niedziela, 4 września 2016

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych - porównanie

Porównanie platform schodowych
Platformy schodowe przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich są coraz bardziej znane w naszym kraju. Widać je w bankach, urzędach, szkołach czy szpitalach. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z faktu istnienia urządzenia, które umożliwia łatwe i bezpieczne pokonanie bariery architektonicznej oraz zapewnia osobie niepełnosprawnej niezależność i wolność.
Jednak, tak jak istnieje  wiele rodzajów samochodów tak samo istnieje sporo typów platform schodowych. Każde urządzenie pomimo wielu cech podobnych jest nieco inne, czy to w sposobie obsługi czy też w swojej konstrukcji. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że musimy wybrać taką platformę schodową, która będzie jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb oraz do miejsca, w których będzie zainstalowana.

Rodzaje platform schodowych 

 

Główny podział platform schodowych dokonywany jest pod względem kształtu toru jezdnego, czyli tzw. prowadnicy, po której winda porusza się w górę i w dół. Wyróżniamy tutaj platformy schodowe poruszające się po torze prostym oraz krzywoliniowym.
Platforma schodowa na szynie krzywoliniowej
Platforma schodowa krzywoliniowa - np. model Ascendor PLK8, porusza się po torze jezdnym krzywoliniowym. To znaczy, że szyna jezdna może być wygięta w postaci zakrętów standardowych 90 i 180 stopni lub niestandardowych (dowolnych). Co więcej kąt nachylenia takiego toru jezdnego może być zmienny. Wśród platform schodowych krzywoliniowych z reguły znajdują się urządzenia o napędzie zębatkowym i linowym. Jedną z bardziej popularnych platform schodowych o napędzie linowym jest Omega.
Platforma schodowa krzywoliniowa idealnie nadaje się do miejsc, gdzie trzeba pokonać kilka kondygnacji. Również tam, gdzie urządzenie na jakimś odcinku musi się przemieścić w poziomie albo w miejscu gdzie potrzebne są 3 lub 4 przystanki dobrym rozwiązaniem będzie platforma schodowa poruszająca się po torze krzywoliniowym.

Platformy schodowe na szynie prostej 

Platforma dla niepełnosprawnych Ascendor PLG7
Platformy schodowe proste to takie, które poruszają się po torze jezdnym prostym zamocowanym pod stałym kątem nachylenia. Z reguły tor jezdny urządzenia stanowią dwie rury lub dwie prowadnice. Napęd tego rodzaju wind schodowych jest najczęściej zębatkowy, to znaczy, że silnik elektryczny znajdujący się w urządzeniu napędza koło zębate (zazwyczaj poprzez jakąś przekładnię), które toczy się po listwie zębatej znajdującej się na prowadnicy. Kąt nachylenia takiego toru jezdnego jest taki sam na całej jego długości i z reguły mieści się w zakresie od 15 do 45 stopni - oczywiście dla różnych modeli platform dolna i górna granica mogą być nieco inne. Platformy schodowe proste nie mogą poruszać się po poziomych odcinkach toru jezdnego. Również ten rodzaj windy schodowej ma zawsze dwa przystanki - dolny i górny.
Szynę jezdną platform schodowych (zarówno prostych i jak krzywoliniowych) można zamocować do ściany - musi być to pełna ściana nośna lub na słupkach kotwionych do stopni schodów.
Obecnie z reguły większość platform schodowych zasilana jest z akumulatorów - rzadko spotyka się zasilanie sieciowe. W niektórych platformach są 4 akumulatory (np. Ascendor PLG7), w innych tylko dwa (Logic Extrema). Akumulatory te są automatycznie doładowywane na stacjach dokujących, czyli na przystankach górnym i dolnym.
Większość platform ma możliwość w pełni automatycznej obsługi za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jednym z wyjątków jest platforma prosta Delta, która może występować w wersji manualnej. Dla osób będących na stałe z opiekunem jest to całkiem dobre rozwiązanie. Przy okazji warto dodać, że platforma Delta jest jedną z tańszych platform schodowych - niemniej jednak jest ona całkiem głośna, a do tego czas jej dostawy wynosi około półtora miesiąca.
Platforma schodowa prosta Logic Extrema
Przeciwieństwem jest platforma schodowa produkcji włoskiej Logic Extrema. Jest to urządzenie dosyć uniwersalne - jako jedyna na rynku może być zainstalowana zarówno po prawej jak i lewej stronie schodów - większość platform schodowych jest od razu produkowana jako prawo- lub lewostronna (dodam od razu, że stronę określamy patrząc w górę schodów). Ten rodzaj platformy jest zawsze automatyczny i możliwa jest jego dostawa nawet w ciągu 3 dni - często na podstawie zdjęć schodów przesłanych w emailu przez klienta. Jeżeli ktoś potrzebuje szybkiej dostawy i montażu platformy schodowej w rozsądnej cenie to platforma schodowa na szynie prostej Logic Extrema jest dobrym rozwiązaniem.
Bardzo często w naszym kraju, szczególnie w starszych blokach mamy dosyć wąskie schody. Montaż windy na takiej klatce wymaga specjalnego podejścia do zagadnienia. Ważne jest, aby wybrać urządzenie jak najmniejsze, które nie zawęzi już i tak wąskich schodów. Często chcąc się w ogóle zmieścić z montażem należ zdemontować istniejącą poręcz. W takiej sytuacji jednym słusznym rozwiązaniem jest platforma schodowa Ascendor PLG7. Tor jezdny tego urządzenia pełni funkcję pochwytu, a poza tym w standardzie jest on wykonany ze stali nierdzewnej. Dodatkowo urządzenie to jest bardzo cienkie i nie zawęża zbytnio schodów. Ważnymi cechami platform tego producenta są: szeroki wybór rozmiarów podestu jezdnego, 3-letnia gwarancja oraz bardzo cicha praca platformy i jej jakość wykonania.
W najbliższej przyszłości z pewnością opiszemy na tej stronie każdą z wyżej wymienionych platform schodowych bardziej dokładnie z podaniem danych technicznych oraz pokazaniem większej ilości zdjęć i filmów.