środa, 3 października 2018

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w naszych domach. Bardzo ważne jest, aby przed remontem lub podczas tworzenia projektu zadbać o podstawowe funkcje jakie ma spełniać. Jak przygotować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, która będzie w pełni funkcjonalna a jednocześnie bezpieczna? Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które przedstawiamy w naszym artykule. Zacznijmy od drzwi wejściowych

Zapomnij o progu, który będzie utrudniał wjechanie do łazienki na wózku inwalidzkim. Szerokość drzwi wejściowych do łazienki powinny mieć 100 cm. Gdy już uda nam się wjechać do pomieszczenia, warto zadbać o przestrzeń do swobodnego manewrowania wózkiem. 
Optymalnym obszarem wewnątrz będzie średnica okręgu o wartości 150 cm. Im większa przestrzeń - tym lepiej. Jeśli jednak nasza łazienka jest zbyt mała i mimo trudów, nie uda nam się zachować minimalnej przestrzeni dla osoby na wózku inwalidzkim - warto pomyśleć o poszerzeniu łazienki kosztem innym pomieszczeń. Jest to o tyle ważne, aby zapewnić jak największy komfort i swobodę w korzystaniu z tego pomieszczenia. 


Źródło: aquatro.pl


Uchwyty i poręcze

Czyli niezbędne elementy w każdej łazience dla osób niepełnosprawnych. Przed zakupem i montażem koniecznie sprawdź indywidualne potrzeby osoby korzystającej z toalety. Dlaczego? Rynek oferuje wiele rodzajów poręczy (średnica rur, długość), dzięki czemu możesz je dobrać idealnie do potrzeb - zapewniając wygodne użytkowanie. 


Źródło: ams-plus.pl


Gdzie mam zamontować poręcze?
 • 2 przy umywalce (50 lub 60 cm długości)
 • 2 przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, min. 70 cm długości)
 • Poręcz przy prysznicu lub wannie

Wysokość montażu poręczy jest uzależniona od wzrostu i budowy ciała osoby korzystającej. Kształtuje się w przedziale 75-85 cm - a długość poręczy, nie powinna przekraczać 80 cm.

Toaleta

Aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie korzystać z miski ustępowej, należy dostosować  ją indywidualnie do jej potrzeb. Zalecana wysokość wynosi 40 - 50 cm. Ważne jest aby wysokość miski i siedziska wózka były takie same - przesiadanie się z wózka na toaletę będzie swobodniejsze i bardziej komfortowe. Aby mieć pewność, że deska wc jest solidnie osadzona możesz wyposażyć ją w metalowe zawiasy. A co z przyciskiem spłukującym? Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny system spłukujący lub umieszczenie go na wysokości nie większej niż 120 cm. 


Źródło: grast-mtb.com.pl


Wanna

Wybór wanny powinien być dostosowany do konkretnego schorzenia. Przykładowo: 
Przy ograniczonej ruchomości kończyn dolnych, zaleca się krótką wannę.  Długa wanna sprawdzi się zaś przy usztywnieniu kręgosłupa. Chcąc zapewnić dostęp do wanny na całej jej długości - zostaw przy niej wolną przestrzeń. 
 • Długość wanny nie powinna być mniejsza niż 150 cm,
 • Optymalna szerokość wynosi 70-80 cm,
 • Głębokość wanny zachowaj na poziomie 38-42 cm. 

Źródło: grast-mtb.com.pl


Wyposażenie dodatkowe do wanny:

 • Deska służąca do wygodnego siedzenia podczas mycia się,
 • Dwie poręcze zabezpieczające przed upadkiem podczas kąpieli (pozioma i pionowa),
 • Wygodne siedzisko do zawieszenia na wannie,
 • Schodki z poręczami - często wykorzystywane przez osoby starsze z utrudnieniami ruchowymi.

Prysznic

Wydziel odpowiedniej wielkości miejsce na podłodze - zamiast kabiny prysznicowej i brodzika. Wydzielenie strefy prysznicowej pozwoli na swobodny i samodzielny dostęp, osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Jak to zrobić? Wymodeluj posadzkę ze spadkiem 1% w kierunku odpływu w poziomie posadzki. Natrysk umieść w rogu pomieszczenia (częściową osłonę stanowią dwie ściany łazienki). Jeżeli natrysk jest blisko ubikacji - zamiast końcówki prysznicowej, możesz zamontować baterię typu bidetta (można skorzystać z sedesu jako bidetu). Bardzo ważne jest aby prysznic wyposażyć w siedzisko - zamontowane tak, aby umożliwić swobodne przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę (zamocowaną na prowadnicy). Istnieje specjalnie składane krzesełko prysznicowe (45x40 cm) - gwarantuje wygodę i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Nie zapomnij o antypoślizgowych płytkach (klasa poślizgu w przedziale R9-R13), które zapewnią bezpieczeństwo osobie korzystającej z łazienki. Z kolei gładkie płytki ścienne - pomogą w utrzymaniu łazienki w czystości.


Źródło: ekspertbudowlany.pl

Umywalka

Wymiary umywalki powinny być tak dostosowane, aby bez problemu mogła skorzystać z niej osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

Zalecane wymiary: 
 • Szerokość: 60 cm,
 • Wysokość blatu: maksymalnie 80 cm dla osoby dorosłej.
Dobrze, aby bateria była wyposażona w dźwignię oraz przycisk (lub sensor elektryczny). Przy wyborze lustra zwróć uwagę na jego wielkość oraz rozważ uchylny system jego mocowania - umożliwiające jego przechylanie. 


Źródło: poreczelazienkowe.pl

Podnośniki rehabilitacyjne

Nie zawsze osoba z ograniczeniami ruchowymi może w pełni samodzielnie korzystać z łazienki. W takim wypadku, możesz skorzystać z podnośnika rehabilitacyjnego pomagających przy wejściu do wanny lub kabiny prysznicowej. Podnośnik rehabilitacyjny gwarantuje bezpieczeństwo, komfort oraz nie wymaga wysiłku fizycznego opiekuna. Można go dostosować do każdego typu kabiny lub wanny. Dodatkowo takie urządzenie możesz wykorzystywać również w innych pomieszczeniach - dzięki szybkiemu oraz łatwemu mocowaniu. Rekomendujemy podnośnik ścienny LeviCare Q140 - przeczytasz o nim więcej na naszej stronieDofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w Twoim domu

Wszystkie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie do przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie obejmuje częściowy zwrot kosztów. Wnioski należy składać w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej lub w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Dofinansowania są przyznawane zgodnie z kolejnością złożony wniosków.

Szukasz dodatkowych rozwiązań do swojego domu, które pomogą w likwidacji barier architektonicznych? Zapoznaj się z naszym artykułami:Kontakt

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
lub napisz: zapytanie@windy-schodowe.pl