wtorek, 29 marca 2016

Dane techniczne krzesełka schodowego Acorn Superglide

Krzesełko schodowe Acorn Superglide
Krzesełko schodowe Acorn, szczególnie model na prostym torze jezdnym o oznaczeniu Superglide 120 to bardzo popularna winda schodowa. To krzesełko schodowe jest dostępne na polskim rynku w wersji nowej oraz używanej. Poniżej zamieszczę kilka najważniejszych danych technicznych tego urządzenia.

Maksymalny udźwig krzesełka schodowego Acorn Superglide to 127 kg. Z doświadczenia wiem, że urządzenie to w pewnych sytuacjach może przewieźć  bez problemu osobę ważącą nawet do 140 kg - szczególnie jeżeli schody są w miarę krótkie i niezbyt strome. Winda zasilana jest z dwóch akumulatorów żelowych o napięciu 12 V i pojemności 7 Ah - baterie połączone są w szereg, co oznacza, że na silnik podawane jest napięcie 24 V DC. Moc samego silnika elektrycznego to 250 W - jest on na stałe połączony z przekładnią, która gwarantuje odpowiednie przełożenie oraz bezpieczeństwo. Na wałku silnika zamocowano hamulec elektromagnetyczny, który w razie potrzeby zatrzymuje od razu urządzenie bez praktycznie żadnej bezwładności.Tor jezdny krzesełka schodowego Acorn Superglide
Krzesełko schodowe porusza się po torze jezdnym, którym jest profil aluminiowy z przykręconą stalową zębatką. Maksymalna długość toru jezdnego to 8 metrów. Kąt nachylenia toru jezdnego powinien mieścić się z przedziale od 25 do 55 stopni. Tor jezdny mocowany jest do stopni schodów i zajmuje on około 20 cm licząc od ściany (szerokość profilu to 14 cm i jest on odsunięty od ściany na około 6 cm). Tor jezdny mocowany jest specjalnymi uchwytami (mocowaniami), rodzaj mocowania jest uzależniony od materiału z jakiego wykonane są schody. Z reguły odstęp pomiędzy poszczególnymi mocowania nie powinien przekraczać 1 metra.

Ładowanie akumulatorów w krzesełku schodowym
Jak wspomniałem wcześniej krzesełko schodowe zasilane jest podczas jazdy z dwóch akumulatorów, jednak akumulatory te muszą być doładowywane. Odbywa się to automatycznie - wraz z krzesełkiem dostarczana jest ładowarka (transformator), która musi być wpięta do gniazdka elektrycznego 230V ~ 50 Hz. Ładowarka ta podaje niskie napięcie na punkty ładowania, które są umiejscowione z reguły na krańcach szyny. W momencie kiedy krzesełko zatrzymuje się na dolnym lub górnym przystanku następuje automatyczne ładowanie akumulatorów.

Wymiary siedziska krzesełka schodowego AcornWymiary siedziska oraz całego krzesełka schodowego podajemy na schemacie obok. Standardową szerokość pomiędzy podłokietnikami można jeszcze nieco zwiększyć - dzięki temu mamy pewność, że nawet osoba dosyć tęga bez problemu będzie mogła wygodnie skorzystać z tej windy. Siedzisko od jakiegoś czasu jest nieco inne niż w starszych modelach krzesełka. Ma ono bardzo ergonomiczny kształt i estetyczny wygląd. Siedzisko posiada bezwładnościowy pas bezpieczeństwa. Na końcach obydwu podłokietników znajdują się przyciski sterujące (joysticki).
Obracane siedzisko w krzesełku schodowym
Bardzo ważną informacją jest to, że na górze schodów siedzisko może być obrócone, tak aby wsiadanie i zsiadanie z krzesełka było wygodniejsze i bezpieczne. Zarówno siedzisko, jak i podłokietniki oraz podnóżek mogą być złożone - dzięki temu krzesełku nie zajmuje dużo miejsca na schodach i umożliwia wygodnie z nich korzystanie dla innych domowników.

Więcej informacji odnośnie krzesełka schodowego Acorn Superglide możecie znaleźć w oficjalnej broszurce informacyjnej producenta - kliknij tutaj aby pobrać/otworzyć broszurkę w formacie PDF