środa, 8 sierpnia 2018

Jakie krzesełko schodowe na szynie prostej wybrać?


Mieszkasz w domu jednorodzinnym lub budynku wielomieszkaniowym a pokonywanie schodów sprawia Ci trudność? Aby dostać się na wyższe piętro potrzebujesz pomocy? Krzesełka schodowe są idealnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. 

Jeśli rozważasz zakup windy schodowej na jeden prosty odcinek schodów – ten artykuł jest dla Ciebie. Natomiast jeśli jeszcze nie wiesz czym są krzesełka schodowe – poznasz ich zastosowanie i specyfikę. Wybraliśmy trzy urządzenia, których wybór rekomendujemy – Acorn Superglide, Otolift Parallel oraz HomeGlide. 


Krzesełko schodowe – do czego służy?

Krzesełka schodowe występują w dwóch wariantach – poruszające się na szynie prostej oraz na szynie  krzywoliniowej. Służą do pokonywania barier architektonicznych w postaci schodów przez osoby starsze oraz niepełnosprawne. Krzesełka pomagają osobom z ograniczeniami ruchowymi lecz jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim możliwe, że lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie platforma schodowa – niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę, że jest ona dużo droższa niż krzesełko i potrzebuje więcej miejsca na klatce schodowej.


Producenci urządzeń dźwigowych dbają o ich elegancki wygląd, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki składanej konstrukcji krzesełek schodowych zaoszczędzisz miejsce na schodach. Cicha praca zapewni dyskrecję – korzystanie z krzesełka nie będzie przeszkadzało pozostałym domownikom. Wszystkie krzesełka można instalować na praktycznie każdych schodach o biegu prostym. Windy schodowe mają stosunkowo niską cenę na tle innych urządzeń dźwigowych. Pamiętaj, że możesz starać się o dofinansowanie na ich zakup ze środków PFRON.

Krzesełko schodowe Acorn Superglide 130


Krzesełko Acorn Superglide jest w pełni zautomatyzowane – posiada automatycznie obracane siedzisko, podnóżek i składaną dolną końcówkę szyny jezdnej. Standardowa długość szyny jezdnej wynosi 5 metrów, natomiast jeśli Twoje schody mają inną długość – szynę można skrócić lub wydłużyć. Jej montaż jest możliwy zarówno po prawej jak i lewej stronie schodów – wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Krzesełko jest wyposażone w następujące elementy:


Specyfikacja:
Kąt nachylenia: od 23 do 55 stopni
Udźwig: 127 kg
Prędkość: do 15 m/s
Moc: 0,25 kW
Minimalna szerokość schodów: 60 cm
Sterowanie: joystick lub pilot zdalnego sterowania
Gwarancja: 2 lata (lub za dopłatą 3 lata)

Jak sprawdzić wymiary Twoich schodów? 

Dokładna instrukcja znajduję się w naszym artykule – Jak zmierzyć schody przed montażem krzesełka schodowego.

Krzesełko Otolift Parallel


Kolejnym krzesełkiem jest model Otolift Parallel, które porusza się na szynie jezdnej wykonanej z oksydowanego aluminium. Charakteryzuje się prostą konstrukcją oraz estetycznym wyglądem – istnieje możliwość doboru koloru tapicerki, dzięki czemu dopasujesz je do swojego wnętrza. O Twoje bezpieczeństwo i komfort zadba system łagodnego startu oraz stopu. Istnieje możliwość zdalnego zablokowania dostępu przy pomocy kluczyka elektronicznego lub immobilisera. W tym modelu szyna jezdna może być mocowana w całości do ściany, a nie do stopni schodów jak w innych urządzeniach, a dodatkowo jest ona bardzo cienka.


Krzesełko schodowe Otolift Parallel idealnie nadaje się na ciasne i wąskie schody oraz klatki schodowe w blokach.

Specyfikacja:
Kąt nachylenia: od 28 do 56 stopni
Udźwig: 130 kg
Prędkość: do 15 m/s
Moc: 0,3 kW
Minimalna szerokość schodów: 60 cm
Sterowanie: joystick lub pilot zdalnego sterowania
Gwarancja: 3 lata

Krzesełko schodowe HomeGlide


HomeGlide występuje również w ulepszonej wersji Extra oraz do montażu na zewnątrz. Wersja Extra jest wyposażona w kilka udogodnień takich jak:
  • zaokrąglone podłokietniki,
  • możliwość wyboru koloru tapicerki,
  • automatycznie obracane siedzisko,
  • składana szyna (dolny kawałek szyny, tzw. zawias)


Wszystkie krzesełka zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa, ładowarkę doładowującą akumulatory automatycznie oraz pilot zdalnego sterowania. HomeGlide (w podstawowej wersji) cechuje się najniższą ceną na tle pozostałych urządzeń przy zachowaniu jakości i komfortu użytkowania.

Jest to najtańszy model z opisanych krzesełek schodowych.

Specyfikacja:
Kąt nachylenia: od 25 do 53 stopni
Udźwig: 125 kg
Prędkość: do 15 m/s
Moc: 0,22 kW
Minimalna szerokość schodów: 68 cm
Sterowanie: joystick lub pilot zdalnego sterowania
Gwarancja: 2 lata

Dokładne porównanie specyfikacji krzesełek znajduje się poniżej:


Nie wiesz które krzesełko wybrać?


Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz, które krzesełko wybrać, skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby oraz miejsce instalacji. Możesz usprawnić cały proces, robiąc zdjęcia schodów, zgodnie z instrukcją (Jak zmierzyć schody przed montażem krzesełka schodowego) i prześlij je na adres mailowy: info@windy-schodowe.pl