odbiorców. 

Pieniądze wrzucane do skarbonki "świnki"
PFRON posiada środki na dofinansowanie do zakupu sprzętów do likwidacji barier architektonicznych

Aby uzyskać dotację należy złożyć komplet wymaganych dokumentów wraz z wnioskiem o dofinasowanie do lokalnego PCPR lub MOPS. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj