środa, 30 marca 2016

Schodołaz jako alternatywa dla windy schodowej

Czym jest schodołaz?

Schodołazy są to transportery schodowe posiadające napęd elektryczny - służą one do przewożenia ludzi - najczęściej po schodach. Schodołazy często są jednym możliwym rozwiązaniem służącym do likwidacji bariery architektonicznej.
Ogólnie schodołazy możemy podzielić na schodołazy kroczące i gąsienicowe. Zarówno jedne jak i drugie można także znaleźć na polskim rynku w wersji używanej, a więc i w znacznie niższej cenie niż ta, jaką trzeba zapłacić za nowe urządzenie.

Schodołazy kroczące

Schodołaz kroczący w zestawie z wózkiemZaczniemy od schodołazów kroczących, gdyż te urządzenia są z reguły bardziej przystępne cenowo. Schodołazy kroczące posiadają oprócz silnika elektrycznego i akumulatorów specjalny układ napędowy zbudowany albo z dwóch zestawów kółek albo z kółek i wysuwanego trzpienia - ten zestaw napędowy ma za zadanie podniesienie lub opuszczenie schodołaza (wraz z pasażerem) na kolejny stopień schodów. Zasadę działania schodołaza kroczącego można zobaczyć na tym filmie - https://www.youtube.com/watch?v=4Q96IqB77A8 - zachęcamy do obejrzenia.
Schodołazy kroczące są z reguły dostarczane albo z wózkiem inwalidzkim albo ze specjalnym fotelikiem, który najczęściej wyposażony jest w małe kółeczka. Wynika to z faktu, że schodołaz kroczący ma specjalne mocowanie, które pozwala na doczepienie do niego wózka lub tego fotelika - jednak to mocowanie jest z reguły ustawiane na stałe. Z drugiej strony wózek inwalidzki również musi mieć takie samo mocowanie - dlatego też, nie każdy wózek da się podpiąć pod schodołaz kroczący.


Schodołaz kroczący z fotelikiem
Schodołaz kroczący świetnie sprawdza się na wąskich schodach. Maksymalna wysokość stopnia może wynosić nawet 20 cm - wynika z tego, że schody mogą być także dosyć strome. Udźwig schodołaz to teoretycznie 120 kg, jednak w praktyce jest to uzależnione od osoby, która takim schodołazem steruje. Zakłada się, że aby użytkowanie schodołaza było bezpieczne operator schodołaza powinien być osobą sprawną i powinien móc bez problemu udźwignąć ciężar stanowiący 25% masy ciała osoby wwożonej. Tak więc jeżeli osoba niepełnosprawna waży około 100 kg to operator powinien móc podnieść ciężar 25 kg. Widać więc, że schodołaz nie zawsze się sprawdzi dobrze w postaci urządzenia do likwidacji bariery architektonicznej. Często jako urządzenie alternatywne dla schodołaza można rozważyć krzesełko lub platformę schodową.

Schodołazy gąsienicowe


Schodołaz gąsienicowy
Ten rodzaj schodołazów działa nieco inaczej niż schodołaz kroczący. Schodołazy gąsienicowe również posiadają napęd elektryczny, jednak przeniesienie napędu następuje przez zestaw dwóch gąsienic wykonanych z mocnej gumy. Gąsienice te zapewniają odpowiednią przyczepność na schodach i nie pozwalają zsunąć się ze schodów schodołazowi wraz z pasażerem.
Schodołaz gąsienicowy jest znacznie większy i cięższy, a także potrzebuje więcej miejsca (szczególnie na zakrętach) w porównaniu do schodołazu kroczącego. Kąt nachylenia schodów z reguły nie powinien przekraczać 30 stopni, aby jazda tym urządzeniem była bezpieczna. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju transporterów schodowych jest możliwość podpięcia praktycznie każdego rodzaju wózka inwalidzkiego - uchwyty mocujące w jakie wyposażone jest to urządzenie są dosyć uniwersalne.
Schodołazy gąsienicowe w przeciwieństwie do kroczących nie wymagają od operatora używania żadnej siły - jedyne co należy robić to wciskanie przycisku "jazda w górę" lub "jazda w dół".

Każdy z opisanych powyżej schodołazów jest zasilany z akumulatorów znajdujących się w urządzeniu. Zasięg, czyli długość pracy na w pełni naładowanych bateriach zależy od danego modelu i kilku innych czynników - generalnie każde urządzenie informuje użytkownika o stopniu naładowaniu akumulatora. W momencie kiedy należy baterie doładować podłączamy urządzenie do ładowarki dostarczonej w zestawie.

Schodołazy w przeciwieństwie do wszystkich innych urządzeń do transportu osób mających trudności z poruszaniem się nie muszą być na stałe montowane na schodach lub przy budynku - dzięki temu nie zajmują miejsca i nie utrudniają poruszania się innym mieszkańcom - schodołazy są używane wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba.

Poniżej zamieszczamy film pokazujący działanie schodołaza