czwartek, 8 września 2016

Krzesełka schodowe – praktyczne informacje odnośnie zasilania


Krzesełka schodowe to urządzenia, z których mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, jednak nie do tego stopnia, że muszą poruszać się na wózku inwalidzkim (dla takich osób istnieją platformy schodowe). Krzesełka schodowe są najtańszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o transport osób niepełnosprawnych po schodach – wciąż jednak są mało znane w Polsce. Krzesełka schodowe są z reguły instalowane w domach prywatnych – jednak montaż tych urządzeń jest także możliwy w budynkach użyteczności publicznej.

Akumulator w krzesełkach

Krzesełka schodowe są napędzane silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatora, a dokładniej dwóch akumulatorów żelowych o napięciu 12V i pojemności 7Ah. Dzięki temu rozwiązaniu, z krzesełka można korzystać nawet w przerwach w zasilaniu sieciowym (awaria może być spowodowana burzą lub, na przykład, pracami serwisowymi na linii).

Czasami zamiast dwóch baterii mogą być cztery – uzależnione jest to od konstrukcji krzesełka – baterie nie mogą być umieszczone pionowo – ustawione są pod skosem lub poziomo.


Baterie krzesełka schodowego

Akumulatory łączone są szeregowo, a ich stałe napięcie wspólne to 24 V. Należy pamiętać o regularnym doładowywaniu baterii. W tym celu potrzebujemy gniazdka elektrycznego, do którego wpinamy ładowarkę – najlepiej byłyby, żeby ładowarka pozostała w gniazdku na stałe. Jeżeli punkty ładowania będą znajdowały się na parkingu dolnym lub górnym schodów, akumulatory krzesełka będą samoczynnie się doładowywać, w czasie postojów krzesełka. Jest to bardzo duże udogodnienie – zwłaszcza, że o regularnym ładowaniu akumulatorów nie można zapominać. Jeżeli – niestety – zapomnimy o doładowaniu i akumulatory będą wykazywać niski poziom energii, nie będzie możliwe ponowne ich naładowanie - trzeba będzie wymieniać je na nowe.

Jak wynika z powyższego, należy pozwolić krzesłu odpocząć na górze lub dole schodów, w zależności od tego gdzie znajduje się gniazdko. W ten sposób, nie doprowadzimy akumulatora do wyczerpania, nie będziemy musieli wymieniać baterii na nowych, a dodatkowo przedłużymy ich żywotność. Baterie w krzesełku schodowym, jeżeli odpowiednio o to zadbamy mogą posłużyć od dwóch do czterech lat. Duże znaczenie jednak mają też inne czynniki, jak warunki konstrukcyjne, kąt nachylenia szyny, czy też waga osoby korzystającej z krzesełka.

Wymiana baterii

Należy pamiętać o regularnym przeglądzie krzesełka schodowego, należy zadbać o to, by serwisant dokonał odpowiednich pomiarów, by sprawdzić, czy danych baterii można jeszcze używać, czy już należy wymienić je na nowe.

Jeżeli mamy taką możliwość warto zainstalować gniazdko w odległości około metra od górnej lub dolnej części schodów. Nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gniazdka – może to być zwyczajne gniazdko, jakie używa się w domach do innych urządzeń. Również co do przewodu brak specjalistycznych wymagań – pamiętajmy, że krzesełko nie jest bezpośrednio podłączane do prądu, zatem przewód nie musi być gruby. Dodatkowe zabezpieczenia przewodu także są zbędne – natężenie prądu podczas postoju krzesełka wynosi niecały amper, zatem nie ma się czego obawiać.

Aby samodzielnie wymienić baterie trzeba bardzo dobrze znać konstrukcję krzesełka schodowego. Bez tej wiedzy, zalecamy udać się po pomoc w doborze odpowiednich baterii do wykwalifikowanego serwisanta.